Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společné zdanění manželů: většině párů se vyplatí

aktualizováno 
Víte, že i letos můžete uspořit na daních díky společnému zdanění manželů? Jde o snadnou a zajímavou šanci, která si loni našla obrovský počet zájemců. I za rok 2006 tohoto institutu využije spousta manželských párů. Kdy má společné zdanění manželů smysl?
Rodina, dovolená

Rodina, dovolená | foto: Profimedia.cz

Základní podmínkou, na kterou si musí každý poplatník odpovědět, je, zda vůbec splňuje možnost uplatnění tohoto institutu. Základní podmínkou je existence manželského svazku a výživa alespoň jednoho dítěte žijícího ve společné domácnosti. Zákon tady jednoznačně vymezuje, že společného zdanění nemohou využít dnes stále častější svazky druh – družka.

I vysokoškolští studenti jsou vyživované děti

Z pohledu přesného časového okamžiku jde o to, že musí být oddáni jako manželé nejpozději k 31.12.2006 a zároveň nejpozději k tomuto datu musí vyživovat alespoň jedno dítě. Může jít přitom klidně i o výživu dítěte osvojeného. Dost často se poplatníci ptají, zda jejich potomek například ve věku 24 let studující VŠ a přes týden ubytovaný na VŠ koleji splňuje tuto podmínku. Ani v tomto případě nic nebrání využití společného zdanění. Musí zde být splněna podmínka, že jde o dítě mladší 26 let a soustavně se připravující na budoucí povolání.

Vyplatí se u všech s rozdílnými příjmy, živnostníci nechť vyzkouší spolupracující osobu
Společné zdanění manželů funguje na jednoduchém principu, a to progresivní sazbě daně z příjmů fyzických osob. Pro pochopení celého systému si musí poplatníci uvědomit, že jejich příjmy jsou zdaňovány sazbou daně v závislosti na jejich výši. Platí tady úměra, že čím vyšších příjmů poplatník za zdaňovací období dosáhne, tím větší podíl příjmů bude zdaněn vyšší sazbou (viz tabulka).

 

Základ daně

Daň

Ze základu přesahujícího

Od Kč

Do Kč

0

121 200

12%

121 200

218 400

14 544 + 19%

121 200

218 400

331 200

33 012 + 25%

218 400

331 200

A více

61 212 + 32%

331 200

Z výše uvedené tabulky vyplývá, že člověk s příjmem jeden milión zdaňuje v nejvyšší sazbě více než dvě třetiny vydělaných peněz.

Společné zdanění tedy umožňuje poplatníkům (v našem případě manželů) sloučit a následně rovným dílem rozdělit jejich dosažené příjmy v roce 2006 a tím pádem zjednodušeně řečeno zdaňovat více peněz v nižších daňových sazbách. Je nutné se na to dívat společnou optikou obou partnerů, protože ti realizují společnou daňovou úsporu. Součet jejich daňových povinností v rámci společného zdanění je nižší než součet daňové povinnosti z jejich individuálně podaných daňových přiznání.


popisek300 000 KČ NA BYDLENÍ OD STÁTU
 Jak je získat?

Čím rozdílnější příjmy manželů, tím větší úspora

Z výše uvedeného odstavce a tabulky je každému jasné, že čím více se liší příjmy partnerů, tím výhodnější je využití společného zdanění. Vzhledem k tomu, že se málokterému páru stane, aby vydělal v roce 2006 navlas stejné peníze, tak se společné zdanění vyplatí skutečně takřka každému páru.

Tento efekt se navíc ještě zvýrazňuje v případě, že by jeden z manželů v roce 2006 nedosáhl žádných zdanitelných příjmů. V takovém případě by si tento poplatník nemohl například uplatnit příspěvky na penzijní připojištění ve výši 12 000 Kč apod. Pakliže ovšem díky společnému zdanění na něj druhý manžel převalí polovinu svých příjmů, tak si i o tyto položky sníží daňový základ a celá úspora se ještě zvýrazňuje.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Podnikatelé – konzultace s daňovým poradcem se možná vyplatí

V případě manželů, kteří jsou oba zaměstnanci či jeden bez příjmů, je výhodnost společného zdanění nezpochybnitelná. Poněkud složitější s institutem společného zdanění to mají podnikatelé. Zde jim daňová realita přináší mnohem pestřejší paletu nástrojů a společné zdanění se jim nemusí za určitých okolností vyplatit.

V první řadě mohou živnostníci využívat (a také to dělají) institut spolupracujících osob – nemusí jít přitom pouze o manželku, ale i o ostatní osoby žijící s ním ve společné domácnosti. Institut spolupracující osoby přitom nelze kombinovat se společným zdaněním – musí se rozhodnout pro jednu formu daňové optimalizace.

Další nebezpečnou proměnou jsou daňové ztráty živnostníka. V zákoně existují omezení odečtu daňové ztráty od základu daně. Ztráty lze daňově odečíst od poloviny společného základu daně, pokud ztráta pochází z let 1999 až 2004. Pokud pochází ztráta z roku 2005 (existovalo společné zdanění), pak nemůžeme o ztrátu snížit polovinu společného základu daně. V těchto případech se nemusí společné zdanění vyplatit a je třeba být při jeho aplikaci nanejvýš opatrný s ohledem na optimalizaci daňové povinnosti.

Nevyužít společné zdanění manželů by byla u těch poplatníků splňujících nastavené vstupní podmínky bezesporu velká daňová chyba. Vzhledem ke stále hlubší diferenciaci příjmů poplatníků může přinést daňové úspory v řádech desetitisíců. Pouze ve specifických případech podnikatelů je nutné využití tohoto institutu porovnávat s ostatními nástroji a za určitých okolností od něj raději upustit.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.