Slovensko nabízí vyšší výnos

  • 5
Akciovým podílovým fondům se v dubnu nedařilo a své obchodování zakončily v červených číslech. V polovině měsíce postihly světové burzy hluboké propady a pražská burza nebyla výjimkou. Česká národní banka opět snížila úrokové sazby. Naopak Národní banka Slovenska uvažuje o jejím zvýšení. Vytváří se tak zajímavý prostor pro vyšší výnos u našich východních sousedů, a proto si v investičním tipu představíme podílové fondy investující na Slovensku.

Akcie se na pražské burze po neúspěšném předchozím měsíci opět propadly. Hlavní akciový index PX-50 si pohoršil o 2,73 % a klesl tak na hodnotu 1136,5 bodu. Burzu táhl dolů bankovní sektor v čele s Komerční bankou, která si odepsala téměř 10 % a s více než 14% ztrátou akcie společnosti Philip Morris.

Na trhu se projevil odliv zahraničních investorů a negativní sentiment se projevil v celém středoevropském regionu. Investoři se zbavovali měn celého regionu a tak oslabovaly polský zlotý, maďarský forint, slovenská i česká koruna.

Akcie v dubnu propadly

I když akciové fondy zažily špatný měsíc, fond ČPI Farmacie a biotechnologie si za duben připsal čtyři procenta. Fond se soustředí na odvětví farmacie, které není příliš závislé na ekonomickém cyklu. Portfolio doplňují akcie biotechnologických firem. Jsou sice velmi volatilní, ale mají výrazný růstový potenciál. Tvrdý propad postihl technologické tituly a s nimi i ČPI Fond nové ekonomiky.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Farmacie a biotechnologie

+4,00%

ČPI - OPF Nové ekonomiky

-6,58%

-3,32%

Smíšený

ČSOB KVANTO Korunový dluhopisový

+0,52%

AKRO OPF mezinárodní flexibilní

-2,80%

-0,52%

Dluhopisový

IKS Dluhopisový

+1,12%

IKS Plus bondový

-0,63%

+0,66%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,33%

ISČS-SPOROINVEST

0,00%

+0,10%

Zdroj: UNIS

ČNB opět zlevnila peníze

Koncem dubna přikročila bankovní rada České národní banky k opětovnému snížení základní úrokový sazby, a to na úroveň 1,75 %. Česká repo sazba je tak pod úrovní sazeb v evropské měnové unii a je vůbec nejnižší v EU. Cílem je zastavit posilování české měny. Snižování bude mít za následek pokles výnosů na mezibankovním trhu, snižování úroků na běžných či termínovaných účtech a negativně se odrazí i na výnosnosti podílových fondů peněžního trhu.

Investiční tip: Slovensko nabízí víc

Investiční kluby - past na důvěřivé? 
Čtěte ZDE.

Česká národní banka úrokové sazby snižuje. Národní banka Slovenska má opačný problém. I když se ekonomice u našich východních sousedů daří, slovenská koruna slábne. Největší vliv na oslabování má obchodování se slovenskou měnou v jednom koši se středoevropskými měnami a hlavně vysoká rozkolísanost polského zlotého.  Slováci jsou tak připraveni jako jedno z opatření použít i zvýšení úrokových sazeb. Základní repo sazba je dnes na úrovni 3,00 % a je tak v porovnání s naší výši úrokové míry o 1,25 % vyšší. Analytici v horizontu do konce roku předpokládají, ze vůči Euru zpevní slovenská koruna minimálně o dalších 5 %.

Perspektiva zvyšování respektive nesnižování úrokových sazeb dělá z podílových fondů investujících na Slovensku zajímavou investiční příležitost. Atraktivitu zvyšuje ještě předpoklad, že ve střednědobém horizontu bude slovenská koruna posilovat, což ještě zvyšuje zisk českého investora.

V nabídce podílových fondů se zaměřením na Slovensko jsou čtyři fondy. ČSOB Investiční společnost (resp. KBC) nabízí dva fondy. KBC Multi Cash ČSOB SKK investující do krátkodobých dluhopisů se splatností kratší než jeden rok a KBC Renta Slovakrenta, jehož portfolio je tvořeno především slovenskými státními dluhopisy a euroobligacemi denominovanými ve slovenské měně. Nabídka ING Investment Management je koncipovaná podobně: ING Slovenský fond peněžního trhu a ING Slovenský dluhopisový fond.

Podílové fondy investující na slovenském trhu

Fond

Vstupní poplatek Změna VJ/PL za 3 měsíce
(v %)
Změna VJ/PL za 6 měsíce
(v %)
Změna VJ/PL za 12 měsíce
(v %)

Fondy peněžního trhu

ING Intl. (II) Slovenský fond peněžního trhu

0,50%

0,57%

1,37%

3,25%

KBC Multi Cash CSOB SKK

0,10%

1,97%

2,99%

3,81%

Dluhopisové fondy

ING Intl. (II) Slovenský dluhopisový fond

2,10%

3,67%

6,63%

9,79%

KBC Renta Slovakrenta

1,00%

2,24%

4,66%

7,81%

Pozn.: výkonnost ke 31.3.2005

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

Při porovnání je zajímavé, že na poli fondů peněžního trhu vítězí KBC Multi Cash ČSOB SKK. Vstupní poplatek je pětkrát nižší a výkonnostně je na tom v porovnání s konkurencí lépe. Naopak v kategorii dluhopisových fondů sice zůstává poplatkově přijatelnější fond KBC, avšak ING nabízí o něco rizikověji koncipované portfolio, které přináší podílníkům vyšší výnosy. Potenciální investor by měl mít na paměti, že do určité míry podstupuje spekulaci na posilování slovenské koruny. Mínusem zůstává také nízká likvidita na trhu slovenských dluhopisů.

Myslíte si, že jsou dobrou volbou podílové fondy zaměřené na Slovenskou republiku? Je podstupované měnové riziko přijatelné? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.