Pokud chcete pojišťovně nahlásit škodu, je dobré si hned na začátku zjistit, co chce pojišťovna doložit. Ilustrační snímek

Pokud chcete pojišťovně nahlásit škodu, je dobré si hned na začátku zjistit, co chce pojišťovna doložit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kamarád jim při hře zranil dceru. Jak řešit škodu z pojistky na blbost

  • 9
Zranili jste se a budete úraz hlásit na pojišťovnu? Iva Tykvartová z ČSOB Pojišťovny radí, jak rychle a správně nahlásit škodu, aby byla rychle vyřízena.

Pavlasovi se rozhodli uspořádat party pro několik přátel. Jsou zvyklí trávit na zahradě hodně času, a proto před časem koupili velkou trampolínu. Té neodolal ani jeden z hostů. Rodinný známý však při společném skákání upadl přímo na dceru Pavlasových a zlomil jí kotník.

Naštěstí měl kamarád sjednané pojištění odpovědnosti, a tak společně škodu nahlásili. Vzápětí si od nich pojišťovna vyžádala doklady nutné k pojistnému plnění a bezproblémovému vyřízení.

Pokud se něco takového stane, je dobré si hned na začátku zjistit, co chce pojišťovna doložit. Jenže Pavlasovi tak nepostupovali a pojišťovna od nich neobdržela vše potřebné. Vlastní nepozorností tak vyřízení události prodloužili. Pojišťovna se musela spojit s pojištěným i s rodiči poškozené a domluvit se s nimi na dodání detailního popisu okolností události. I tak bylo vše vyřízeno rychle, do čtyř dnů od dodání dokumentů.

Pravidla jsou pravidla...

Někomu by se to mohlo zdát zvláštní, ale pojišťovna si k posouzení odpovědnosti za škodu kromě jiného vyžádala i návod k používání trampolíny. Důvod je však zřejmý. Podle něho totiž může na trampolíně skákat vždy pouze jeden člověk.

Po dodání kompletní dokumentace, z níž šlo posoudit odpovědnost pojištěného za škodu, tak vyplatila rodičům poškozené dcerky 50 procent nákladů na léčení a 50 procent ohodnocení bolestného. Právě kvůli tomu, že rodina nerespektovala pokyny v návodu k použití, přisoudila pojišťovna částečnou odpovědnost za škodu rodičům.

...kdo je nedodrží, dostane méně

„Jelikož šlo o komplikovanou zlomeninu kotníku s nutností operace, bolestné bylo vyčísleno na 16 000 korun. Poměrná část nákladů na léčení včetně úhrad jízdného k lékařům a rehabilitačních pomůcek činila 5 000 korun,“ upřesňuje Martina Schlogerová z ČSOB Pojišťovny. Největší sumu, konkrétně 21 000 korun, pojišťovna uhradila za ztrátu na výdělku paní Pavlasové, která musela po dobu léčení zůstat s dcerou doma.

Uvedená částka vyplacená pojišťovnou však není konečná, protože dívka nadále dochází na rehabilitace. Po celkovém vyčíslení a doložení nákladů pojišťovna Pavlasovým proplatí i následné výlohy. Pokud bude mít děvče trvalé následky, pak rok po ustálení zdravotního stavu pojišťovna uhradí takzvané ztížení společenského uplatnění, které se u tak mladého člověka může podle závažnosti trvalých následků pohybovat v řádu statisíců korun. A náklady pojištěného na roční pojistnou odpovědnost za škodu v běžném občanském životě činily 600 korun. 

Pavlasovi tedy obdrželi částečné plnění, bolestné za komplikovanou zlomeninu kotníku, matka ušlou mzdu za dobu ošetřování, a navíc i náklady na storno zájezdu, na který nemohli kvůli úrazu dcery odjet.

Náklady pojišťovny
Vyplacené bolestné 16 000 Kč
Náklady na léčení a rehabilitační pomůcky5 500 Kč
Ztráta na výdělku matky21 000 Kč
Náklady na storno zájezdu7 500 Kč
Vyplaceno celkem 49 500 Kč*

* částka je již krácena o 50 % z důvodu nedodržení návodu na používání trampolíny; v budoucnu možné další plnění za trvalé následky