Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Snadné půjčky jsou plné rizik. Pozor na podvodníky, kteří vás připraví o peníze

  • 44
Rychlé půjčky s měkkými podmínkami, na které dosáhne skoro každý. Peníze za vámi přijdou až domů. To jsou nabídky některých nebankovních institucí. Možná vás zaujaly. Ale dřív, než se k nim zavážete, spočítejte si, co budou znamenat pro vaši rodinnou kasu. Tento typ půjčky nebývá levný, a když narazíte na podvodníky, může se stát, že žádnou půjčku nedostanete, jen budete platit.

1. Tají, kolik splatíte
Chcete vědět, kolik by vám půjčili a kolik byste zaplatili. Jenomže internetový dotazník je neúprosný. Vyplňujete, vyplňujete a už o vás vědí všechno, kromě data narození a výše příjmů snad i číslo bot. A stále nevíte, kolik vám půjčí a jaké budou splátky… To je špatně. Pokud firma nemá kalkulačku na internetu ani vám do telefonu údaj neřekne bez složitých výzvědných manévrů, má asi co tajit.
 
2. Poplatky předem
"Půjčíme vám 100 000 korun, poplatek na začátku je pět tisíc. Pak schválíme vaši žádost, dostanete peníze a budete splácet podle splátkového kalendáře," jestliže firma nastiňuje takový scénář, zřejmě zůstane jen u prvního dějství. Vy zaplatíte poplatek a tím vše skončí.
 
3. Mají složité podmínky
Nespoléhejte na to, co vám řeknou, čtěte podmínky smlouvy. Někdy to půjčovací společnost nedělá příliš jednoduché – když si například z internetu vytisknete podmínky e-Creditu, můžete si rovnou vzít lupu – font velikosti 4 není pro normální oči. Jenomže v pojistných podmínkách se mohou skrývat perly.

Třeba finpomoc.cz si nechá povolit neomezené inkaso z vašeho účtu. Když včas neinkasuje splátku, budete platit dost nepříjemné penále. A úvěr je revolvingový, když včas neřeknete, že nechcete, pošlou vám na účet další peníze a strhnou si poplatky.

Na kolik přijde půjčka 15 000 korun při splatnosti 1 rok

www.provident.cz         53* x 480 = 25 440 korun
www.ecredit.cz             12 x 1 840 = 22 080 korun
www.proficredit.cz        12 x 1 454 = 17 448 korun
www.tommystachi.cz    12 x 2 100 = 25 200 korun
Poznámka: * týdenní splátky
Na výzvu redakce nereagovaly www. myerson.cz, novefinance.cz, primapujcka.cz,  finpomoc.cz.

Zdroj: společnosti


4. Opatrně se zástavou
Chcete si půjčit 100 000 korun a společnost chce do zástavy dům, jenž má hodnotu tři miliony? Neriskujte. Půjčka je vzhledem k zástavě neúměrná. Buď si půjčte bez zajištění nemovitostí, nebo jděte do banky a požádejte o americkou hypotéku – dostanete víc.
 
5. Nutí vás shánět klienty
Půjčíme vám, ale bude třeba, abyste každý měsíc sehnali dva klienty, kteří budou mít také o peníze zájem. Jen tak bude platit smluvený úrok. Klasické letadlo. Budete-li mezi těmi, kdo se nachytají, pravděpodobně se vaše úroky rapidně zvýší, navíc se stanete v kolektivu neoblíbení, protože budete všechny obtěžovat půjčkou.
 
6. Infolinka začíná čísly 90
Jestliže vám po prvním kontaktu operátorka nebo dokonce automat sdělí, že vaše údaje předá dál a vy si máte druhý den zavolat na číslo 900 957 303, nedělejte to. S velkou pravděpodobností byste velkoryse dotovali nějakého podvodníka. Cena volání bývá od 90 korun za minutu, a než odpovíte na všechny otázky a podotázky, bude to trvat 20 minut i déle.
 
7. Nejsou na ně kontakty
Buďte obezřetní, když v obchodním rejstříku najdete jediný kontakt: na jednatele firmy, který je z Floridy.
 

Co se příště dočtete v mf dnes

25.2. Kde najít brigádu či pravidelný přivýdělek

26.2. Jak vybrat spolehlivého developera a realitku

27.2. Co s hypotékou, když nemáte na splátky

28.2. Jak se z krize nezbláznit