Špatná volba povolání

Můj problém spočívá v nesprávné volbě povolání a následné nejistotě, kudy ubírat další kroky. Co poradíte? V. V., Brno

Pokud jste se rozhodl změnit povolání, mám pro vás několik rad:

1/ Udělejte si svůj soukromý průzkum pracovního trhu. Sledujte pozorně inzeráty s nabídkami zaměstnání, soustřeďte se na požadavky kladené na uchazeče. Dá se vysledovat, jaké pozice jsou aktuálně nejžádanější a co všechno musí uchazeč zvládat. Požadavky nepodceňujte, v 99 procentech případů, pokud je v inzerátu uveden například požadavek dobré angličtiny, nestačí pasivní znalost věčného začátečníka. Zachovejte si realistický pohled, důležité je dobře odhadnout své schopnosti a možnosti a nepodceňovat, ale ani nepřeceňovat síly.

2/ Buďte flexibilní. Pokud opravdu o práci stojíte, buďte připraveni věnovat více času cestě do zaměstnání i zaměstnání samému. Pokud chcete začít pracovat v oboru, který je pro vás nový, nebojte se začít na juniorské nebo asistentské pozici. Buďte flexibilní také finančně. Často se stává, že nástupní mzda je velmi odlišná od té, kterou můžete získat po určité době.

3/ Neustále na sobě pracujte, buďte aktivní. Sledujte novinky v oboru, který vás zajímá, čtěte odborné časopisy, zdokonalujte své jazykové schopnosti. Pokud je třeba, absolvujte i příslušný rekvalifikační kurz. Když si dobře vyberete kurz, investice se vám určitě vrátí. Snažte se odlišit od ostatních, například znalost angličtiny je nyní už téměř samozřejmá, věnujte se i jiným jazykům (francouzština, němčina, ruština), prohlubujte své znalosti v oblasti užívání počítače (například programy PowerPoint, Access).

4/ Zachovejte si optimismus. Pamatujte na to, že nadšení a proaktivní přístup mohou někdy nahradit i několikaletou praxi v oboru. Pokud zaměstnavatel pozná váš zájem, máte větší možnost dostat se na vysněnou pozici.