Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se skřipec na úvěrové žraloky. Může jim hrozit i bankrot

aktualizováno 
Použít směnku nebo šek jako ručení spotřebitelského úvěru už nemá být od ledna 2013 možné. Změnu chystá novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Pokud ji poslanci schválí, úvěrovým predátorům budou za porušení zákona hrozit milionové pokuty.
Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si neověřuje majetkovou situaci svých klientů. I to by se mělo od roku 2013 změnit. Ilustrační snímek

Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si neověřuje majetkovou situaci svých klientů. I to by se mělo od roku 2013 změnit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Již podepsaných směnek se ale novela zákona nedotkne. Zákaz směnek a šeků se promítne pouze ve vztahu ke spotřebitelskému úvěru, směnky nadále zůstanou mezi podnikateli. Neznamená to tedy úplný zákaz směnek. 

Ručit za nízký úvěr domem za milion již nepůjde

Novela má přinést i změnu v rozsahu zajištění spotřebitelských úvěrů. V návrhu se uvádí, že zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky.

Nepřehlédněte

Za půjčku ve výši sto tisíc korun tak už například nebude možné ručit rodinným domem v několikanásobně vyšší hodnotě. Ustanovení může ovšem v praxi vést k situacím, kdy bankovní instituce nebudou moci poskytnout spotřebiteli úvěr, neboť nebude možné pro zajištění pohledávky ručit nemovitostí. Lze tedy očekávat, že v praxi budou využívány mnohem častěji ručitelské závazky třetích osob či zajištění pohledávky movitým majetkem, jako je například automobil.

Prověřit majetkové poměry žadatele musí i nebanky

Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si neověřuje majetkovou situaci svých klientů. I to by se od příštího roku mělo změnit. Nově totiž musí poskytovatel úvěru dostatečně prověřit, zda je klient schopen půjčku splácet. Novela by tak měla ochránit spotřebitele před úmyslným předlužováním.

Kde poradí zdarma

Případů, kdy je věřiteli zřejmé, že klient nebude schopen spotřebitelský úvěr splácet, je totiž stále mnoho. Pokud tuto povinnost věřitel nedodrží, hrozí mu pokuta ve výši až 20 milionů korun. Ta platí jak pro velké tuzemské banky, tak pro věřitele, kteří půjčky nabízejí například na letácích nalepených na sloupech. Pro některé menší firmy tak bude výše pokuty bezpochyby příčinou bankrotu.

Již podepsaných směnek se zákaz netýká

Lidí, kteří již směnku podepsali, se novela žádným způsobem nedotkne. Dluhů, které vznikly podepsáním směnky, se lze ale za určitých okolností zbavit úplně nebo alespoň částečně.

Co je dobré vědět

Blankosměnka:

  •  V okamžiku emise záměrně a dočasně postrádá minimálně jednu svoji podstatnou náležitost, případně směnečnou doložku.
  • Jedná se tak o směnku s neúplným obsahem, která je emitována s vědomím, že ji její držitel na základě dohody o vyplňovacím právu následně doplní na směnku úplnou.
  • Vyplňovací právo vzniká na základě dohody, smlouva o udělení vyplňovacího práva může být uzavřená písemně, ústně, ale i konkludentně, tedy mlčky.

Zdroj: Poradna při finanční tísni

Proti směnkám se lze úspěšně bránit například námitkou promlčení, kdy doba promlčení činí tři roky ode dne splatnosti směnky. U blankosměnky se lze dále bránit tvrzením, že nebyla vyplněna v souladu se směnečným prohlášením. To obsahuje dohodu smluvních stran, jakým způsobem má být blankosměnka vyplněna.

Další možností, jak se alespoň částečně zbavit dluhu, je požádat soud o povolení osobního bankrotu. To znamená například ochranu před exekutory. Exekuce může být sice soudem nařízena, ale nemůže být vykonána. Soud zároveň určí, jakým způsobem bude dluh splácen.

Možnosti jsou dvě. Buď dlužník prodá majetek, nebo bude dluh splácet podle splátkového kalendáře. Pokud soud schválí oddlužení formou splátkového kalendáře, musí být splněna podmínka, že pohledávka všech věřitelů bude uhrazena minimálně ze 30 procent. Může však nastat situace, že věřitel písemně potvrdí, že mu stačí splatit méně.

Osobní bankrot mohou vyhlásit pouze fyzické osoby, kterým dluh nevznikl z podnikání. Rovněž musí být splněny základní podmínky pro vyhlášení úpadku, a sice že dlužník má více věřitelů, peněžité závazky 30 dnů po splatnosti a že není tyto závazky schopen plnit.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.