Spořitelna chystá „férovější přístup“ k zákazníkům.

Spořitelna chystá „férovější přístup“ k zákazníkům. | foto: Radek Miča, iDNES.cz

Spořitelna přestane mást sazebníkem

  • 51
Přes pět milionů klientů České spořitelny by se mohlo konečně vyznat v sazebníku své banky. Peněžní ústav se rozhodl, že zákazníky přestane mást a do konce ledna zveřejní zjednodušený přehled bankovních poplatků. S jejich výší zatím hýbat nebude.

Příklad? Výběr hotovosti na přepážce do patnácti tisíc korun je v současném ceníku rozdělen podle věku klienta. Pokud je starší pětašedesáti let, zaplatí na první pohled lákavých patnáct korun. Mladší návštěvník pobočky takové štěstí nemá.

K ceně musí připočítat "postih" za nepoužití bankomatu ve výši třiceti korun plus takzvanou cenu dle položky. O tom, kolik stojí daná položka, se dočte na jiném místě sazebníku. Souhrnná cena za výběr se potom vyšplhá na 53 korun.

Nově banka připravila zjednodušený výňatek z hlavního sazebníku, který již bude uvádět celkovou sumu za požadovanou službu. Přibližně o třetinu se ztenčí také jeho předloha.

"Je to férovější přístup ke klientům," říká tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Nepřehlednost bankovních sazebníků patří mezi největší bolesti tuzemského peněžnictví. Předloni ji opakovaně kritizovalo také ministerstvo financí. Ačkoli loni jeho hlas v podstatě umlkl, některé banky jednaly.

Kdo se v tom má vyznat
"Komerční banka výrazně zjednodušila a zpřehlednila sazebník již na počátku loňského roku," říká tisková mluvčí KB Romana Ondrůšková. Ve stejném duchu se vyjádřila také ČSOB. 

Podle Michala Mošničky ze společnosti Scott & Rose, který pravidelně sleduje vývoj bankovních služeb v Česku i v zahraničí, mají tuzemské peněžní ústavy stále co dohánět. "Ceníky jsou ve srovnání s okolními státy složitější. Obecně lze říci, že čím jdete dál na Západ, tím jsou jednodušší," říká Mošnička.

Nadprůměrně vysoké jsou také bankovní poplatky za běžné služby. Finanční operace, které si tuzemské peněžní ústavy nechávají zaplatit, jsou v jejich mateřských bankách obvykle zdarma. Podle bankéřů je to dáno rozdílnou strukturou poptávaných služeb. V Česku rádi sázejí na jistotu, každý základní poplatek jim přináší do kasy jistý příjem.