iDNES.cz

Vyberte si správnou sazbu, ať zbytečně neplatíte moc

Při výběru sazby elektřiny se budete pohybovat ve dvou úrovních: jednotarifní a dvoutarifní.

Jednotarifní sazba
Znamená, že za odebíranou elektřinu platíte stále stejnou částku 24 hodin denně. Je určena především těm domácnostem, které mají malou či střední spotřebu elektřiny, to znamená, že ji využívají ke svícení a napájení běžných spotřebičů. V Česku existují dvě sazby:

D01d
Je určena malým domácnostem o jedné až dvou osobách, které nejsou vybaveny energeticky náročnými spotřebiči. Jsou to domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají ji ani k ohřevu vody. Kromě toho je určena i pro odběr elektřiny pro chaty, zahrádky či garáže.
D02d
Využívají ji domácnosti se středně velkou spotřebou elektřiny. Jedná se o nejběžnější sazbu.

Dvoutarifní sazba
Dvoutarifní sazby jsou rozděleny do sedmi typů podle způsobu vytápění. Čím vyšší číslo sazby, tím vyšší počet hodin platnosti nízkého tarifu (levnější elektřiny). Nezískáte je ale automaticky. Musíte splnit konkrétní požadavky, například velikost hlavního jističe, která je dána maximální spotřebou energie elektrospotřebičů v domácnosti.

Pokud je jistič nedostatečný, lze požádat o změnu jeho velikosti a následně pak uzavřít smlouvu o nové sazbě. Při dvoutarifní sazbě platíte za elektřinu během dne různou cenu: ve vysokém tarifu vyšší a v nízkém nižší.

Využívají je domácnosti, v nichž se elektřina využívá pro vytápění nebo ohřev vody. Daný typ topného spotřebiče pak musí být řádně instalován a je u něj třeba zajistit blokování v době platnosti vysokého tarifu. To zajistí speciální časovací obvod, který se spíná za pomoci přístroje, jejž řídí vysoký a nízký tarif. Spotřebiče zajišťující vytápění musí zároveň dosáhnout určitého podílu na příkonu celé domácnosti. Například u sazby D35d musí systém vytápění tvořit minimálně 50 procent z příkonu hlavního jističe. Výjimku tvoří pouze sazba D25d, kde tato podmínka nemusí být splněna.

D25d
Doba platnosti nízkého tarifu je 8 hodin denně. Abyste tuto sazbu získali, musíte mít nainstalovaný elektrický akumulační spotřebič pro ohřev vody neboli bojler v místě odběru. Tento spotřebič bude zapínán pouze během platnosti nízkého tarifu.

D26d
Nízký tarif poběží 8 hodin denně. Sazba je určena domácnostem, které využívají elektrické akumulační vytápění a ohřev užitkové vody. Je cenově výhodnější než příbuzná D25d, proto jsou podmínky pro její získání přísnější.

D35d
Doba nízkého tarifu je 16 hodin denně. Tento časový úsek může distributor elektrické energie rozdělit maximálně do pěti časových úseků, z nichž žádný nesmí být kratší než jedna hodina. Aby bylo zajištěno zapínání elektrických akumulačních spotřebičů pouze v době platnosti nízkého tarifu, využívá se hromadné dálkové ovládání. Tuto sazbu si mohou sjednat domácnosti, které využívají elektřinu pro hybridní elektrické vytápění (s akumulační a přímotopnou částí) a ohřev teplé užitkové vody.

D45d
Nízký tarif poběží 20 hodin denně. Distributor může tuto dobu rozdělit do nejvýše sedmi samostatných časových úseků, z nichž žádný nesmí být kratší než jedna hodina. Zároveň souvislá délka platnosti vysokého tarifu nesmí být delší než jedna hodina. Je určena domácnostem, které využívají elektřinu pro elektrické vytápění přímotopem a ohřev teplé užitkové vody.

D55d
Doba nízkého tarifu je 22 hodin denně (rozdělení doby je stejné jako u tarifu D45d). D55d je určen pro ty, kteří topí tepelným čerpadlem, jehož výkon odpovídá tepelným ztrátám domu a jež bylo uvedeno do provozu do 31. března 2005.

D56d
Sazba příbuzná D55d, je určena pro tepelná čerpadla, která byla uvedena do provozu od 1. dubna 2005.

D61d
Tarif pro chataře a chalupáře. Jedná se totiž o sazbu s celoročně pevně stanovenou dobou platnosti nízkého tarifu od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin. Relativní cenová výhodnost elektřiny odebrané v době platnosti nízkého tarifu je vyvážena vysokou cenou elektřiny odebrané v době platnosti vysokého tarifu.

Zdroj: www.cenyenergie.cz