Spořicí účty: doplněk k běžným či žirovým kontům

  • 1
Na běžném účtu bychom měli mít určitou finanční rezervu pro mimořádné výdaje. Jakékoliv peníze navíc by měly být uloženy na nějakém lépe úročeném typu konta. Abychom se nemuseli starat o to, kolik máme na běžném kontě, nabízí banky takzvané spořicí účty.

Jde v podstatě o obdobu termínovaného vkladu. Jejich výhodou je, že nemusí mít žádnou výpovědní lhůtu či pevnou dobu, po kterou na nich musí ležet peníze. Na svém běžném účtu si nastavíte určitou výši zůstatku, například třicet tisíc korun, a jakákoliv suma, která tuto částku převyšuje, bude převedena k určitému datu na spořicí účet. Nemusíte tak sledovat, zda vám na kontě nezbývají peníze, a jedním trvalým příkazem přesunujete peníze na lépe úročený vklad.

Spořicí účet si můžete zřídit jak s výpovědní lhůtou, tak bez ní. Výše úroku zpravidla závisí na délce lhůty a velikosti zůstatku - banky používají takzvané pásmové úročení, obdobně jako u termínovaných vkladů, takže čím vyšší zůstatek, tím vyšší úrok.

Úročení spořicích účtů

Česká spořitelna

od 1,00 procenta

ČSOB

od 0,65 procenta

eBanka

od 0,50 procenta

GE Capital Bank

od 0,75 procenta

HVB Bank

od 1,50 procenta**

ING

2,00 procenta**

Komerční banka

od 1,03 procenta

Poštovní spořitelna

od 1,55 procenta

Raiffeisenbank

od 1,20 procenta*

Union banka

od 1,15 procenta

Živnostenská banka

od 0,59 procenta

Poznámka: * minimální zůstatek 5000 korun, ** minimální zůstatek 10 000 korun

Pramen: Banky

Pokud hledáte podrobné informace o temínovaných vkladech, naleznete je ZDE.

Provádění veškerých operací, například založení účtu či jeho vedení, je zdarma. Jedinou výjimkou bývá výběr prostředků v hotovosti během výpovědní lhůty nebo přímo bez vypovězení. Za to si banka většinou strhne určité procento z vybírané sumy. Při přesunu peněz z běžného účtu na spořicí budete muset obvykle zaplatit za takzvanou účetní položku. Výše poplatku také závisí na tom, zda máte spořicí účet ve své bance  - za přesun peněz do jiného finančního ústavu zaplatíte obvykle více.

Pozor však na výběr peněz ze spořicích účtů. Může se totiž stát, že při vyzvednutí úspor budete muset zrušit své konto. Tak tomu je například u vkladových účtů k běžnému kontu v České spořitelně, i když od poloviny července je nabízen i Spořitelní vklad, který umožňuje přístup k finančním prostředkům bez nutnosti rušit účet.

Nejvýhodnější úrok ze spořicích účtů nabízí v současnosti ING Oranžové konto, a to 2 procenta ročně. Na účtu musíte mít alespoň deset tisíc korun, ale nejste omezováni žádnou výpovědní lhůtou. Peníze nelze z konta vybírat hotově, pouze převodem na váš běžný účet, minimální částka pro výběr je deset tisíc korun.

Spořicí účty bez výpovědní lhůty, které si můžete zřídit ke svému běžnému kontu, většinou vysoké úroky nenabídnou, pohybují se kolem jednoho procenta. Přesto je to i o padesát procent více, než je výše úrokové sazby na běžném účtu. Výhodou tedy je okamžitá dosažitelnost vašich peněz a vyšší úrok. Cesta ke zbohatnutí to však není, a pokud víte, že máte dostatečně vysokou finanční rezervu pro neočekávaná vydání, je lepší se poohlédnout po lépe zhodnocovaných možnostech, například stavebním spoření.

Využíváte některý ze spořících účtů, které se pohybují na našem trhu? Jak jste s ním spokojeni? Myslíte, že jej můžete doporučit také ostatním? Těšíme se na vaše názory a připomínky.