Nejvýraznější nárůst singles je ve skupině 25 až 34 let, za 15 let jejich počet vzrostl pětinásobně. Ilustrační snímek

Nejvýraznější nárůst singles je ve skupině 25 až 34 let, za 15 let jejich počet vzrostl pětinásobně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Singles mají obavy ze ztráty příjmu, životním pojistkám se vyhýbají

  • 540
Stále více Čechů dnes hospodaří samo, nejvýrazněji se zvyšují počty takzvaných singles ve věkové kategorii 25 až 34 let. Začínají to pociťovat už i banky a pojišťovny. Lidé žijící dlouhodobě sami mají totiž jiné finanční potřeby než rodiny a lidé žijící v páru.

"Podíl mladých lidí samostatně žádajících o hypotéku se rok od roku zvyšuje," shodují se zástupci bank a dodávají: "Tento trend je zejména patrný ve velkých městech a především v Praze."

Například v UniCredit Bank se samostatně žijící žadatelé podílejí na celkovém objemu hypoték už téměř čtyřiceti procenty. V GE Money Bank to je 37 procent, v mBANK kolem 30 procent a v ČSOB si hypotéku bez partnera sjednává zhruba pětina žadatelů.

Protože se jednotlivci musejí se splácením hypotéky spolehnout jen sami na sebe, půjčují si méně než ostatní žadatelé. Podle Pavly Hávové z ČSOB se výše úvěru u samostatně žijících pohybuje v průměru kolem 1,5 milionu korun, což je téměř o 350 tisíc korun méně než u ostatních žadatelů.

"Počet mladých samostatně žijících lidí bude ještě několik let pokračovat a po té se stabilizuje. Rychlost, s jakou se to stane, se projeví i na cenách nemovitostí či nájmů," odhaduje analytik ČSOB Petr Dufek.

Pojistky hlavně na úraz

Podle Milana Káni z Kooperativy si lidé, kteří žijí sami, velmi dobře uvědomují, jaká rizika je mohou ohrozit. Pečlivě také plánují své finanční operace, protože většinu peněz vydávají zejména za koníčky a bydlení.

Fakta o singles

  • Před 15 lety tvořili samostatně žijící lidé přibližně pět procent populace, dnes zaujímají 11procentní podíl.
  • Nejvýraznější nárůst singles je ve skupině 25 až 34 let, za 15 let jejich počet vzrostl pětinásobně.
  • V Německu, Rakousku, Velké Británii či Francii dosahuje podíl singles na celkové populaci 15 %.
    Zdroj: ČSOB

"Singles si výrazně uvědomují nebezpečí výpadku příjmů při nějakém úraze. Proto mají často sjednáno rizikové pojištění, aby jim tyto výpadky pokrylo," dodává Káňa. Cestovní pojištění si pak sjednávají i vícekrát za rok, nebo volí roční cestovní pojistky pro časté neomezené cestování.

Umí dobře ochránit i svůj majetek a moderně vybavenou domácnost. "Vybavení jejich bytů a domů úzce souvisí s jejich zálibou v aktuálních trendech," poznamenává Jan Marek z České pojišťovny. V pojistkách domácnosti proto singles volí zpravidla nadstandardní limity, kterými chrání špičkovou elektroniku, šatník se značkovým zbožím či drahé sportovní vybavení.

Odborníci pojišťoven rovněž zaznamenávají, že lidé žijící sami preferují rychlé, komfortní a jednoduché služby, kterým nemusí věnovat mnoho času, a jsou ochotni si za to i připlatit. "Jsou to zpravidla pracovně velmi vytížení klienti, kteří si zásadním způsobem váží svého času," tvrdí Marek.

Životní pojistky jen kvůli hypotéce

Životní pojištění není ovšem podle pojišťoven produktem, který by byl pro singles na "pořadu dne". A to ani v situaci, kdy jsou bez úspor a zcela závislí jen na svém vlastním platu. Pokud musí uzavřít životní pojistku kvůli hypotéce, obvykle volí jen rizikovou variantu, aby dokázali hradit splátky při ztrátě příjmu kvůli úrazu nebo invaliditě.

Pod vlivem informací o stárnutí populace si začínají samostatně žijící lidé také více uvědomovat, že se nemohou spoléhat na stát a na stáří se musí zajistit i sami. Proto začínají více spořit. Například penzijní fond Allianz hlásí, že více než třetina nově příchozích klientů jsou lidé do 35 let, kteří žijí v jednočlenné domácnosti.

, pro iDNES.cz