Soudní znalci - pozor na padělky

Pokud potřebujete ohodnotit umělecký předmět, máte několik možností. V solidních galeriích obvykle dokážou cenu správně stanovit sami, můžete se také obrátit na soudního znalce. Pozor však na to, že ani kulaté razítko soudního znalce nemusí být důkazem toho, že je dílo pravé.

 „Musím říci, že hodně z falzifikátů, které se nám v galerii sešly, bylo doloženo jedním nebo dvěma razítky soudních znalců,“ upozorňuje Michal Šeba. Opravdoví znalci se podle něj specializují jen na jednoho autora či období.

 

Při prodeji cenností nad 100 000 korun je obvyklé dodat k dílu posudek soudního znalce. Kolik za jeho dobrozdání zaplatíte, záleží na tom, kolik času bude znalec posuzování díla věnovat a zda se s ním domluvíte na smluvní ceně či odměně, stanovené vyhláškou.

 

Ta se využívá zejména, pokud se odhad provádí pro potřeby soudu nebo notářství, například při dědickém řízení. Sazba za hodinu je stanovena na maximální výši 350 korun. U smluvní dohody záleží na pracnosti zpracování odhadu. Podle informací zástupce firmy Brillantgold, která se zabývá znaleckými odhady šperků, stojí odborný posudek šperku, jenž má hodnotu do 50 000 korun, 500 korun, nad tuto částku se cena počítá jako jedno procento z hodnoty šperku. Při větším množství předmětů se cena sjedná dohodou.