Vysoká soudržnost týmu může způsobit snížení kvality spolupráce mezi jinými odděleními firmy

Vysoká soudržnost týmu může způsobit snížení kvality spolupráce mezi jinými odděleními firmy

Soudržný pracovní tým není vždy ideální tým, rizika číhají

  • 1
Slyšíte-li mezi členy svého týmu často slovo MY, můžete tušit, že je soudržnost vašeho týmu na vysoké úrovni. Naopak jeho nedostatek signalizuje, že byste měli soudržnost týmu podpořit. Ovšem pozor, soudržnost nemá jen výhody, její vysoká míra vám může přivodit také nemalé problémy ve fungování týmu.

Soudržnost týmu, neboli inklinace jednotlivých členů týmu k pracovnímu kolektivu, je jednou ze základních vlastností týmu, kterou rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Také proto dnes existuje řada společností, které se na tuto vlastnost týmu zaměřují, které ji pomáhají firmám podporovat – tedy jednoduše řečeno, které pomáhají stmelovat týmového ducha.

Na stmelení týmu lze aplikovat dobře známé aktivity jako společné neformální večery členů týmu v restauracích, zábavných podnicích (kde se mají možnost poznat po osobní stránce), nebo ještě lépe vícedenní výjezdy zaměstnanců do přírody, kde mohou například plnit úkoly v rámci nichž se vzájemně doplňují, kde se zúčastní týmových adrenalinových sportů, v rámci kterých se musí navzájem podpořit atd. atd.

Ale nechme stranou způsoby, jakými soudržnost týmu zvyšovat. My se podíváme na to, jaké klady a naopak rizika vysoká soudržnost týmu může přinést. Máte šanci si tak udělat představu, jak mohou vaši kolegové, či podřízení v určitých situacích reagovat a také na jaké kvality svého týmu můžete vsadit a naopak. Začněme nejprve výhodami soudržného týmu, které budou pro mnohé z vás pouhým připomenutím.

Pevný tým slibuje lepší fungování jednotlivých členů
Drží-li váš tým pevně pohromadě, je evidentní, že bude lépe plnit společné úkoly. To, že je kvalitně scelený, znamená, že budou jednotliví spolupracovníci ochotni druhému pomoci, vyslechnout si jeho názor (můžeme obecně říci že spolu budou navzájem snáze komunikovat), důvěřovat v jeho práci a také na ni podle toho lépe navazovat. Budou ochotni se ovšem nejen spojit za dosažením stejného cíle a podporovat se, ale také v případě, kdy je to možné a současně potřeba, se zastoupit.

Konzistentní tým slibuje také vyšší loajalitu jednotlivých členů a v konečném důsledku menší absenci (což je především mezi českými zaměstnanci známými v evropském měřítku výjimečně vysokými absencemi) až nižší fluktuaci lidí. Ovšem nejde jen o nižší tendenci k absencím na straně členů týmu, kterou jsme zmínili. Efekt pevného týmu je i opačný, daleko méně totiž toleruje členy, kteří mají k absencím a ulejváctví sklony. Vysvětlení je přitom nasnadě. Silný, soudržný tým přeci nebude tolerovat někoho, kdo podkopává výsledky celé skupiny.

Neméně významný je ovšem také fakt, že soudržné týmy jsou jako celek odolnější vůči nárazové a dokonce i dlouhodobé zátěži. Dokáží se totiž díky pevnému propojení, důvěře a smyslu pro vzájemnou podporu ve chvílích, kdy je to třeba, pevně semknout a zacílit na vyšší pracovní nasazení, zkrácení termínů apod. (pochopitelně v takový moment hraje neoddiskutovatelnou roli rovněž kvalita vedení týmu, které musí umět správně nastavit cíle, motivovat, vysvětlit projekt, rozdělit úkoly, zajistit zpětnou vazbu a správně aplikovat i všechny dalších manažerské dovednosti).

Pozor na vedlejší nicméně zásadní nedostatky
Ovšem, jak jsme si již naznačili, soudržný tým nemá jen svá pozitiva, ale i zásadní negativa. Představte si například, jak bude těžké pro nového zaměstnance do týmu, který je pevně semknutý, zapadnout. Jeho začlenění může být tím složitější, pokud se výrazně vymyká ze standardu, který stávající tým drží (například věková odlišnost, módní, názorová). Tím větší roli pak musí sehrát vedoucí týmu, aby se o stmelení týmu s novým podřízeným postaral, aby mu naslouchal, aby se o to aktivně zasadil teambuildingem.

Dalším kamenem úrazu může být pokus o změny pracovních postupů týmu. Pokud je tým jednotně zvyklý používat zažitou cestu pro realizaci svých cílů, připravte se na složité přesvědčování k cestám novým. Tým se může postavit proti vám z pozice vícehlavého odporu, kdy začnou narůstat argumenty proti inovacím. Je proto třeba si připravit protiargumenty do předu a především rozumné a srozumitelné vysvětlení, jaké výhody inovace přinesou. Direktivní nařízení změn bez osvětlení důvodu jejich aplikace nepatří mezi nejlepší řešení.

Vysoká soudržnost týmu může také způsobit snížení kvality spolupráce mezi jinými odděleními firmy. Pevně semknutý tým může mít totiž problém s uznáváním cizích názorů. Může také vnímat jiné týmy v rámci firmy jako konkurenci a cíleně narušovat spolupráci s nimi.