Riziko můžete rozložit tím, že nakoupíte nejen akcie, ale také dluhopisy

Riziko můžete rozložit tím, že nakoupíte nejen akcie, ale také dluhopisy

Slovníček finančních trhů

Snažíme se o investování psát česky a vyhnout se termínům, které jsou laikům většinou nesrozumitelné. Pokud se však vrhnete na finanční trhy, počítejte s tím, že makléři tyto termíny běžně používají. Není od věci chápat, o čem je vlastně řeč.

Diverzifikace
Rozložení rizika. Na principu diverzifikace jsou postaveny právě podílové fondy. Pokud si za 10 000 korun koupíte akcie jediné firmy, vsadíte všechno na jednu kartu, a když se společnosti nebude dařit, snadno proděláte. Ale když stejnou částku investujete do akciového fondu, kde jsou desítky nebo stovky firem, propad jediné se hodnoty vašeho podílového listu nedotkne, případný výnos ostatních jej vyrovná. Riziko můžete rozložit tím, že nakoupíte nejen akcie, ale také dluhopisy, investujete ve více měnách, zemích nebo oborech podnikání. 

Emitent
Je osoba nebo společnost, která cenný papír vystaví.

Investiční horizont
Doba, na kterou je investice naplánována. Než si vyberete, kam investovat, měli byste mít jasno v tom, jak dlouho můžete peníze v rodinném rozpočtu postrádat. Čím je investice rizikovější, tím delší dobu by měla trvat. Ke každému typu investice existuje doporučený investiční horizont. Ten ukazuje jakousi průměrnou dobu, po kterou trvá, aby trh překonal případný propad. Ale i když tuto dobu dodržíte, nemáte záruku, že vaše investice bude nakonec zisková.

Likvidita
Určuje, za jak dlouho je možné investici proměnit zpět na hotové peníze. Například běžný účet má vysokou likviditu, protože peníze můžete vybrat ihned. Naopak třeba životní pojištění nebo penzijní připojištění má nízkou likviditu, bez ztráty tyto produkty můžete vypovědět až za dlouhou dobu. U investic je to tak, že cenný papír sice můžete prodat okamžitě, ale u akcií je to rizikové, protože můžete prodělat na kolísání výnosu. U peněžního trhu je likvidita dobrá, protože jeho hodnota je stabilní.

Měnové riziko
Pokud nakoupíte cenné papíry v jiné měně než v korunách, musíte v investici zohlednit také vývoj kurzu koruny a cizí měny. Může se stát, že americké cenné papíry vám sice vydělají, ale kvůli poklesu dolaru vyděláte méně, než by to bylo třeba před sedmi lety, kdy byl dolar za 41 korun.

Portfolio
Souhrn všech cenných papírů, případně podílových fondů, do kterých svoji investici rozložíte. Stejný termín se používá i pro cenné papíry v nabídce konkrétní investiční společnosti.

Statut
Dokument, který musí mít každý podílový fond. Jsou to jakési obchodní podmínky fondu. Dozvíte se v něm například, do jakých cenných papírů fond investuje, kolik zaplatíte na poplatcích nebo informace o správci fondu.

Volatilita
Je měřítkem rizika – čím vyšší je takzvaná volatilita cenného papíru, tím větší je riziko ztráty. Vyjadřuje to, jak jsou cenné papíry stálé nebo nestálé a nakolik jejich výnos kolísá. Například do akcií, které jsou nejméně stabilní, je důležité investovat v delším časovém horizontu, aby se případný propad měl čas srovnat.

Zajištěné fondy
Podílové fondy, které slibují návratnost vložených peněz, podmínkou však je, že dodržíte předepsanou dobu investice.