Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm rad pro uchazeče o studium VŠ

  14:34
Když vyprchá radost z úspěšné maturity a přestane bolet hlava z její vydařené oslavy, nastane čas pro další zamyšlení. Pokud se absolvent střední školy rozhodl pro vysokoškolské studium, pak ještě zdaleka nemá prázdniny. Má totiž pravděpodobně už na stole pozvánky k přijímacím zkouškám, někdy i z několika fakult. V té situaci může přijít vhod několik rad.

Doporučení první

První rada je sice velmi banální, ale důležitá: přečtěte si pořádně pozvánku! Je na ní nejen datum, hodina a místo konání zkoušky, ale i další požadavky. Dozvíte se také, že se budete muset prokázat občanským průkazem, pokud možno platným, nebo, jde-li o cizince, pasem. Další nezbytností je pozvánka. Obojí bývá pečlivě kontrolováno, i když to znamená často velké časové zdržení u těch oborů, kde se na studium hlásí stovky posluchačů. Důslednou kontrolu a nesmlouvavost při dodržování pravidel lze očekávat i letos, zejména když v médiích proskočily zprávy o možnosti vyslat za sebe na přijímačky někoho jiného, s lepšími předpoklady k jejich zvládnutí. Text pozvánky může obsahovat navíc další pokyny, týkající se kalkulačky, matematických tabulek nebo jiných pomůcek k ulehčení přijímacích testů.

Doporučení druhé

Ponechte si časovou rezervu, i když to bude třeba znamenat odjet z domova prvním ranním, nebo dokonce ještě nočním vlakem. Počítejte s komplikacemi v dopravě, zejména ve velkých městech, i s tím, že zkušební místnost nemusí být přímo v hlavní budově fakulty. Doba na písemnou zkoušku je vymezena, a pokud se skládá z několika časově limitovaných testů, může pozdní příchod znamenat, že první z nich už byl odevzdán, a uchazeč tak ztratil potřebné body.

Doporučení třetí

Pozorně poslouchejte informace pedagogického dozoru. Dozvíte se z nich především o průběhu písemné zkoušky, to je o počtu, řazení a zaměření jednotlivých částí a také o času, který máte na jejich vyplnění. Důležitý je pro vás také způsob zveřejnění výsledků a informace o povolených podpůrných prostředcích, jako jsou třeba kalkulačky, nebo naopak dostanete pokyny, čeho se máte vyvarovat - většinou se kupříkladu požaduje vypnout mobily.

Doporučení čtvrté

Dobře si rozvrhněte čas určený na zpracování testu - seznamte se s celým zadáním a začněte raději u úkolu, jehož řešením jste si poměrně jisti. Důležité je odpovědět správně alespoň na některé otázky, abyste získali nějaké body. K těm složitějším se můžete případně v průběhu zkoušky ještě vrátit. "Zadrhnout" se hned u první, pro vás v té chvíli neřešitelné, vám úspěch nepřinese a na klidu nepřidá.

Doporučení páté

Pokud se vám budou zdát při prvním čtení testy naprosto nezvládnutelné, nepropadejte panice, neodepisujte předem výsledek i vlastní schopnosti. Pokuste se zamyslet - obvykle se přece jen nějaké použitelné vědomosti najdou. Neznervózňujte se tím, že se vám nedaří dosáhnout absolutního počtu bodů, to se povede jen zcela výjimečným jedincům. Důležité je nespadnout pod takzvanou "death line", která odděluje přijaté nebo postoupivší do dalšího kola od ostatních. Pod ní je už většinou konec jakékoliv perspektivy studia na vybrané fakultě v daném školním roce a nepomohou ani případné opravné prostředky včetně odvolání.

Doporučení šesté

Nepředpokládejte, že uspějete s kolektivní prací celých skupin a využíváním středoškolských praktik při plnění zadaných úkolů. Pedagogický dozor si toho obvykle všimne a zakročí, při zvlášť neomalených způsobech hrozí provinilým uchazečům okamžité ukončení zkoušky. Shoda postupů a stejné chyby v testech, časté zejména u matematiky, se dají rozpoznat i dodatečně při hodnocení a výsledkem může být ztráta bodů.

Doporučení sedmé

S přestávkou na odpočinek nebo občerstvení se u zkoušek většinou nepočítá, ale v dodržení obvyklého pitného režimu uchazečům nikdo nebrání - i když otevřít si pivo by asi nebylo to nejvhodnější. V každém případě je pro uchazeče dobré, aby našli přijatelnou míru mezi očekávaným chováním budoucích vysokoškolských studentů a takovou vlastní dobrou pohodou, která by podpořila výsledky jejich zkoušky. Nepodceňujte maličkosti Všechny uvedené rady se mohou zdát dospělým uchazečům o studium vysoké školy nemístné a snižující jejich inteligenci. Věřte, že jsou podloženy dlouholetými zkušenostmi vysokoškolského pedagoga, který jako dozor u písemných zkoušek zažil ledacos.

Pozdní příchody způsobené nasednutím do nesprávného vlaku, bloudění po Praze s marnou snahou nalézt tu správnou fakultu, nebo v ní správnou místnost, zapomenuté nebo neplatné občanské průkazy, ztracené pozvánky, prosby o zapůjčení kalkulačky nebo propisovačky, které uchazeči neměli s sebou nebo jim přestaly fungovat, dokonce i zkolabování v důsledku dehydratace. Nepodceňujte zdánlivé banální maličkosti, i ty by mohly vaši naději na dobré výsledky a přijetí k vysokoškolskému studiu zkomplikovat. Přinejmenším tím, že vás znervózní ještě víc, než už je ze samého faktu zkoušky přirozené. Co budete určitě potřebovat, je soustředění, klid a rozvaha, nutné k uplatnění znalostí právě tehdy, když je to důležité pro vaši nejbližší budoucnost.

Příště: Jak se chovat u ústních zkoušek na VŠ

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...