Šaty světoznámého tvůrce za milion

Kabelka za dvě stě, pánský oblek za devadesát, svetr za padesát. Ovšem nutno dodat TISÍC korun. Nesmysl? Nikoli, realita tuzemských luxusních obchodů.

Největší koncentraci oděvního luxusu najdete v pražské Pařížské ulici, v okolí Obecního domu a v ulici Na Příkopě. Hermes, Louis Vuitton, Versace, Max Mara a další světová jména. Slavné značky mají svá zastoupení například i v Brně.

A do kategorie luxusního zboží je nutné zařadit i výrobky tuzemských módních návrhářů. Namátkou Klára Nademlýnská, Beata Rajská, Liběna Rochová, Tatiana Kovaříková, Josef Klír, Alice Abraham, Helena Bedrnová a další. Jejich šaty oblékají známí lidé, mimo jiné zpěvačka Leona Machálková, herečky Aňa Geislerová a Lucie Zedníčková, fotbalista Jan Koller, Vendula Svobodá, miss... Návrháři o nich rádi mluví jako o svých klientech. Dělají jim reklamu podobně jako například herečka Charlize Theronová, která na letošní „Oscary“ oblékla róbu od Diora nebo Reneé Zellweger v šatech Carolina Herrera.

Kolik se platí za uznávanou značku na saku, džínách, halence, obleku, kabelce nebo lodičkách? Tisíce, desetitisíce, statisíce, podle jména a typu zboží. Ceny modelů haute cotoure, takzvané vysoké krejčoviny, se pohybují dokonce za hranicí běžných představ o cenách oblečení. Originální modely se totiž nabízejí i za čtyřicet až padesát tisíc eur, tedy v přepočtu přibližně za jeden a půl milionu korun.

Zahraniční módní návrháři prodávají své šaty šité sériově za cenu okolo tří až tří a půl tisíc eur, tedy kolem 95 tisíc korun. Modely pret-a-porter pak stojí kolem dvaceti až pětadvaceti tisíc eur, tedy zhruba od 600 tisíc korun.

Ceny halenek, mikin, kalhot, sukní atd. tuzemských módních tvůrců se pohybují okolo tří, pěti i více než deseti tisíc korun. Společenské šaty mohou být i několikanásobně dražší. Záleží na konkrétním modelu.

Za co vlastně zákazník platí?

„Za kvalitu,“ odpovídá stručně Eva Vejválková, která na českém trhu nabízí mimo jiné značky Versace, Dolce&Gabbana nebo Segio Rossi. V butiku, kde prodává pánské obleky se značkou Ermenegildo Zegna, si může zákazník vybrat model za dvacet tisíc, ale i devadesát tisíc korun. „Rozdíl je v materiálu a zpracování,“ říká. Nejdražší typ je ručně šitý – s ručně vsazovanými rukávy a klopami, z letního kašmíru. „Znalý zákazník ví, že u obleků za ceny mezi dvaceti až třiceti tisíci korun s ručně vsazovanými klopami počítat nemůže,“ dodává. Podobné je to například se společenskými šaty.

Kde a jak levněji

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

Je vůbec možné, aby si zákazník s průměrnými příjmy dopřál luxus známého tvůrce? Za méně peněz může nakoupit ve výprodejích. Ty bývají obvykle v lednu a červenci, tedy po hlavní sezoně. Slevy se pohybují obvykle v rozmezí 30 až 60 procent.

Nabídku zlevněného zboží o 40 až 60 procent přináší dvakrát do roka například i luxusní značka Hermes. „Týká se oblečení pret-a-porter, rukavic, klobouků a obuvi,“ potvrzuje její zástupkyně Ivana Rudičová. Cena hedvábných šátků, jednoho ze symbolů Hermes, se nesnižuje. „Jejich výprodeje se konají jen ve Francii,“ říká.

Pokud potřebujete šaty pro výjimečné příležitosti, existuje také možnost si je půjčit. Model tuzemského návrháře lze mít na jeden večer zhruba za jeden až osm tisíc korun. Půjčovné může být stanoveno i procentem z hodnoty modelu (obvykle 20 procent). Ceny nových společenských šatů se přitom zpravidla pohybují v desetitisích korun.

Se slevou lze koupit i modely z přehlídek.

A například Jean Paul Gaultier, který nedávno na pražském Hradě představil průřez svou tvorbou, nabízí na svých internetových stránkách bavlněné šaty za necelých 100 eur (asi 3000 korun) nebo tričko se svým podpisem za 60 eur (zhruba 1800 korun). Taková informace dává odvahu do slavných butiku vůbec vejít. Ve většině se totiž může najít podobná luxusní, ale cenově dostupná drobnost.

A kdo se ani přesto neodváží, může sáhnout po značce „menšího zvuku“, ovšem nikoli neznámou. Namátkou Benetton, Stefanel, H&M, Zara, Mango, Next, Mexx apod. Zde se ceny pohybují obvykle ve stokorunách až tisících za jeden výrobek.

Obecně levněji lze nakoupit americké zboží na americkém kontinentu, například džíny Levis lze pořídit v USA zhruba čtyřikrát levněji než ve zdejších prodejnách. Pro Evropana  by mělo být zase za méně peněz evropské zboží v evropských obchodech v porovnání se stejnými výrobky nabízenými v Americe. Vždy záleží na konkrétní obchodní síti a její strategii. Eva Vejválková odmítá tvrzení, že by zdejší butiky nabízející známé značky byly dražší než jinde v Evropě. „Pokud jde o přímá zastoupení nebo franchisingové prodejny, jsou ceny stejné jako jinde. Stanovuje je nebo hlídá mateřská společnost. Kdybychom byli dražší, cizinci, kteří tvoří velkou část klientely, by u nás nenakupovali,“ míní. Dodává však, že nehovoří za obchody, které nepatří „pod křídla“ zahraničních mateřských společností. Tam prý mohou být ceny opravdu jiné.

Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...