Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovník pojmů z alternativních pracovních úvazků

aktualizováno 
Vzhledem k okolnostem se na našem trhu práce stále více uplatňují alternativní formy zaměstnání. Pokud nerozumíte všem pojmům, může vám pomoci tento minislovník.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zkrácený pracovní úvazek
Je jedním z nejvyužívanějších forem alternativních úvazků. Jeho podobu také upravuje i zákoník práce.  Z něho vyplývá, že pokud těhotná nebo zaměstnankyně pečující o dítě do patnácti let věku požádá o snížení úvazku, je zaměstnavatel dokonce povinen jí vyhovět pokud to jeho podmínky dovolí.

Může se hodit

Velké množství volných pracovních míst s možností vkládat vlastní inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Počet odpracovaných hodin je upraven přímo v pracovní smlouvě. Tento typ také často využívají zaměstnanci k zajištění vedlejšího příjmu mimo svůj hlavní pracovní poměr. Velmi zajímavá a v poslední době stále častěji využívaná je kombinace zkráceného úvazku a práce z domova, kterou hojně využívají maminky s malými dětmi.

Pružná pracovní doba
Je další možností zaměstnání, na které pamatuje zákoník práce. Zaměstnanec si sám volí začátek pracovní doby, případně i její konec v jednotlivých pracovních dnech v mezích stanovených zaměstnavatelem. Mezi  tento časový úsek je zaměstnavatelem vkládán normativní čas, kdy musíte být v práci (např. mezi 10-13. hodinou). Samozřejmě, že zaměstnanec musí splnit týdenní počet odpracovaných hodin daných zaměstnavatelem.

Tento režim umožňuje zaměstnavateli mít zaměstnance v určenou dobu na pracovišti a svolat např. provozní poradu, zároveň však poskytuje pracujícím dostatek svobody, aby si lépe uspořádali osobní a rodinný život.  Obvykle se však předpokládá, že si nebudete brát propustky k lékaři  na běžná vyšetření  apod..

Práce z domova
Tento typ zaměstnání je zcela specifický. U tohoto typu úvazku je nutná vysoká důvěra mezi oběma stranami a pokud možno co nejpřesnější vymezení podmínek. Často zde platí princip pružné až volné pracovní doby. U některých oborů (např. kompletace výrobků, ruční opracování) je uplatňována výkonová mzda, tedy kolik toho uděláte, tolik si vyděláte.

Zákoník práce na tuto formu práce příliš nepamatuje. Pouze v tom, že nemáte nárok na placené přesčasy. Pokud pracujete na klasickou pracovní smlouvu, měla by pro vás platit stejná pravidla jako pro jiné zaměstnance, tedy i nárok na nemocenskou, pokud vám vaše nemoc opravdu znemožňuje vykonávat stanovenou práci i za tak výhodných podmínek, jakou znamená práce z domova.

Sdílení pracovního místa-job sharing
Tento pojem znamená, že o jedno pracovní místo se dělí dvě osoby. Pracují např. na kratší pracovní úvazky a navzájem se doplňují. Zde je nutné, aby tento pracovní minitým byl sehraný a aby obě osoby byly o stavu prací dobře informovány.  Velmi dobře lze tento postup uplatňovat např. v obchodech, v recepcích podniků, u sociálních pracovníků atd.

Klouzavý pracovní rok
Je to v podstatě ekvivalent pružné pracovní doby, jen vztažený na celý kalendářní rok. V naší republice je tento typ zaměstnání poměrně neznámým pojmem.  V podstatě to znamená, že v průběhu roku zaměstnanec  pracuje  v některých měsících více (přesčasový čas) a v některých méně (vybírá náhradní volno). Zde je opět velmi důležitá dohoda mezi oběma stranami a přesné vymezení podmínek.

Dočasné přerušení kariéry
Využívají ho především mladší lidé. Zaměstnavatel jim může povolit neplacené volno po určitou dobu a zaměstnanec může tento čas využít např. k dalšímu vzdělávání (odjezd na zahraniční stáž). Je to výjimečná situace, zaměstnavatel si tak udrží odborníka, který si v průběhu neplaceného volna může zvýšit kvalifikaci. Zaměstnanec má výhodu v tom, že po svém návratu nemusí shánět nové místo a jeho původní pracovní smlouva zůstává v platnosti.

Purchased leave
Tato forma je důležitá pro osoby, které potřebují týdny dovolené navíc a tento čas si vlastně kupují tím, že měsíční výplata jim je proporcionálně snížena.

Puschased leave není ošetřen zákonem, zde opět závisí na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Sezonní práce
Jsou jevem obvyklým např. v turisticky významných lokalitách. Funguje to vlastně tak, že v sezoně si vyděláte tolik, abyste zbytek roku vystačili s penězi bez dalšího stálého zaměstnání.

Krátkodobá zaměstnání
Jsou vítanými možnostmi přivýdělku. Vyhledávají je studenti, maminky na mateřské, důchodci. Výhodnými smlouvami  pro krátkodobá zaměstnání jsou dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.

Autor: jobdnes


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Vojtěch Lanna mladší
Syn pracovitého pantáty, který peníze z rodinných firem dával do umění

Vojtěch Lanna mladší byl synem takzvaného vltavského admirála. A byť byl jeho otec mimořádně schopný podnikatel, rozhodně nestál v jeho stínu. Rodinné firmy...  celý článek

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall S... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.