Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spasí nás zajištěné fondy?

aktualizováno 
Vstup do Evropské unie a obavy z inflačních tlaků byly hlavními silami, které hýbaly podílovými fondy v uplynulém týdnu. Především dluhopisových fondů se dotkla slova viceguvernéra ČNB o tom, že úrokové sazby jsou v současnosti dostatečně nízko... Jaké jsou metody pro výpočet výnosu zajištěných fondů? Dva nové fondy ukazují dva různé přístupy.

V uplynulém týdnu již začal ustupovat vliv války v Iráku a do popředí se dostávaly události z trhů - výsledky firem a makroekonomické ukazatele. Světové akciové indexy první polovinu týdne posilovaly, když rostly především akcie technologických firem, ovšem druhá polovina týdne byla spíše ve znamení poklesu, který měly na svědomí opět technologie. (Většina trhů byla v pátek uzavřena vzhledem k velikonočním svátkům.) Akciové trhy tak vesměs (kromě Japonska) skončily týden v černých číslech s výnosy pod dvěma procenty (pouze Holandsko a Švýcarsko: + 3,1 %)  Pro Českou republiku měl největší význam pravděpodobně podpis dohody o přistoupení k Evropské unii. Nicméně, i velikonoční týden přinesl několik novinek.

 

Zajímavá čísla přinesla statistika Unie investičních společností. Data za první čtvrtletí potvrzují neutuchající zájem o investice do podílových fondů. Ve fondech investičních společností v UNISu bylo k 31. březnu 109,4 mld. Kč (k 18. 4: to je 110,6 mld. Kč), což oproti konci roku 2002 představuje zvýšení o 9,49 %. Největší nárůst zaznamenaly fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Trend můžeme vidět z následujících grafů.

 

Objemy čistých prodejů za I. - III. 2003

 

Zdroj: UNIS ČR

 

Čisté prodeje od roku 1997 

Zdroj: UNIS ČR

 

Uplynulý týden však radost majitelům podílových listů fondů peněžního trhu a dluhopisových neudělal. Největšího výnosu v uplynulém týdnu totiž přinesla investice do fondů fondů, kde průměrný výnos činil 1,3 %. Akciové fondy na druhém místě zhodnotily vložené prostředky v průměru o 0,94 %. Na posledním místě skončily fondy peněžního trhu s průměrným výnosem 0,06 %, což není nízké číslo, avšak u fondů dluhopisových, které získaly „pouhých“ 0,07 % bychom mohli mluvit o zklamání.

 

Dluhopisy v minulém týdnu reagovaly ponejvíce na slova viceguvernéra ČNB Oldřicha Dědka, jehož prohlášení v tom smyslu, že v souvislosti se vstupem do Evropské unie bude nutné zabránit inflačním tlakům, a tudíž současné sazby jsou pro udržení růstu dostatečné a k dalšímu snížení nemusí dojít, vedlo k poklesu cen. Ceny dluhopisů, především z kratšího konce výnosové křivky zamířily ihned dolů (i když ne nijak dramaticky).

 

Novinky z „HSBC Republic“

 

HSBC, mezinárodní finanční skupina, přichází s nabídkou nových fondů. Již tak rozsáhlé portfolio fondů se rozrůstá o dva nové zajištěné fondy a 9 "klasických" podílových fondů. HSBC v pravidelných intervalech přichází s nabídkou na úpis nových zajištěných fondů - po nabídce ze začátku roku (o které si můžete přečíst v tomto článku: Překvapení pro investory), začíná tento týden dvouměsíční upisovací období pro fondy Růstový asijský fond Annual a Růstový fond Nasdaq Bonus. Minimální investice do obou fondů činí 5 tis. USD, GBP nebo EUR a investiční horizont je u obou fondů pět let. Zde však podobnost obou fondů končí.

 

Růstový asijský fond Annual – garantuje 100 % návratnost investice a minimální výnos 11 % u investice v GBP, 9,5% v USD a 8,5 % při investování v eurech. Jak napovídá název fondu, výnos fondu se váže na koš asijských indexů – Jižní Koreu, Taiwan a Čínu. Výnos fondu v jednotlivých letech bude vypočítán podle již známého způsobu, kdy je každý rok připsán bonus (např. 11 % u investice v GBP), který je poté snížen o nejslabší meziměsíční výkonnost koše indexů. Výhodou u tohoto fondu je uzamykání výnosů, tedy to, že výnos (bonus) z minulých let už nemůže být snížen propadem v následujících letech.

 

Podrobné informace o podílových fondech a investičních společnostech naleznete v naší specializované sekci ZDE

Růstový fond Nasdaq Bonus – opět garantuje minimální návratnost 100 % a navíc 12,5% výnos v GBP a 10% u investic v USD. Výnos fondu se vypočte podle následující konstrukce (kterou HSBC v minulosti rovněž použila): na začátku období je připsán bonus ve výši 100 %, ten je v každém měsíci, kdy index Nasaq 100 skončí ve ztrátě, snížen o tuto ztrátu. Výnos u tohoto fondu není neomezený, ale pohybuje se v rozmezí 12,5 % a 100 % za pět let, což odpovídá 2,38 % - 14,7 % p.a.

 

Zajištěné fondy jsou alternativou hlavně k termínovaným vkladům, oproti kterým nabízejí vyšší výnosy. Ovšem nesmíme zde zapomenout na to, že je nutné dodržet pětileté investiční období. V případě, že budete chtít ukončit investici dříve, není garantována 100 návratnost investice. To je dáno konstrukcí zajištěného fondu.

 

Kromě HSBC přišla v nedávné době s novým zajištěným fondem také ČSOB/KBC. Její ČSOB Světový Click+ 1 garantuje pouze 4 % minimální výnos, zato však je u něj kratší investiční období - o tonto fondu si můžete přečíst ZDE. O tom, proč u nás nejsou zajištěné fondy domácích správců, si můžete přečíst v našich rozhovorech s portfolio manažery investičních společností - ISČS x IKS-KB.

 

Kromě těchto dvou fondů HSBC začíná aktivně nabízet své další 3 akciové, 5 dluhopisových a 1 fond peněžního trhu. Jde o fondy, které HSBC získala akvizicí francouzské firmy Exatis. Fondy pokrývají světové a evropské akciové trhy a mezinárodní i evropské dluhopisy na úrovni vládních obligací i high yield dluhopisů.

 

Obchodování podle UNISu

 

Jak je vidět v tabulce největší záporné čisté prodeje zaznamenaly opět fondy peněžního trhu ISČS Sporoinvest a Živnobanka Sporokonto (druhý a třetí největší odliv prostředků), i když čísla již nejsou tak vysoká, jako před měsícem, kdy dosahovaly trojnásobné výše.

  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO mezinárodní akciový 4,26% ISČS Sprorotrend -0,92%
ČSOB evropský akciový 4,10% AKRO Svět 0,00%
ČPI Fond nové ekonomiky 3,81% ČPI Fond farmacie a biotec 0,26%
Dluhopisové Živnobanka obligační fond 0,14% 1.IN Dluhopisový fond -0,09%
ISČS Sporobond 0,13% IKS dluhopisový -0,07%
IKS Plus bondový 0,12% ČSOB nadační -0,02%
Fondy fondů ISČS Globaltrend 1,76%    
1.IN Fond fondů 1,29%     
IKS fond fondů 1,12%    
Peněžního trhu AKRO Obligace 0,35% ČPI Peněžní -0,01%
Živnobanka Sporokonto 0,09% 1.IN Fond pen. trhu 0,00%
ISČS Sporoinvest 0,08% ČSOB český peněžní trh 0,02%
Smíšené J&T AM YSE 3,80% 1.IN Středoevrop. fond -0,37%
AKRO mezinár. balancovaný 1,95% ČPI  Moravskoslezský -0,11%
Pioneer Trust 1,82% ČPI  Český -0,09%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Dividendový 338,7 IKS globální -54,9
ISČS Sporobond 147,0 ISČS Sporoinvest -32,2
IKS peněžní trh 44,3 Živnobanka Sporokonto -19,3
Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.