Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest rad, jak zkrotit stavební spoření a neprodělat

aktualizováno 
Stavební spoření láká klienty na svou jednoduchost. Ale některé situace jim mohou zamotat hlavu, třeba takové, kdy je stavební spoření sjednáno pro dítě nebo je na jméno matky či babičky. Přinášíme řešení šesti nejčastějších problémů.
Uzavírat stavební spoření na jméno někoho jiného je ošidné, je třeba mít dobře vyřešené majetkové vztahy.

Uzavírat stavební spoření na jméno někoho jiného je ošidné, je třeba mít dobře vyřešené majetkové vztahy. | foto: Profimedia.cz

Na otázky odpovídá Vladimír Vyčítal z Raiffeisen stavební spořitelny

Otázka: Založila jsem synovi stavební spoření, nyní bych mu z ušetřených peněz chtěla zařídit studentský pokoj. Jsem však rozvedená a k výběru peněz je prý nutný souhlas synova otce. Rozvedená jsem byla již v době sjednání smlouvy a vše jsem šetřila sama. Jak postupovat?

Odpověď: Pokud otec není zbaven rodičovských práv, skutečně není možné, aby smlouvu ukončila pouze matka. A to ani v případě, že otec smlouvu ani nezaložil, ani neplatil. Když jsou zákonní zástupci dítěte rozvedeni nebo nejsou sezdáni, postačují k ukončení smlouvy úředně ověřené podpisy obou (získáte na matrice, u notáře, na CzechPointu) a kopie rodného listu dítěte.

V případě, že se není možné s otcem na ukončení smlouvy domluvit a jeho souhlas získat, je třeba o rozhodnutí požádat opatrovnický soud. Stavební spořitelně pak musíte předložit jeho verdikt s doložkou o nabytí právní moci ve věci schválení právního úkonu ukončení smlouvy o stavebním spoření a výplaty uspořené částky.

Poskytnutí úvěru nezletilému podléhá rovněž schválení opatrovnického soudu.

Otázka: Uzavřel jsem stavební spoření se souhlasem matky na její jméno a posílal na ně osm let peníze. Maminka nyní zemřela. Stavební spoření prý ale získá matčin manžel, který ale není to můj otec. Je to pravda? Jak se bránit?

Odpověď: Uzavírat smlouvu na jméno někoho jiného je ošidné, je třeba mít dobře vyřešené majetkové vztahy. Podle zákona přecházejí práva a povinnosti vyplývající ze smlouvy o stavebním spoření automaticky na pozůstalého manžela. Je přitom lhostejné, kdo na spoření ve skutečnosti posílal peníze. Teprve v případě, že není pozůstalý manžel, jsou práva a povinnosti předmětem dědictví.

Otázka: Kolega v práci se na mě obrátil s prosbou, abych byl ručitelem jeho úvěru ze stavebního spoření. Není mi jasné, co by to pro mě znamenalo.

Odpověď: Jednou z variant zajištění úvěru je ručení fyzickou osobou. Ručitel se písemně zavazuje, že na sebe bere povinnost uhradit řádně a včas pohledávku věřitele, jestliže tak dlužník neučiní sám. Když váš kolega nebude z jakéhokoliv důvodu splácet, třeba kvůli úrazu a následné dlouhodobé pracovní neschopnosti, obrátí se stavební spořitelna na vás.

Navíc pokud si plánujete vzít vlastní úvěr, je třeba počítat s tím, že by vám ručitelský závazek mohl při posuzování úvěrové žádosti snížit bonitu. O předpokládanou splátku totiž musíte navýšit své měsíční příjmy. Současně je ručitel nahlášen i do úvěrového registru.

Otázka: Partner rekonstruoval domek, měl úvěr ze stavebního spoření. Náklady byly vyšší, než předpokládal, a když peníze došly, uzavřela jsem stavební spoření já a vzala si překlenovací úvěr. Teď jsme se rozešli a já se odstěhovala. Musím platit splátky, i když k nemovitosti nemám vůbec žádný vztah?

Odpověď: Pokuste se s bývalým partnerem domluvit po dobrém. V uzavřené smlouvě o úvěru jste se totiž zavázala splácet poskytnutý úvěr, a jste tedy povinna tento závazek plnit. A to bez ohledu na změnu situace a fakt, že k nemovitosti nemáte žádný právní vztah.

Otázka: Při uzavírání smlouvy mi poradce řekl, že mám posílat na účet stavebního spoření 0,5 procenta cílové částky. V mém případě to bylo 2 500 korun měsíčně. Očekával jsem, že když po dvou letech vložím na účet mimořádný vklad, tak abych tam měl 40 procent cílové částky, vznikne mi nárok na úvěr. Nový poradce spočítal, že úvěr mohu dostat až za další dva roky. Jak to?

Odpověď: Nárok na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření vzniká po splnění zákonné podmínky, kterou je doba trvání smlouvy minimálně 24 měsíců. To však nestačí. Ve smlouvě o stavebním spoření jsou spořitelnou stanovena další pravidla. Jedním z nich je zůstatek na účtu, který musí dosahovat minimálně 40 procent z cílové částky.

Dalším požadavkem je dosažení předem daného hodnotícího čísla, které vypovídá o průběhu vašeho spoření. Zjednodušeně se dá říct, že čím víc jste spořil, tím víc úroků z vkladů jste získal a tím vyšší je tento ukazatel. Konkrétní výpočet se však v různých spořitelnách liší. Kdy přesně máte na úvěr nárok, je uvedeno ve Všeobecných obchodních podmínkách, které jsou přílohou smlouvy o stavebním spoření. Všechny tři předpoklady musí být splněny současně, takže dva roky spoření a peníze na účtu nestačí. Pokud potřebujete finanční prostředky čerpat dříve, než splníte podmínky pro řádný stavební úvěr, máte možnost požádat o překlenovací úvěr.

Otázka: Máme třetím rokem překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Každý měsíc posíláme stavební spořitelně 6 200 korun. Podle výpisů z úvěrového účtu se však dlužná částka vůbec nesnižuje. Není někde chyba?

Odpověď: Překlenovací úvěr je poskytován na dobu, než vznikne nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. Po celou dobu jeho trvání splácíte pouze úroky z překlenovacího úvěru, proto se dlužná částka nesnižuje. Teprve ve fázi úvěru ze stavebního spoření se splátkami hradí i jistina a částka dluhu začne klesat. Pro takzvané překlopení překlenovacího do řádného úvěru ze stavebního spoření musí být splněny tyto podmínky: smlouva o stavebním spoření musí existovat alespoň dva roky, zůstatek stavebního spoření musí činit minimálně 40 nebo 50 procent cílové částky (podle podmínek konkrétní stavební spořitelny) a ukazatel zhodnocení musí dosáhnout hodnoty, kterou určuje stavební spořitelna.Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.