Pokud někdo získá manažerské místo, aniž ostatní kolegové pochopí proč, vzniká řada problémů a mimo jiné i otravných pomluv. Ilustrační snímek

Pokud někdo získá manažerské místo, aniž ostatní kolegové pochopí proč, vzniká řada problémů a mimo jiné i otravných pomluv. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škola personalistiky: Kolegu povýšili, je teď můj šéf

  • 30
Vašeho kolegu povýší a stane se z něj vedoucí nebo ředitel oddělení či firmy. Jak se změní vztahy? Jak se k němu chovat? Dobře fungující firmy tuto událost nepodceňují, naopak se na ni s předstihem připravují.

Firmy při obsazování volných pozic často hledají talenty uvnitř vlastní struktury a teprve v případě neúspěchu se obracejí na vhodné kandidáty zvnějšku. To s sebou přináší do pracovních a mezilidských vztahů nové situace, například tyto:

Příklad
Nového šéfa nepřijali, dokud nezjistili, proč vlastně uspěl

 Zahraniční firma koupila v Česku strojírenský podnik a plánovala po personálním auditu povýšit stávajícího finančního ředitele na Country Managera pro ČR i Slovensko. Zahraniční vedení zvolilo nejlepšího kandidáta ze čtyř uchazečů, kteří dosud pracovali ve stávající firmě.

Po absolvování Development Centra se stali dosavadní Sales Manager, Marketing Manager a Logistic Manager podřízenými nového Country Managera, když doposud byli v hierarchii společnosti na stejné úrovni. 

Ve firmě byl na začátku problém s přijetím povýšeného kolegy těmi, kteří na tuto pozici též aspirovali. Bylo nutné stabilizovat tým. Pomohlo vedení mateřské firmy, které všem kandidátům vysvětlilo důvody, proč vybraný uchazeč uspěl. 

Příklad
Zvolený ředitel nedokázal vést své bývalé kolegy

 Logistická firma hledala nástupce generálního ředitele, který byl povýšen do centrály v Německu. Vytipovala interně kandidáta, který měl dlouhodobě dobré výsledky jako obchodní ředitel a další předpoklady pro funkci.

Konkurz probíhal formou individuálního Assessment Centra. Výsledky nakonec ukázaly, že obchodní ředitel by nezvládl řídit své bývalé kolegy. Pozici nakonec obsadil kandidát zvenku.

Firma však věřila potenciálu pracovníka do budoucna a zajistila mu individuální coaching. Začala ho tak připravovat na novou perspektivní roli.

S výběrem pomohou personální agentury

Personalisté by měli spolu s vedením společnosti vybrat na vedoucí pozici kandidáta, který bude mít přirozenou autoritu, bude profesně na vysoké úrovni, dokáže aktivně řídit a motivovat podřízené.

Vhodným nástrojem pro správný výběr mohou být Development Centra organizovaná většinou personálně poradenskými agenturami. Ta prostřednictvím různých testů prověří předpoklady jednotlivých interních kandidátů. Poznají, který z nich by dokázal zvládnout manažerskou roli nejlépe.

Development Centra na případových studiích simulují běžné pracovní případy a pravděpodobné situace, otestují osobnostní předpoklady, úroveň kompetencí kandidátů a po osobních pohovorech s nezávislými konzultanty poskytnou i zpětné vazby účastníkům. Ty sníží negativní a demotivující nálady neúspěšných kandidátů.

Férové vítězství ostatní přijmou bez problémů

Doporučujeme firmám, aby včas, jasně a srozumitelně nastavily pravidla výběru kandidátů a vše otevřeně řešily se zaměstnanci. Zde dochází k řadě chyb. Klíčová je transparentnost. Naše společnost často plní roli nezávislého konzultanta, který pomáhá vytvořit otevřenou a korektní atmosféru mezi vedením společnosti a zaměstnanci.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit. Aktuální volné pracovní pozice na jobDNES.cz.

Pokud všichni soutěžící vědí, že dotyčný vyhrál férově, pak rozhodnutí akceptují. Když někdo získá manažerské místo, aniž ostatní pochopí proč, vzniká řada problémů a mimo jiné otravných pomluv. Správný postup pomůže posílit loajalitu zaměstnanců, kteří po neúspěchu ve výběrovém řízení nebudou chtít odejít z firmy a novému vedoucímu pomohou k rychlému převzetí role lídra. Lidé ho snáze akceptují.

Na základě výsledků Development Centra nebo testování lze připravit individuální rozvojové plány, školení na míru nebo navázat osobním coachingem.

Jeden z našich klientů, generální ředitel strojírenské firmy, říká, že až když se stal po několika letech práce ve firmě ředitelem, uvědomil si, že na vrcholu je úplně sám, bez cizí pomoci a že na něj "fouká ze všech stran" a není, kde se schovat. Teprve v tom okamžiku mu došlo, jak musí být člověk vnitřně silný, aby ustál ten každodenní tlak.

Co dělat, když konkurz nevyšel a šéfem udělali vašeho kolegu?

  • Odpovězte si jasně na otázky: proč jsem neuspěl, v čem byli protikandidáti lepší, co jsem podcenil, co mohu zlepšit, abych příště vyhrál?
  • Požadujte zpětnou vazbu od zaměstnavatele.
  • Není chybou ani slabostí projevit zklamání, že jste nezvítězili. Každý by měl odložit pocity uraženosti, žárlivosti a zášti a naopak reagovat s pokorou a respektem.
  • Prvním krokem může být gratulace úspěšnému kolegovi s tím, že má vaši podporu a že se těšíte na spolupráci. Věřte, že i on na nové pozici bude mít zpočátku smíšené pocity a obavy, jak na něj bude jeho okolí reagovat. Určitě nebude chtít ztratit vztahy s bývalými kolegy.