Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spoření v kampeličkách je výhodné, jen pozor na členské poplatky

  • 17
Roční vklad 150 tisíc korun vynese v záložnách až pět tisíc čistého. Při výběru spořicího účtu záložny dobře rozlišujte, o jakou úrokovou sazbu se bude vklad úročit. Spořit v záložně totiž může jen její člen a poplatky za členství stojí i několik set korun, což pak výnos snižuje.

Uložit volnou hotovost do družstevní záložny může vynést víc než v některých bankách. A to i přesto, že kampeličky oproti loňskému roku přiškrtily úrokové sazby svých spořicích a termínovaných účtů o jedno i dvě procenta.

Roční vklad ve výši 150 tisíc korun zhodnotí nejlépe spořitelní družstva WPB Capital, Akcenta a Moravský Peněžní Ústav. V nich lze dosáhnout roční čistý výnos po zdanění v rozpětí od 5 062 do 5 163 korun. Vyplývá to ze sondy iDNES.cz v šesti kampeličkách.

Spořitelní družstvo Moravský Peněžní Ústav přitom zaznamenalo takový zájem střadatelů, že nové klienty odmítá a ve 2. čtvrtletí bude poskytovat vkladové služby jen svým členům.

Podívejte se, jak se zhodnotí roční vklad 150 tisíc korun v šesti záložnách

Za členství se platí, tím se výnos celkově snižuje

Při zvažování, do kterého spořitelního družstva peníze případně uložíte, je dobré vědět, že služby kampeliček mohou využívat jen jejich členové, a to stojí peníze.

Nejvyšší členský poplatek si účtuje Moravský Peněžní Ústav, kde je nutné složit ihned sto korun a dalších 900 uhradit do jednoho roku od vzniku členství. Tím se výnos ročního vkladu 150 tisíc korun sníží z 5 049 korun na celkových 4 049 korun.

Vysoký členský poplatek 500 korun si účtuje také Unibon. Při zrušení členství ale klient získá zpět základní členský vklad ve výši 400 korun. V ostatních sondovaných záložnách stojí členství symbolickou jednu korunu. WPB Capital si ovšem navíc účtuje zápisné 199 korun za založení termínovaného vkladu přímo na pobočce. Zápisné však odpustí tomu, kdo chce spořit na dálku a účet si zřídí po internetu nebo telefonicky.

Kolik zaplatíte za členství v záložně
Družstevní záložna Poplatek v Kč Celkem
Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo 1 1
WPB Capital, spořitelní družstvo 1+199 (zápisné) 200
Moravský Peněžní Ústav, spořitelní družstvo 100+900 (do roka) 1 000*
Unibon, spořitelní a úvěrní družstvo 500 (400 korun se vrátí při ukončení členství) 500
Peněžní dům, spořitelní družstvo 100 100
Fio 1 1
*poplatek se vrátí při ukončení členství
Zdroj: jednotlivé družstevní záložny

Aktuální sazba nezaručí jistý výnos, může se měnit

U spořicích produktů kampeliček je dobré si dát pozor i na to, o jakou úrokovou sazbu se vklad bude zhodnocovat. Pevné sazby, které záložna garantuje po celou dobu vkladu, jsou vždy o něco nižší než vyhlašované, ale zaručují jistý výnos.

Pokud vložíte peníze na spořicí účet s aktuálně vyhlašovanou sazbou, která bývá zpravidla vyšší, počítejte s tím, že záložna může úrok během několika týdnů či měsíců změnit, a to směrem nahoru i dolů. Není tak nikdy jisté, o jakou částku se volná hotovost nakonec zhodnotí.

O celkovém zhodnocení volné hotovosti rozhoduje do určité míry i to, zda bude záložna připisovat úroky v měsíčním nebo čtvrtletní intervalu, či až třeba na konci dohodnutého termínu. Některé záložny jako například Fio dávají klientům přímo na výběr, aby si připisování úroků zvolili sami. Zhodnocení ročního vkladu 150 tisíc korun, kdy jsou úroky připisovány kupříkladu měsíčně nebo čtvrtletně, je však nepatrné, v řádu kolem deseti korun.

Členství zpravidla na pobočce, účet po internetu

Řada záložen nemá rozsáhlou pobočkovou síť, což může být při založení členství nevýhoda, protože je zpravidla vždy potřeba na pobočku osobně dojít. Spořicí účty lze ale zřizovat a obsluhovat ve většině záložen přes internet.

Předností záložen je, že mají štíhlý aparát a nízké administrativními náklady. Proto si neúčtují za služby tak vysoké poplatky jako banky a řadu služeb nezpoplatňují vůbec.

Nulové poplatky jsou v záložnách za zřízení a vedení spořicích účtů. Nízké nebo nulové poplatky jsou i za další služby. Třeba za převod peněz do jiné banky na konci spoření zaplatí klienti Akcenty dvě koruny. Moravský Peněžní Ústav zpoplatňuje zasílání výpisu z účtu poštou deseti korunami.

Část vkladu na termínovaných účtech lze v některých spořitelních družstvech vybrat předčasně, většinou ale za vysoký poplatek. Třeba Peněžní dům si naúčtuje 10 procent z vybírané částky a v Moravském Peněžním Ústavu zaplatí klient poplatek ve výši pěti procent z vybrané části vkladu.

O licenci přišla nyní jedna záložna, vklady jsou pojištěné

Nad fungováním kampeliček dohlíží Česká národní banka. Pokud zjistí, že nefungují dobře a nedodržují řadu nezbytných povinností, může jim odebrat licenci. Letos v březnu se to stalo kupříkladu úvěrnímu družstvu PDW, Praha (více v článku Kampelička PDW přišla o licenci).

Vklady u družstevních záložen jsou pojištěné obdobně jako v bankách, a to až do výše 50 tisíc eur, v přepočtu zhruba 1,275 milionu korun. O své úspory tak střadatelé nepřijdou.