Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sazby hypoték opět pod pěti procenty

aktualizováno 
Po dvou měsících stagnace se úroky u hypotečních úvěrů vydaly, byť jen mírně, směrem dolů. V únoru poklesla průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték, měřeno Fincentrum Hypoindexem, o 4 bazické body na 4,96%.
hypoindex

hypoindex | foto: Fincentrum

Za tímto poněkud překvapivým výsledkem se však neskrývá ani tak pokles úrokových sazeb, jako spíše mírná změna v chování klientů bank. Zatímco donedávna platilo, že drtivá většina zájemců o hypotéku volí pětiletou dobu fixace, nyní si svoji oblibu začaly nacházet i hypotéky, jejichž úrokovou sazbu si klienti nechávají zafixovat na tři, ale často pouze i na jeden rok. Tyto krátkodobější sazby jsou samozřejmě výrazně nižší, což má pak za důsledek zmiňovaný pohyb směrem dolů.

Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši jednoho milionu korun, který se bude splácet 20 let, tak ve srovnání s lednem poklesla o 21 korun na 6 579 korun. Oproti loňskému únoru, kdy se sazby pohybovaly na úrovni 5,7 procent, je tato splátka nižší o téměř 400 korun.

Již několik měsíců můžeme pozorovat i růst průměrné výše hypotečního úvěru. Za poslední půlrok se zvýšila o více než 140 tisíc korun, až na současnou úroveň 1,23 mil. Kč. Kromě růstu cen nemovitostí mají na tento vzestup bezesporu vliv i příznivé úrokové podmínky či zvyšující se kupní síla obyvatelstva.

Poplatky a pojištění prodražují splácení hypoték

Poplatky u hypoték jsou zbytečně vysoké. Více ZDE.

Při vyřizování hypotéky se lze setkat s některými poplatky či dalšími náklady, jež poměrně významně zvyšují celkové zatížení zájemců o úvěr. Můžeme je zjednodušeně rozdělit na jednorázové a pravidelné. 

Mezi jednorázové poplatky patří v prvé řadě poplatek za vyřízení úvěru. Jeho výše dosahuje většinou úrovně jednoho procenta z výše úvěru, v některých bankách se lze setkat i s částkou nižší, minimem je hranice sedmi desetin procenta.

Dalším jednorázovým poplatkem je pak platba za znalecký posudek na nemovitost vypracovaný bankovním odhadcem. Velikost poplatku je závislá především na typu nemovitosti, ke které se tento posudek vztahuje. V případě bytů se většinou jedná o částku mezi dvěma až pěti tisíci korunami, u rodinných domků si pak odhadce účtuje částku o tři až čtyři tisíce korun vyšší.

Zatímco výše zmíněné poplatky se platí pouze jednou, a to na počátku smluvního vztahu s bankou, během samotného procesu splácení hypotéky je třeba počítat i s dalšími náklady nad rámec pravidelné anuitní platby.

Žádná banka hypoteční úvěr neposkytne, pokud není zastavená nemovitost pojištěna proti ohni, vodě, živelným pohromám či dalším rizikům požadovaným ze strany banky. Výše pojistného pak obvykle ročně činí přibližně jedno promile z ceny nemovitosti.

Pokud je žadatel o úvěr sám, je po něm požadováno i sjednání životního pojištění vinkulovaného ve prospěch banky. Toto pojištění se sjednává i v případě spolužadatelů, pokud má jeden z nich rozhodující příjem, jehož případný výpadek by citelně ovlivnil schopnost splácet hypotéku. Banky se tak chrání proti riziku nesplacení úvěru z důvodu úmrtí dlužníka. Nejméně zatěžující je v tomto ohledu životní pojištění s klesající pojistnou částkou, ale i v tomto případě dosahuje zatížení několika stovek korun měsíčně.

Ani samotné vedení hypotečního úvěru není u naprosté většiny bank zdarma. Na poplatcích spojených se správou účtu tak klienti bance ročně zaplatí částku kolem dvou tisíc korun.

Není čím zajistit úvěr – nabídněte movitou zástavu. Více ZDE

Na modelovém příkladě si ukážeme, jak se tyto skutečnosti promítnou do celkových nákladů souvisejících s hypotékou. Předpokládejme, že si budeme chtít vzít hypoteční úvěr na byt v osobním vlastnictví ve výši jednoho milionu korun, a že o tento úvěr budeme žádat sami bez spoludlužníka. Jednorázové poplatky budou v tomto případě dosahovat 13-15 tis. korun. Anuitní splátka bude při současných úrokových sazbách činit 6 600 Kč a ostatní měsíční náklady (pojištění + správa účtu) celkově vyšplhají na cca. 550-650 Kč. Znamená to, že se nám měsíční zatížení zvýší přibližně o 10 procent.

Existují samozřejmě i další poplatky, se kterými se lze u hypotečních úvěrů setkat, jako jsou např. poplatky za změnu smluvních podmínek ze strany klienta či poplatky za expresní vyřízení úvěru a další. S těmito poplatky se však většina klientů nemusí, narozdíl od výše uvedených, setkat vůbec.

Souhrn za  únor 2004 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 4,96%
 Změna oproti minulému měsíci

ò 4.p.b*

Průměrná výše hypotéky

1 234 472 Kč

Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 579 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 888Kč
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 58%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 29%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 13%

Zdroj: Fincentrum

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

* FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.