Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromí exekutoři by měli být rychlejší než soudy

aktualizováno 
Dluží vám někdo peníze a spoléhá se na pomalé české soudy? Doba klidu pro dlužníky skončila, na scénu vstupují soukromí exekutoři. Jejich úkolem je pomoci věřitelům, aby se rychle domohli zpět svých peněz.

V září začal v praxi platit zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti. Ministr spravedlnosti jmenoval prvních sto osm soudních exekutorů s celostátní působností z řad právníků, většinou soudců a advokátů.

Nezaplatili jste někdy pokutu v dopravním prostředku za jízdu načerno a spoléhali se, že na vás dopravní podnik nemůže? Dávno jste už pustili z hlavy stokorunu, kterou dlužíte zdravotní pojišťovně? Nyní máte větší "šanci", že se vám opomenutí velmi prodraží. Ten, kdo zahazuje všechny upomínky a výzvy k zaplacení a spoléhá na pomalost soudů, může být rychlostí exekutorů nemile překvapen. Rozhodne-li soud o tom, že dluh skutečně existuje, je velká pravděpodobnost, že se s exekutorem brzo setkáte.

Exekuce má osm podob

S rozsudkem o nařízení exekuce věřiteli nic nebrání, aby získal peníze, které mu náležejí. Exekutor nejprve zjistí, jaký má dlužník majetek. Na pomoc si může vzít například banky, finanční úřady či pojišťovny. Poté si sám podle svého uvážení zvolí jeden z osmi způsobů exekuce.

Zabavení věcí

Rozhodne-li exekutor o zabavení movitých věcí, může domácnost navštívit i bez přítomnosti majitele bytu. Jako svědka by měl přizvat zástupce obce, případně asistenci policie a zámečníka, který vylomí zámek. Exekutor provede soupis movitých věcí, které zabaví. Na rozdíl od soudního vykonavatele musí zabavené věci ihned odvézt. O své návštěvě informuje prostřednictvím exekučního příkazu spolu s vyrozuměním, které věci odvezl. Dlužník pak má možnost se s věřitelem dohodnout a začít splácet dluh, aby zabránil prodeji svého majetku. V případě, že by nedodržel splátkový kalendář, mohou být jeho věci prodány.

Pokud odmítne dlužník své věci "vykoupit" může přijít na řadu  dražba. Hodnotu věcí určuje exekutor, případně spolu se znalcem. Zabavit nelze například snubní prsteny, hotovost do jednoho tisíce korun, oděvy a zdravotnické potřeby. Exekutor také musí posoudit, které věci náležejí dlužníkovi a které ostatním členům domácnosti.

Srážky ze mzdy

Kdo nesplácí například spotřební úvěr v bance, může čekat exekuci srážkami ze mzdy. Exekutor v tomto případě přikáže zaměstnavateli, aby určitou část příjmu odváděl rovnou bance. Většinou se ze mzdy odečte částka pro zabezpečení základních potřeb a zbývající část se rozdělí na tři části. Jednou z těchto částí se pak splácí dluh.

Přikázání pohledávky

Podobný postup platí i pro takzvanou exekuci přikázáním pohledávky. Jestliže exekutor zjistí, že se na bankovních účtech dlužníka nachází dostatek peněz k zaplacení dluhů, předává bance příkaz, aby peníze na účtech zablokovala. Aby dlužník neodčerpal peníze z účtů předem, je příkaz doručen nejprve bance a teprve pak dlužníkovi.

Prodej nemovitosti

Pro větší pohledávky může exekutor nařídit exekuci prodejem nemovitosti. Exekuční příkaz, jímž se blokuje majetek, zašle katastrálnímu úřadu. Ten provede k dané nemovitosti poznámku o zákazu prodeje či převodu. Jestliže dlužník odmítne zaplatit, může proběhnout dražba. Cenu určuje znalec a vyvolávací cena bývá stanovena ve výši dvou třetin oceněné hodnoty. Je-li však například k rodinnému domu zřízeno ještě zástavní právo, pak mají přednost v pořadí dlužníků zástavní věřitelé a na původního žadatele o exekuci nemusí zbýt žádné finanční prostředky. Proto je dobré předem konzultovat s exekutorem nejvhodnější postup a  metodu exekuce.

Kdo za exekuci zaplatí

Kromě rychlého obstavení a zpeněžení majetku dlužníka je pro věřitele příznivé, že veškeré náklady exekuce platí dlužník. Exekutor sice může předem požadovat zálohu až do výše třiceti procent dlužné částky, ale tato záloha je vratná. Odměna exekutora vychází z vyhlášky ministerstva spravedlnosti a je stanovena procentem z dlužné sumy. Pro částky do tří milionů korun činí odměna patnáct procent z vymáhaného dluhu. Minimální výše odměny je tři tisíce korun. Tím, že je exekutor zainteresován na částce peněz, kterou dokáže pro věřitele získat zpět, zvyšuje se i jeho motivace na rozdíl od soudních vykonavatelů. Kromě toho je odměna součást nákladů exekuce, takže ji stejně zaplatí dlužník. Jakékoliv další náklady exekuce sice nese exekutor, ale prostřednictvím exekučních příkazů je vymáhá od dlužníka.

Osm způsobů exekuce:

dluhy v penězích

  • srážky ze mzdy
  • přikázání pohledávky
  • prodej movitých věcí a nemovitostí
  • prodej podniku

nepeněžní závazky

  • vyklizení
  • odebrání věci
  • rozdělení společné věci
  • provedením prací a výkonů

Blýská se konečně v oblasti vymahatelnosti dluhů na lepší časy? Jaký způsob vymáhání dluhu byste volili například u pohledávky v hodnotě 1 milion Kč Vy?

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.