Začněte tužkou, papírem a důkladnou inventurou. Ilustrační snímek

Začněte tužkou, papírem a důkladnou inventurou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šetříme. Udělejte si inventuru ve svých financích

  • 97
Začátek roku je ideální doba, kdy si udělat pořádek v domácích financích. Zvlášť, když se ze všech stran valí zprávy o zdražování téměř všeho. Víte, kam vám každý měsíc mizí peníze, kolik a za co utrácíte? Klíčem k pohotové a správné odpovědi je dobrý přehled o příjmech a výdajích.

V době, kdy většina lidí platí kartou, pravidelné platby posílá elektronicky, mnoho důležitých výdajů z paměti vypadne. Inventura sice zabere trochu času, podrobné zmapování rodinných financí chce trpělivost a hlavně důslednost, ale vyplatí se to.

Začněte s tužkou a papírem

Vezměte si papír a pište. Nejprve to jednodušší na vzpomínání: příjmy. Posčítejte všechny peníze, které dostáváte, ať už v hotovosti nebo na účet. Patří sem čistá mzda, odměna za brigádu, vedlejšák, případně honorář a také třeba výživné. Mezi příjmy započítejte také případné úroky ze spoření nebo investic. Prostě všechny peníze, se kterými můžete hospodařit. Podnikatelé uvedou příjmy hrubé.

Potom se zaměřte na výdaje. Tady budete muset zapojit paměť. Zapište si částky, které platíte pravidelně každý měsíc. Na pomoc si vezměte k ruce výpisy z banky, složenky či potvrzení. Nezapomeňte ani na to, co platíte třeba jednou za rok jako různá pojištění, dovolenou, školu v přírodě a podobně. Hlavně částky, které se často platí "samy" trvalým příkazem a jsou jaksi mimo běžnou pozornost a na které se snadno zapomene. Podnikatelé by do výdajů měli zahrnout také zálohy na sociální a zdravotní pojištění i daně.

Nezapomeňte na běžné nákupy, které platíte v hotovosti, ale také na kávu či oběd v restauraci nebo třeba bagetu, kterou koupíte a sníte po cestě domů.

V počítání pomůže naše kalkulačka

Můžete si ji stáhnout do počítače, postupně vyplňovat a ona vám bude průběžně počítat a ukazovat, jak na tom jste (soubor.xls pro Excel).

Návod na vyplnění:

  • Do kolonek Příjmy napište svůj výdělek, pokud jich máte v jednom řádku víc, částku sečtěte. Případně zapište na začátku = a částky se znaménkem +.
  • Výdaje jsme rozdělili na dva sloupce. Nejprve do prvního sloupce napište částku, kterou předpokládáte, a do druhého sloupce pak vypisujte během měsíce skutečné sumy (podle výpisu, potvrzení, složenek, pokladních ústřižků). Můžete je zapisovat postupně tak, že na začátku zapíšete znaménko = a mezi jednotlivé částky pak znaménko +. Ve třetím sloupci se vám budou čísla sama sčítat. Se znaménkem minus budou tam, kde bude váš odhad vyšší než skutečnost.
  • Pod jednotlivými sloupci najdete součet.
  • Výrazy označené hvězdičkou jsou takové výdaje, které většinou nemáte každý měsíc, částku budete muset rozdělit (když platíte jednou ročně, vydělte ji 12, když čtvrtletně, tak třemi, a podobně).
  • Snažili jsme se do tabulky uvést co největší škálu výdajů, je však možné, že u vás doma najdete i jiné. Pak máte dvě možnosti - buď do tabulky vložíte nový řádek, nebo částky připočtete k podobnému výdaji.
  • A úplně dole v porovnání najdete výsledek (porovnávají se příjmy a skutečné výdaje), tedy částku, která vám po zaplacení všeho potřebného zbude - to v případě, že bude kladná. Pokud má znaménko záporné, znamená to, že jsou vaše výdaje vyšší než příjmy. Pak vám nezbude nic jiného než někde ubrat. Nejsnazší to bude v barevně označených polích. 

S výpočty pomůže také internet

Kdo bych chtěl správu svých financí svěřit internetu, může vyzkoušet server Moře financí. Registrací získáte přístup k mnoha zajímavým vychytávkám, které vám usnadní ruční práci. Například si lze do systému natáhnout data z výpisů z bankovních účtů (zatím z České spořitelny, mBank, ČSOB, Raiffeisenbank, Poštovní spořitelny, Fio a Komerční banky, GE Money Bank, UniCredit Bank).

"Projekt je pro uživatele zdarma, veškerá komunikace probíhá šifrovaně, data z elektronických souborů jsou ihned po přehrání údajů o transakcích smazána. Vaše výpisy nezůstávají nikde uloženy," ujišťuje podezíravé ředitel portálu Martin Solnička.

Nahraná data se sama rozdělí do přednastavených kategorií, můžete si je ale libovolně rozšiřovat a měnit podle svého. Systém pracuje na základě klíčových slov a navíc "se učí". V sekci Kategorie a Rozpočty můžete využít funkci Naučit nový výraz. Přehled o tom, kolik utrácíte v jednotlivých kategoriích, máte pak v tabulkách a grafech. Samozřejmě i tento způsob správy domácích financí vyžaduje pravidelné doplňování dat. Výhodou pro zapomnětlivé je možnost nastavit si upomínku, která pak přijde na e-mail.

Inventura je hotová, jak vyzrát na zdražování?

Když už víme přesně, kolik peněz každý měsíc utratíme, je čas přemýšlet, kde vzít na to, aby nás zvýšení cen tolik nebolelo. Možností je víc. Někomu bude stačit omezit výdaje za potraviny, alkohol nebo tabák, jiný ušetří změnou dodavatele elektřiny či plynu, stokoruny až tisíce ročně lze také "vydělat" na změně banky, ať už jde o běžný účet, spoření nebo třeba hypotéku. A nemalé částky uspoříte také třeba přehodnocením pojištění či případnou změnou pojišťovny.

A tady zase pomůže internet. Existuje tu celá řada srovnávačů, porovnávačů nebo přímo šetřičů. Vedle již zmíněného serveru Morefinanci.cz můžete zabrousit na stránky internetového tržiště Chytrý Honza, případně na server Úspory.cz.

Najdete zde porovnání cen energií, pojištění, hypoték, spoření, půjček i s výpočtem, kolik ušetříte, a většinou také možnost daný produkt on-line koupit či se spojit s renomovaným poradcem.

Máte přehled o svých financích?

celkem hlasů: 4675

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 1. února 2012. Anketa je uzavřena.

Vím zhruba kolik utratím a kolik mám na účtu
Vím zhruba kolik utratím a kolik mám na účtu 3029
Ano, vše si pravidelně zapisuju
Ano, vše si pravidelně zapisuju 1453
Vůbec netuším
Vůbec netuším 193