Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Spásou konzervativních investorů jsou zajištěné fondy

  • 5
Akciovým trhům doma i ve světě se v první polovině týdne dařilo. Optimismus vyvolala zejména zpráva o možném pozastavení zvyšování úrokové sazby v USA. Nepovedený závěr ale nakonec znamenal korekci týdenních zisků. V domácích podílových fondech nadále pokračuje odliv prostředků z konzervativních fondů, zájem investorů však neklesá u fondů zajištěných.

I přes pokračující konflikt na středním východě začaly akciové trhy v USA v pondělí růstem, přes den však zisky nakonec umazaly a skončily prakticky beze změn. V úterý optimismus pokračoval, i když volatilita trhu byla dosti výrazná. Klesající cena ropy však nakonec trhům pomohla k růstu. Středeční obchodování bylo ovlivněno prohlášením šéfa FEDu o možném zpomalení inflace a tím pádem o zastavení zvyšování úrokových sazeb, načež akcie doslova vylétly vzhůru.

Hned druhý den však nastalo vystřízlivění v podobě špatných výsledků společnosti Intel, což znamenalo propad zejména u technologického Nasdaqu, v mínusu však skončily i ostatní indexy. Technologický index zaznamenal největší propad také v pátek a jako jediný tak zakončil týden v záporných číslech. Průmyslový Dow Jones a širší S&P 500 i přes ztráty posledních dvou dnů skončily v plusu (DJIA +1,20 %, Nasdaq – 0,83 %, S&P 500 +0,33 %).

Pražská burza v pondělí sice zpočátku pokračovala v poklesu z konce předešlého týdne, konec seance však nakonec přeci jen znamenal mírný nárůst. Pozitivní nálada přetrvala na trhu také v úterý a ve středu (i když to neplatilo pro všechny tituly). Čtvrteční obchodování bylo silně poznamenáno středečním vývojem v USA a všechny tituly výrazně posílily.

Stejně jako ve čtvrtek, i páteční obchodování bylo silně ovlivněno vývojem na globálních trzích, tentokrát bohužel negativně. I přes páteční ztráty však zaznamenal pražský index PX týdenní nárůst (+2,73 %). Největší nárůst za týden si připsaly akcie společností ČEZ a Komerční banky (+5,9 %), ve ztrátě zakončily týden CME (-6,3 %), Erste Bank (-2,0 %) a Orco (-0,3 %).

Fondy bez překvapení

Fondy v uplynulém týdnu, až na výjimky, investory nijak zvlášť nepotěšily. Výraznějších výkonnostních výkyvů jsme se nedočkali, největší zisky i ztráty se ve všech skupinách fondů pohybují kolem jednoho procenta.

Také čisté prodeje fondů pokračují i v okurkové sezoně podle stejných šablon jako v předešlých týdnech a měsících. U investorů pořád vítězí fondy fondů na čele se zajištěným IKS MAX 6 (+37,1 mil. Kč). Popularitu si udržují také akciové, mezi nimiž vyčnívá ISČS Sporotrend (+31,8 mil. Kč). Smíšené fondy tento týden podržel jeden z nováčků na trhu, fond ČSOB bytových družstev (+30 mil. Kč).

Velký odliv prostředků pokračuje ve fondech peněžního trhu a dluhopisových. Jednoznačnými „favority“ ve zpětných odkupech se v uplynulém týdnu staly peněžní IKS Peněžní trh (-78,7 mil. Kč) a dluhopisový ISČS Sporobond (-72,9 mil. Kč). Investoři zkrátka nechtějí investovat do fondů, které jim přinášejí nízký a k tomu ještě nejistý výnos.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Sporotrend 1,40% ČSOB Akciový Mix -1,36%
AKRO nových ekonomik 0,71% ČPI Rop. a energ. průmyslu -0,98%
ČPI Globálních značek 0,38% ČPI Nových ekonomik -0,74%
Dluhopisové ISČS Trendbond 1,42% Pioneer-obligační -0,28%
IKS Plus bondový 0,68% ČSOB Bond Mix -0,15%
ČSOB dluhopis. příležitostí 0,30% IKS Dluhopisový -0,15%
Fondy fondů ISČS Dynamický Mix 0,14% IKS MAX 3 -1,58%
ISČS Vavážený Mix 0,12% IKS Fénix dynamický -1,56%
ISČS Konzervativní Mix 0,11% IKS Fond fondů -1,22%
Peněžního trhu ISČS Sporoinvest 0,05% ČPI Peněžního trhu -0,04%
IKS Peněžní trh 0,04% Pioneer-Sporokonto -0,03%
ČSOB Výnosový 0,03%    
Smíšené IKS Balancovaný 1,64% ČSOB středoevropský -2,34%
ISČS Výnosový 1,09% IKS MAX 4 -1,60%
IKS Global konzervativní 0,35% ČSOB bohatství -0,83%
Čisté prodeje mil. Kč IKS MAX 6 37,1 IKS Peněžní trh -78,7
ISČS Sporotrend 31,8 ISČS Sporobond

-72,9

ČSOB Bytových družstev 30,0 ISČS Sporoinvest -23,3

Zdroj: AFAM

Zajištěné fondy jsou pořád "IN"

Jiná situace je u fondů zajištěných. Ty sice rovněž nevynáší desítky procent ročně, v dobách nejistoty však znamenají alespoň návrat investovaných peněz, případně minimální zisk. A na to domácí investoři slyší, čehož důkazem je i 20 miliard korun v zajištěných fondech KBC/ČSOB. Není divu, že společnost uvádí své novinky se železnou pravidelností v intervalu dvou – tří měsíců.

Posledními přírůstky v portfoliu zajištěných fondů KBC/ČSOB jsou dva fondy dostupné od 3. července do 18. srpna. Fond ČSOB Krátkodobého růstu 3 nabízí minimální zhodnocení prostředků 4 % za 4 roky a jeden měsíc (0,97 % p.a.), maximálně pak 101,9 % (18,69 % p.a.). Výnos fondu je odvozen od vývoje koše 30-ti evropských akcií.

Druhý fond, ČSOB Středoevropských šampiónů 1 vynese také minimálně 4 %, ale za dobu 6 let a 1 měsíc (0,65 % p.a.). Maximální výnos je stanoven na 249,49 %, což je 22,77 % p.a. Výnos je vázán na koš 20 akcií, které expandují do Střední a Východní Evropy, přičemž participace fondu je 80 %. Výnos se počítá na základě průměrování konečných hodnot akciových titulů v posledních 18-ti měsících. Vstupní poplatek u obou fondů činí v upisovacím období 2 %.

Dalším zajištěným zástupcem dostupným v české koruně je ESPA – ČS Zajištěný fond 17 od ISČS. Fond je v prodeji od 12. července a bude dostupný do 30. srpna. Za pět let existence fondu mohou investoři vydělat maximálně 50 % (10 % p.a.). Výnos fondu se odvíjí od vývoje 25 světových akcií a je uzamykán každých 6 měsíců (max. 5 %). Vstupní poplatek v upisovacím období je nulový.

Na své si přijdou také investoři zhodnocující své úspory v cizích měnách. Společnost HSBC také nabízí nové zajištěné novinky v pravidelných intervalech a na léto připravila tři novinky zaměřené na asijské akciové trhy. Japonský růstový fond nabízí investorům participaci (65 % v USD, 60 % v GBP) na výnosech akciového indexu Nikkei 225. Doba trvání fondu je 2,5 roku a výnos je počítán na základě týdenního průměrování za poslední půlrok existence fondu.

Asijský fond příležitostí s dobou splatnosti 3,5 roku umožní investorům podílet se na výnosu koše singapurských a tchaj-wanských akciových indexů MSCI Singapure Free Index a MSCI Taiwan Index. Pokud bude výnos koše indexů za 2,5 roku minimálně 15%, vydělají investoři 30 % (USD), resp. 27 % (GBP). Jinak vydělají investoři 100 % z průměrného zhodnocení v posledním roce fungování fondu.

Čínský bolusový fond nabízí investorům za 5 let existence minimální zhodnocení 10,25 % v USD, 9,75 % v GBP nebo 8 % v EUR. Výnos fondu je odvozen od vývoje indexu FTSE/Xinhua China 25 a funguje na bázi uzamykání ročních výnosů.

Všechny tři fondy jsou v nabídce do 26. září. Investoři neplatí žádné vstupní poplatky, a ti, kteří si koupí podílové listy do 7. srpna, obdrží bonus z investované částky ve výši 0,69% (USD), 0,61 % (GBP), resp. 0,35 % (EUR).