Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - internet, peníze, aukce | foto: Profimedia.cz

SIPO letos slaví 45 let a stále patří mezi nejužívanější formy placení

  • 124
Nejvyhledávanějším způsobem placení poplatků za domácnost je SIPO. Službu s nezkráceným názvem soustředěné inkaso plateb obyvatelstva provozuje Česká pošta a funguje v takřka nezměněné podobě plných 45 let. Hradit její pomocí můžete koncesionářské poplatky, energie, ale i pojištění.

"V průběhu let se SIPO postupně inovovalo, k čemuž na začátku přispělo postupné nasazování výpočetní techniky a v současné době využití IT technologií," vysvětluje Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty. Podle jejích slov dnes využívá SIPO měsíčně zhruba 4,5 milionu domácností a Česká pošta právě spustila kampaň na podporu využívání systému plateb SIPO.

sipo v číslech

- projekt České pošty spatřil světlo světa v roce 1964

- dnes službu využívá přibližně 4,5 milionu domácností

- inkaso probíhá nejčastěji 2krát do měsíce, obvykle před 15. a pak ještě po 20. dni v měsíci

- veškeré změny, aby byly platné od následujícího měsíce, je třeba hlásit cca do 15. dne v měsíci (konkrétní datum záleží na bance)

Využívání SIPO se stále ještě vyplácí

Důvod, proč se tak velké množství plátců rozhodne raději hradit většinu svých výdajů za domácnost pomocí SIPO, je mimo jiné i finanční. Česká pošta si totiž, rozhodnete-li se pro bezhotovostní převody z bankovního účtu, neinkasuje žádný poplatek.

Cena na vašem osobním účtu, kterou si za realizaci platby banka vybere, pak záleží jen na ní. Pohybuje se však mezi 2 a 6 korunami za provedenou transakci. Na vás je pouze zajistit pro očekávanou operaci dostatečné krytí. O ostatní povinnosti převodů a dodržení předepsaných lhůt se už sami starat nemusíte.

Pochopitelně máte i další možnosti, jak platby sdružené v SIPO uhradit. Jiné jsou však méně komfortní a zároveň dražší variantou téhož. Například platba jednorázovým příkazem k úhradě (tedy složenkou) přijde jen u České pošty na 5 korun, hotovostní platba (na přepážce pošty či poštovnímu doručovateli) pak stojí 12 korun.

Spojovací číslo v SIPO

Základním identifikačním klíčem v projektu SIPO je tzv. spojovací číslo. Jde o desetimístné a v rámci České republiky jedinečné číslo chráněné kontrolní číslicí (skládá se z pořadového čísla plátce v regionu a kontrolního znaku).

Před začleněním předpisu platby do SIPO musí příslušná organizace toto spojovací číslo plátce znát. Důležitou informací pak také je, že spojovací číslo se už s adresou plátce nemění.

Pod spojovací číslo lze sdružit větší množství rozličných plateb, jako například předplatné tisku, telefonní poplatky, platby za energie, nájem, ale i stavební spoření či pojištění.

Jakékoliv změny předává banka poště elektronicky nejpozději do 25. dne měsíce předcházejícímu tomu, od něhož je změna účinná. Pokud tedy nahlásíte v bance, že chcete ze svého účtu SIPO platit, musíte to stihnout dříve. V závislosti na bance cca do 18. dne měsíce, první platba pak proběhne v měsíci následujícím.

Upravovat SIPO z běžného účtu lze i přes internetbanking

Pryč je doba, kdy nebylo možné zadávat, spravovat či rušit SIPO prostřednictvím služeb takzvaného přímého bankovnictví. Zejména pak stálo mimo velmi oblíbeného internetového bankovnictví.

Většina tuzemských bank ale už dnes tuto možnost obsluhy SIPO (stejně jako jiných inkasních příkazů) přes internet běžně nabízí. Jen do pobočky LBBW budete muset s každou úpravou zajít. Na rozdíl od konkurence však tyto úpravy inkasa na účtu provádíte i u přepážky bezplatně (jinde se poplatky pohybují mezi 20 a 40 korunami).

oblíbenost SIPO dokazují i průzkumy

Podle agentury Factum Invenio je právě SIPO domácnostmi nejčastěji užívaným způsobem platby televizních a rozhlasových poplatků, plynu, elektřiny, vodného a stočného, nájemného, příspěvků do fondu oprav či výdajů spojených s používáním pevné telefonní linky.

Dotazování na téma jak platí české domácnosti za služby proběhlo v květnu 2008 na reprezentativním vzorku 952 lidí starších 18 let.

Pozitiva SIPO stále převažují nad negativy

Budete-li hledat nějaké informace o platbách soustředěného inkasa plateb obyvatelstva, najdete jen samá pozitiva. Nicméně již naši předci tvrdili, že každá mince má dvě strany a proto ani SIPO není výjimkou.

Nespornou výhodou tak v prvé řadě je, že většinu plateb za domácnost dokážete zahrnout do jediné položky zvané SIPO. V bance proto zaplatíte za provedení inkasa pouze jedenkrát (jedna účetní položka na výpisu) a nikoliv u jednotlivě inkasovaného většího počtu transakcí. Šetříte proto poplatky spojené s účtem u těch bank, kde každá účetní položka na výpisu z účtu znamená automaticky poplatek.

Banka Maximální počet opakování platby Poplatek za úhradu SIPO
(v korunách)
Poplatek za změnu či zrušení SIPO (internetbanking/pobočka
- v korunách)
Citibank 4x zdarma 40
Česká spořitelna 2x 5 0 / 30
ČSOB 2x 6 6 / 40
GE Money Bank 3x 6 0 / 49
Komerční banka 1x 5* 0 / 39
LBBW 1x 5 0 / 0
Poštovní spořitelna 2x 2 - 4** 20 / 20
Raiffeisenbank 2x 3 0 / 30
UniCredit Bank až 8 dnů po první splatnosti 6 0 / 40
Volksbank 1x 3 0 / 30

Zdroj: banky
Pozn.: * od 1.1.2009 bude poplatek 6 korun; ** dle balíčkového účtu
           mBank nedodala požadované informace

Banky zpravidla mají možnost, v případě, že na účtu není dostatečný zůstatek, pokusit se inkasovat původní částku opakovaně. Činí to tak všechny největší tuzemské banky vyjma Komerční banky, LBBW a Volksbank. Je proto minimum případů, kdy k převodu peněz a tedy úhradě navázaných služeb skutečně nedojde. V očích dodavatelů tak i díky tomu získáváte dobrou platební morálku.

Nevýhodou SIPO je, že sami pouze určujete celkový limit platby. Nastavení limitů jednotlivých položek, které najdete na rozpisu inkasa, tak nepřipadá v úvahu.

Ať už v SIPO platíte cokoliv, vždy o konkrétní položce musíte jednat přímo s dodavatelem služby. V tomto ohledu je pošta pouze jakýmsi převodovým prostředníkem. Veškeré reklamace, dotazy a úpravy je proto třeba směřovat na dodavatele konkrétní služby (např. u nájemného na bytové družstvo).