Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společné daně vyplňují oba manželé - strana 4

aktualizováno 
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání – strana 4

Přílohy: Označte ve sloupci vpravo počet listů daného typu přílohy podle toho, kterou k daňovému přiznání přikládáte.

Příloha číslo 1: Vyplňují podnikatelé, tedy ti, kdo mají živnostenský list nebo třeba honoráře.

Příloha číslo 2: Vyplňují ti, kdo mají příjmy z pronájmu nebo třeba příjmy z prodeje automobilu, který se ziskem prodali do roka od jejich koupě.

Příloha číslo 3: Vyplňují lidé, kteří mají příjmy ze zahraničí. Týká se příjmů podnikatelských a zaměstnaneckých.

Příloha číslo 5: Vyplní ti, kdo uplatňují společné zdanění.

Model: Manželům se společné zdanění vyplatí, přílohu 5 vyplní a označí to zde.

Účetní závěrka: Závěrku přikládají podnikatelé, kteří vedou účetnictví (dříve podvojné účetnictví).

Potvrzení od zaměstnavatele: Potvrzení přikládají zaměstnanci, získají ho ve mzdové účtárně. Pokud někdo během roku 2006 změnil zaměstnavatele, požádá o potvrzení každého z nich. V případě společného zdanění přiložte raději i kopii od manžela.

Model: Pan Šťastný přiloží své potvrzení, manželka je na rodičovské dovolené, a potvrzení tudíž nemá. Místo toho sepíše čestné prohlášení o svých nulových příjmech – neoznačí ho však v tomto řádku, ale v kolonce „další přílohy“.

Potvrzení o úvěru: Kdo má úvěr na bytové potřeby od hypoteční banky nebo stavební spořitelny, vyplnil řádek 47. Potvrzení o výši zaplacených úroků přiloží k přiznání.

Potvrzení penzijního fondu: Ti, kdo spoří v penzijním fondu víc než 6000 Kč ročně, vyplnili řádek 48. Přiloží potvrzení o platbách a v tomto řádku to označí.

Model: Pan Šťastný přikládá originál potvrzení, které mu poslali z penzijního fondu. Protože však spoří i manželka a protože uplatňují společné zdanění, přiloží ke svému přiznání kopii potvrzující manželčiny platby.

Potvrzení pojišťovny: Jestliže si platíte životní pojištění, které splňuje zákonné podmínky, abyste si o pojistné mohli snížit daňový základ, vyplnili jste řádek 49. Finančnímu úřadu pošlete potvrzení o platbě, které vám zašle pojišťovna.

Další přílohy: Jsou jimi například čestné prohlášení manžela o výši příjmů, pokud jste vyplnili řádek 65a nebo 65b, čestné prohlášení manžela, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, ověřené překlady potvrzení o příjmech v zahraničí a podobně. Též čestné prohlášení manželů, kteří uplatňují společné zdanění, ale přitom nemají stejné trvalé bydliště, že žijí ve společné domácnosti.

Model: Paní Šťastná napíše čestné prohlášení o svých nulových příjmech.

Počet listů příloh: Sečtěte ve sloupci vpravo celkový počet listů příloh, které k daňovému přiznání přikládáte. Od všech příloh si uschovejte kopie.

Neoznačený řádek uprostřed: Napište datum a nezapomeňte podpis!

Údaje o zástupci: Zaměstnanci se touto kolonkou nemusí zabývat. Důležité je vyplnit neoznačené řádky v bílém boxu na straně 4 daňového přiznání dole. Buďte obzvlášť pečliví; když uděláte chybu, prodlouží se vaše čekání na vrácené peníze o týdny i měsíce.

Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob:

1: Označte vrácení celého přeplatku nebo jen jeho části na adresu nebo na účet.

Model: Pan Šťastný odečetl od svého přeplatku daň, kterou musí zaplatit manželka. Výslednou částku finanční úřad vrátí do 30 dnů. 50 579 - 14 621 = 35 958 korun.

2: U společného zdanění je obvyklé, že jeden z manželů má na zálohách zaplaceno dost peněz. Druhý by měl naopak doplácet. Vydělávající partner zde převede finančnímu úřadu část svého přeplatku za manželovu daň.

Uvede:
■ sídlo finančního úřadu podle trvalého bydliště manžela/ky
■ číslo účtu finančního úřadu (seznam najdete na www.mfcr.cz)
■ jako variabilní symbol napíše rodné číslo svého manžela/ky.

Model: Pan Šťastný zapsal výši daně, které si ve svém přiznání vypočetla jeho manželka. Uvedl finanční úřad v Brně a jeho číslo účtu 721 – 97629621/0710.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Spadl mi květináč na sousedovo auto. Zaplatí to pojišťovna?

Jste zásadně proti pojistkám? Jasně, spoustu událostí, byť nešťastných, zvládne člověk vlastními silami či s pomocí rodiny. Pojištění odpovědnosti by však měl...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.