Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slibují vám bezpečí? Vyděláte minimum

Zajištěné fondy zažívají v posledních letech doslova boom. Ročně se objeví na trhu více než desítka nových produktů od několika investičních společností a ještě se snad nestalo, že by se neprodala celá emise. To je všechno hezké, ale neočekávají od toho investoři ve skutečnosti více než nakonec dostanou?
Peníze, investice

Peníze, investice | foto: Profimedia.cz

Vyplatí se do nich investovat?

Garantované produkty jsou u nás nabízené od roku 2000 (ve větším množství se začaly prodávat v polovině roku 2002 a maximální boom zaznamenaly až v posledních dvou letech). Jejich splatnost je několik let a většina z nich ještě do dneška nebyla ukončena. Přesto už dnes lze u většiny z nich, zejména těch starších a těch, které své výnosy v určitých periodách uzamykají, usoudit, jestli byly pro investory dobrou volbou, či nikoli.

Střadatelé mají v současnosti na výběr velký počet fondů nabízejících různé strategie a profitujících na širokém množství světových akciových trhů. Množství a různorodost je skutečně dostačující, s jejich skutečným výnosovým potenciálem to však tak růžové vždycky není. Investoři si musí uvědomit, že výkonnost fondů neodpovídá reálné výkonnosti podkladového aktiva (akciový index) a míra participace je omezena předem stanovenou hranicí. To je ale cena za zajištění.

Největšími „producenty“ co do počtu, strategií i frekvence nabízených produktů jsou u nás společnosti ČSOB/KBC a HSBC. Kromě nich své zajištěné produkty nabízí Česká spořitelna (ESPA zajištěné fondy), IKS komerční banky (rodina fondů MAX).

Zajištěné fondy zpravidla nejsou konstruovány na principu klasických otevřených fondů a průběžné výkonnosti tedy nezaručují investorům, že při momentálním prodeji podílových listů bude jejich výnos totožný. Při předčasném vystoupení z fondu si totiž společnosti zpravidla účtují vysoké výstupní poplatky, skutečný výnos může být mnohem nižší a investor současně ztrácí nárok na garantované minimum.

Vydělali jste?

Společnost ČSOB v letech 2000 a 2001 vydala čtyři fondy, které byly splatné v průběhu let 2003 a 2004. Prvním fondem, jehož doba trvání byla pouhých 2 a čtvrt roku, byl fond KBC/ ČSOB Světové investice 2. Výnos fondu se odvíjel od zhodnocení tří světových akciových indexů DJ EuroStoxx 50 (40%), S&P 500 (30%) a Nikkei 225 (30%) s participací 70 %. Minimální ani maximální zhodnocení nebylo určeno, fond pouze garantoval navrácení nominální hodnoty. V důsledku nepříznivého vývoje na trzích však byla absolutní ztráta všech indexů -29,37 % a fond tedy koncem roku 2003 pouze vyplatil investorům vložené prostředky.

Pražská burza v roce 2005: Nadchla i zklamala? 
Čtěte ZDE.

Druhým fondem, který již byl splacen, je KBC Click ČSOB Světové Akcie 1. Doba trvání fondu trvala od 31.03.2000 do 30.07.2004 a jeho výnos byl průběžně jednou ročně zaklikáván. Výnos fondu se odvíjel od zhodnocení evropských (EuroStoxx 50) a amerických akcií (S&P 500) a na konci období vyplatil podílníkům výnos 12,42 % (2,74 p.a.).

I další dva již splacené fondy KBC Click ČSOB Evropské Akcie 1 a Click ČSOB Evropské Akcie 2 fungovaly na principu zaklikávání výnosů. Výnos za jedno zaklikávací období (zpravidla jeden rok) byl ohraničen od -3 % do 13,5 %, resp 12 %. Minimální zhodnocení bylo 0, resp. 6 % za dobu trvání fondu. První fond tak za čtyři a půl roku existence vydělal podílníkům celkově 4,62 % (1,05 % p.a.), druhý pak za období tři a půl roku vyplatil minimum 6,04 % (1,73 p.a.).

Co lze očekávat od ostatních?

V letošním roce bude splaceno dalších 5 fondů KBC/ČSOB. Mírným zklamáním pravděpodobně bude výnos fondu KBC ČSOB Světové Investice 1, u něhož se nepředpokládá, že by investorům kromě investované částky přinesl navíc nějaký výnos. Ten vychází ze stejných indexů, jako jeho již splacený stejnojmenný kolega s dvojkou na konci. Fond své výnosy nezaklikával a jeho výkonnost nebyla ničím ohraničena. Úplně jiná situace je u fondu KBC Click ČSOB Světové Akcie 2, u něhož lze očekávat výnos za pět a čtvrt roku v rozmezí 21,81 - 36,81 % (3,85 % - 6,18 % p.a.), což se už vyrovná průměrnému výnosu dluhopisových fondů. Fond zaklikával výnosy každý rok a výnos na období byl omezen do výše 15 %. Oba fondy jsou splatné 28.února.

O dva měsíce déle budou muset čekat investoři na splacení fondu KBC Click ČSOB Světové Akcie 7, který zaklikává výnosy čtvrtletně, maximálně však 1 %. Za tři roky existence tak může investorům vyplatit kolem 10-ti procent (3,10 % p.a.). Fond s podobným názvem, ale s pětkou na konci přinese koncem roku po čtyřech ročních kliknutích výnos v rozmezí 23,13 % až 32,38 % (4,77 % - 6,48 % p.a.). Oba fondy profitují na vývoji indexů DJ EuroStoxx a S&P 500.

Posledním fondem, u kterého se letos v květnu očekává vyplacení investorů, je ČSOB Reverzní Click 1. Předpokládaný výnos se pohybuje kolem hodnoty 28,5 % (10,3 % p.a.). Dosažení takového výnosu je umožněno způsobem výpočtu, který vycházel z předem stanoveného maximálního výnosu 50 %, od nehož byly měsíčně odečítány případné měsíční poklesy. Předpokládaný výnos není nijak uzamčen a může se do konce trvání fondu rapidně snížit.

V dolaru, libře, euru

Největším emitentem zajištěných fondů v zahraniční měně je společnost HSBC. Ta u nás nabízí zajištěné produkty pravidelně v čtvrtletních intervalech a letos bude splatných šest fondů. Většina z fondů je uvedena ve třech základních měnách, kterými jsou GBP, USD a EUR. Také výnosy v jednotlivých měnách jsou u každého fondu rozdílné.

8. září budou po čtyřech letech trvání splaceny fondy Nasdaq Bonus, European Growth a Swiss Growth. První dva byly dostupné ve všech třech měnách, poslední pouze v dolaru. Výnos fondu Nasdaq Growth vychází ze 100 % výnosu, ze kterého jsou měsíčně odčítány poklesy indexu. V současné době je zůstatek na hodnotě 31,19 %, minimálně 11% (v GBP 12%) však mají investoři garantováno.

Fond European Growth zaklikává čtvrtletní výnosy (maximální výkyvy +- 5 % v USD a EUR, 6 % v GBP) a v současnosti je zakliknuto 29,47 % (GBP), resp. 25,26 % (USD, EUR). Fond Swiss Growth na podkladovém indexu participuje 65% a koncem roku činil jeho výnos 37,14. Výnos se však neuzamyká a v nejhorším případě tak může skončit na nule.

Koncem letošního roku (18.12.2006) bude splatná další trojice zajištěných fondů, každý z nich ve všech měnách. Prvním je fond Asia Plus Growth. Maximální růsty v každém čtvrtletním období jsou ohraničeny do výše 7 % (GBP), 4 % (USD) a 4,5 % (EUR). Fond garantuje minimální výnos 9 %, 7 % a 8 % a zatím nejlépe jsou na tom investoři v GBP (33,08 %). Dolaroví a euroví investoři zatím důvod k velké spokojenosti nemají (11,52 %, 15,73 %).

Fond World Growth nabízí určitou participaci (75 % GBP, 50 % USD, 60 % EUR) na podkladových indexech a po ukončení bude rok s nejhorší výkonností anulován. Do dnešního dne si indexy připsaly růst 21,1 %. Participace na koši indexů (80 % GBP, 55 % USD, 65 % EUR) je základem pro výpočet výnosu také u posledního letos splatného fondu HSBC, Anglo American Growth. Ten, podobně jako jeho předchozí kolega, negarantuje žádný výnos, pouze navrácení peněz. V současné době se výnosy pohybují na úrovni 18,06 % (GBP), resp. 12,42 % (USD) a 14,68 % (EUR).

ESPA a IKS MAX – zatím příliš mladé

Společnosti IKS a Erste u nás začaly nabízet fondy až v roce 2004 a v nejbližších dvou letech není splatný ani jeden z nich. Fondů ESPA bylo do dnešního dne vydáno celkem 11, IKS zatím vydala 5 MAX fondů v koruně a po jednom fondu v euru a dolaru.

Z uvedených čísel vyplývá, že ačkoli jsou zajištěné fondy pro konzervativní investory určitě zajímavým produktem, jsou určeny spíše nezkušeným investorům, kteří chtějí s investováním teprve začít a zkusit něco, kde se nic nemůže pokazit. Ti, kteří od zajištěných fondů očekávají vysoké zisky však mají smůlu. Cena za „bezpečnost“ je vysoká a výkonnost zajištěných fondů je někde mezi fondy peněžního trhu a dluhopisovými fondy. Ty se však vyznačují mnohem lepší likviditou a nevážou prostředky na několik let. Když tedy chcete vydělávat, zkuste to někde jinde, případně k zajištěným fondům přidejte nějakou rizikovější alternativu.

Zdají se vám výnosy zajištěných fondů dostatečné? Které fondy upřednostňujete vy? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...