Spořit, nebo si půjčit?

Půjčit si, nebo čekat, až naspořím potřebný obnos na pračku, televizi, lyže, nábytek ...? „Myslím, že se nedá obecně říci, zda je lepší spořit, nebo se zadlužit. Vždy záleží na situaci. Pokud je například některé zboží ve výrazné slevě, pak se vyplatí si vzít úvěr,“ míní Vladimír Pikora z Volksbank.

V minulých letech, kdy se ještě muselo o každou, i malou půjčku komplikovaně žádat v bance, dávali lidé obvykle přednost střádání, respektive k němu byli donuceni. Naopak dnes úvěry lehce dostupné v obchodech a kreditní karty k nakupování v obchodech přímo svádějí. Finanční odborníci však varují: nikoli bezhlavě a všechno.

„Půjčky bych doporučil pouze na věci dlouhodobého charakteru, například bydlení, které přesahují naše možnosti spoření. Vždy je ale třeba důkladně zvážit, zda budu mít na splácení a nenaletět lákavým reklamám bank a splátkových společností,“ doporučuje Luděk Maar ze společnosti TriMan.

Obecně radí nezadlužovat se kvůli zboží krátkodobé spotřeby. Ošidné bývají půjčky například i na dárky nebo dovolenou. Tedy zboží, kterého si člověk nejdříve „užije“ a poté mu zbývá placení. Při rozhodování, zda spořit, nebo si půjčit, hraje roli také situace na finančních trzích, míra inflace a výše úrokových sazeb.

Platím!

Kam sáhnout pro levné peníze? Spotřebitelské úvěry: vyplatí se vybírat. Více ZDE

„Myslím si, že nyní se spořit moc nevyplatí, protože úrokové sazby jsou často nižší než růst cen,“ domnívá se Vladimír Pikora. Dodává, že se úrokové sazby v nejbližších měsících měnit nebudou. „Růst úrokových sazeb připadá v úvahu nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2005. Nebude se ale jednat o žádnou zásadní změnu. Na konci roku 2005 by tak mohly být úrokové sazby přibližně o půl procentního bodu vyšší než dnes,“ uvádí Pikora.

5 tipů, kam dobře investovat

I když vám každý měsíc moc peněz navíc nezbývá, i malé částky je dobré investovat s rozvahou. Pokud platíte vysoké daně, určitě byste měli uvažovat o životní pojistce nebo penzijním připojištění. Díky každé z těchto možností lze snížit daňový základ o 12 000 korun ročně.

Další příležitostí jsou spojené s bydlením. Většinou je rozumnější investovat do vlastního bydlení než platit pronájem. Možnosti, jak financovat bydlení, je několik - posloužit může vedle hotovosti úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka. Volné peníze se dají nasměrovat také do podílových fondů, na termínované vklady nebo do státních dluhopisů.