Spořící účet – vkusný šperk pro váš běžný účet

  • 23
Zdá se vám úročení běžných vkladů kolem tří procent jako sladký sen? Pak věřte, že takové účty, ze kterých můžete kdykoliv bez sankcí vybrat a jsou úročeny od tří procent výše existují. Jedná se o spořící účty.
Zdá se vám úročení běžných vkladů kolem tří procent jako sladký sen? Pak věřte, že takové účty, ze kterých můžete kdykoliv bez sankcí vybrat a jsou úročeny od tří procent výše existují. Jedná se o spořící účty.

Pří úrokových sazbách z běžných účtů pohybujících se pod jedním procentem se logicky začala většina lidí rozhlížet po jiných způsobech, jak výhodněji uložit své peníze. Brzy nestačila ani sazba z termínovaných vkladů a tak se stalo, že lidé stále více soustředí své peníze v nebankovních produktech, jakými jsou stavební spoření nebo podílové fondy.

Aby si banky přece jen udržely co nejvíce vkladů, snaží se vycházet svým klientům všemožně vstříc. Kromě mohutného zavádění moderních technologií a přímého bankovnictví, které má pozitivní dopad i na snižování provozních nákladů banky, jsou to zcela nové bankovní produkty. Mezi ně patří i tzv. inteligentní účty, které v sobě zahrnují komplexní balík služeb od přímých přístupů k účtu až po platební kartu. A v rámci těchto balíčků se stále častěji objevuje ještě jakýsi nadstavbový účet s nadprůměrným úročením – tzv. spořící účet.

Spořící účet samozřejmě není náhradou běžného účtu se skvělými úroky. Za vyšší výnosy musí zaplatit klient určitou daň. Tou je v praxi často omezená možnost dispozice s účtem způsobená různými výpovědními lhůtami. Na českém trhu tak má stanovenou výpovědní lhůtu například Komerční banka v délce jednoho měsíce. Najdou se ale i banky, které nemají po stránce likvidity žádné překážky. Těmi jsou například Raiffeisenbank, GE Capital Bank a Bank Austria Creditanstalt.

Dalším rozdílem je také často menší využitelnost účtu. Banky napojují spořící účty na běžné účty a klient tak může převádět prostředky na spořící účet a zpět pouze z jednoho zvoleného běžného účtu, který má veden u dané banky. Ale i zde se najdou výjimky, kterými jsou Raiffeisenbank a ČSOB. V následující tabulce můžete porovnat základní parametry vybraných spořících účtů některých českých bank:

ProduktVýpovědní lhůtaPočáteční minimální vkladMožnost běžných transakcí*
Sporoúčet KB1 měsíc5 000 KčNE
Spořící účet ČSOBod 2 dnů do   4 let5 000 KčANO
S-Konto Bank Austria Creditanstaltžádná10 000 KčNE
Spořící účet GE Capital Bankžádnánení stanovenNE
Konto Efekt Raiffeisenbankžádná5 000 KčANO
* Na některé účty nelze převádět peníze z jakéhokoli účtu, ale jen ze zvoleného běžného účtu na který je spořící účet navázán. To samé platí i pro platby opačným směrem.

A jak moc jsou tedy spořící účty výhodné? Obecně nelze říci, jestli jsou tyto účty výhodnější než termínované vklady či nikoliv a záleží na konkrétních podmínkách banky. Pokud porovnáte jejich úrokové sazby se sazbami z termínovaných vkladů, v průměru se drží přibližně na stejné úrovni nebo nepatrně níže. Jejich výhodou je ovšem nízký minimální vklad, který se u termínovaných vkladů pohybuje o několik tisíc korun výše. Jako nadprůměrné lze označit pouze úročení Konta Efekt od Raiffeisenbank.

ProduktÚroková sazba v % p.a. při zůstatku
30 000 Kč75 000 Kč150 000 Kč
Sporoúčet KB*2,292,792,79
Spořící účet ČSOB**2,352,853,40
S-Konto Bank Austria Creditanstalt3,003,003,00
Spořící účet GE Capital Bank2,002,302,30
Konto Efekt Raiffeisenbank3,003,303,50
* sazby při výpovědní lhůtě 1 měsíc
** sazby při výpovědní lhůtě 2 dny

Výhody, které poskytuje spořící účet svému majiteli, lze na závěr shrnout do několika bodů:

  • při srovnatelné likviditě (u některých bank) poskytuje podstatně vyšší úrokovou sazbu než běžný účet,
  • možnost kdykoli zvyšovat výšku vkladu,
  • možnost nastavení převodu nadlimitních zůstatků z běžného účtu na spořící a naopak,
  • vklady na spořícím účtu jsou ze zákona pojištěny,
  • časté je čtvrtletní nebo dokonce měsíční připisování úroků.
Máte zřízený ke svému běžnému účtu také spořící účet? Považujete jej za dobrý produkt, nebo se vám zdá zbytečný?