Se kterou kreditní kartou se vyplatí zadlužit

  • 63
Kreditní karty se začínají stávat samozřejmostí v posledních dvou letech pro stále více lidí. Nabízejí je jak banky tak splátkové společnosti a klienty si pečlivě vybírají. Citibank nyní přichází s nejdelším bezúročným obdobím na trhu a chce kreditní kartu nabízet co největšímu počtu klientů. Je kreditní karta užitečný finanční nástroj? Vyplatí se vám kreditní karta Citibank?

Využívat při nákupech cizí peníze místo vlastních je v poslední době stále více populární. Banky svým klientům ochotně nabízejí nejrůznější druhy půjček - spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo kontokorentní úvěr. Kreditní karty, které vydává většina českých bank, svému majiteli nabízejí možnost mít po ruce stále dost peněz. Bonitní klient, který od banky kreditní kartu dostane, získá nepřetržitý úvěrový nástroj, který může používat k libovolným nákupům. Jednoznačnou výhodou kreditní karty je bezúročné období. Banky jej poskytují až v délce 35 - 55 dní. Klient, který dlužnou částku splatí v této lhůtě, neplatí žádné úroky.

Před několika lety byla kreditní karta jen „snobskou“ záležitostí, určenou pouze pro majetnější a pečlivě vybrané klienty. V poslední době však banky svá omezení pro vydání kreditní karty výrazně zmírnily. K získání kreditní karty většinou postačuje průměrný příjem do 10 tisíc korun.

NENECHTE SI UJÍT
Auto limuzína
Kupujete auto? Rychle do pojišťovny!
O všech změnách, které se týkají užívání auta, by měla vědět pojišťovna. Proč?

Deodorant
Kolega mi nevoní. Co s tím?
Vstupujete jako každý den do své kanceláře či dílny. Co dělat s kolegou, který šíří tělesný zápach? 


Krém, kosmetika, pleť - (c)profimedia.cz/corbis
Dobrý krém může pomoci
Kosmetika je velký byznys. A boj s vráskami obzvlášť. Jsou krémy či gely proti stárnutí podvodem?

Základní podmínky pro vydání karty jsou obvykle: nutnost být občanem ČR a mít pravidelný měsíční příjem určité výše. Podle výše příjmu se pak kalkuluje výše úvěru. Některé společnosti nemají povinnou výši příjmu specifikovanou - například Poštovní spořitelna, ČSOB, nebo Komerční banka. Obvykle je nutné doložit potvrzení o pravidelném měsíčním příjmu (3-4 měsíce zpětně) a podle něj bude vypočítána výše úvěru, který je limitem karty. 

Banky vydání kreditní karty nepodmiňují vlastnictvím běžného účtu ve stejném bankovním domě. Obvykle to ale bývá výhodou, především pokud klientovi na účet chodí pravidelně výplata. Banka tak zná platební historii klienta a při žádosti o vydání kreditní karty není nutné dokládat například výši příjmu potvrzením od zaměstnavatele.

Citibank chce utéci konkurenci

Citibank od listopadu 2004 prodloužila bezúročné období svých kreditních karet z původních 51 na současných 55 dní. Banka má ve své nabídce stříbrnou a zlatou kreditní kartu. Obě lze na žádost klienta opatřit na přední straně fotografií držitele a natištěným podpisem, což zvyšuje jejich bezpečnost. A aby výhod nebylo málo, banka se rozhodla do konce letošního roku nabízet karty za zvýhodněný poplatek a při splnění předepsaných podmínek dokonce i bez něj (tedy zdarma na jeden rok). Za stříbrnou kartu  tak klient zaplatí 250 korun místo tisícikoruny a za zlatou 500 korun místo běžných 2000 korun. K tomu, aby na jeden rok získal kartu zdarma, pak musí během prvních tří měsíců utratit jejím prostřednictvím alespoň 3000 korun. Následně mu bude vrácen i snížený poplatek.

Kartou s nejnižší konkrétní příjmovou hranicí je Kredit+ VISA Electron České spořitelny s minimálním příjmem 8 000 Kč, spojená s limitem 24 000 Kč. Nejvyšší úvěr (až 600 000 korun) je nabízen v případě Zlaté kreditní karty Citibank. Půlmilionový úvěr je dostupný s MasterCard Gold od ČSOB, Kredit+ VISA Gold České spořitelny. Vysoké úvěrové rámce se ovšem odvíjejí od příjmů žadatele. Požadována výše příjmů přesahuje částku 40 tisíc korun. 

Kolik stojí úvěr?

Malý, ale hezký!

Co můžete získat jako klient malé banky?
Proč mít účet v malé bance? Více ZDE.

Majitelé kreditních karet však musí počítat s poplatky, které jsou s kartou spojené. Obvykle se pohybují v řádu stovek korun ročně. Všechny společnosti vydávají své kreditní karty zdarma. Ovšem pouze vydávají, klient se většinou nikde nevyhne ročnímu poplatku za vedení karty. K nejdražším patří karty Gold vydávané bankami ČSOB, Česká spořitelna a HVB (poplatek 3000 Kč ročně). K výčtu poplatků patří i měsíční poplatek za správu úvěrového účtu a pohybuje se kolem 50 korun.

Hlavní a nejzajímavější výhodou kreditní karty je tzv. bezúročné období. Ocení ho především ti, kteří mají přesný přehled o svých financích. Pokud totiž bance nesplatíte dlužnou částku během stanovené lhůty, celá půjčka se značně prodraží. Úroky na kreditní kartě se pohybují okolo 20 % za rok. V době bezúročného období může majitel karty splácet jen to, co si vypůjčil - bez jakýchkoliv úroků. Ty začnou k vypůjčené částce nabíhat až po skončení tohoto období. Banky jej nabízejí většinou v délce 45 dní.

U kreditní karty její vydavatel vždy stanoví minimální výši splátky (5 - 10 % z čerpané částky). Majitel karty má možnost se rozhodnout, jak bude splácet po uplynutí bezúročného období, které kreditní karta nabízí. Zda začne splácet postupně po minimálních splátkách předepsaných bankou, či po splátkách navýšených.

Nejen poplatky však hovoří o ceně kreditní karty. Dalším faktorem, který charakterizuje cenu vypůjčených peněz prostřednictvím kreditní karty, je úroková sazba. Nejnižší úročení úvěru má Živnostenská banka (1,28 % měsíčně), opačným extrémem je Citibank s úrokem 2,2 % měsíčně. Velmi zajímavá je nabídka GE Capital Bank: 50 dní bezúročného období, poté úrok dlužné částky 1,79 % měsíčně.

Přehled kreditních karet na českém trhu naleznete ZDE.

internetbanking

Zatoulané peníze
Co dělat, když špatně zadáte příkaz k úhradě. Více čtěte ZDE.

S kreditní kartou jsou spojené i poplatky, na které u častěji používaných debetních karet není uživatel zvyklý: poplatek za blokaci karty a vysoký poplatek za výběr z bankomatu. I když výše poplatku za blokaci výběr příliš neovlivní, je dobré vědět, že při ztrátě zaplatíme nemalou sumu. Nejvyšší poplatek za blokaci karty účtuje Komerční banka, ČSOB a Poštovní spořitelna, a to ve výši 2000 korun (katy Gold). Zdarma kartu zablokují Raiffeisenbank, Citibank a Živnostenská banka.

Výběr hotovosti z bankomatu může nemile překvapit většinu majitelů karty. Jedinou výjimkou je Česká spořitelna, která účtuje pouze 4 Kč. U dalších bank se setkáte s částkami v řádu desítek korun. GE Capital Bank 39 Kč z vlastních a 59 Kč z cizích bankomatů, Živnostenská banka 30 Kč z vlastních a 50 Kč z konkurenčních ATM. Nejvyšší poplatek vám naúčtuje Citibank (70 Kč). Ostatní finanční ústavy poplatek za výběr účtují procentuelně z vybírané částky. Nejpříznivější cenu mezi takto účtovanými poplatky najdete v sazebníku ČSOB a Poštovní spořitelny: 5 Kč + 1% z vybírané částky (z vlastních bankomatů).

Při žádosti o kreditní kartu je největším „problémem“ dosáhnout na požadovanou výši úvěru (pokud nemáte dostatečný finanční příjem, nezískáte ji). Pak již stačí jen vybrat dostačující úvěr, vyhovující splátkový systém a také co nejnižší úrok úvěru a účtované poplatky spojené s provozem karty.

Uvažujete o pořízení kreditní karty? Využili byste bezúročného období karty? Napište nám, těšíme se na vaše názory.  

reklama