Srpnová voda investice neodnesla

Měsíc srpen byl událostmi přímo nabitý v České republice i v zahraničí. Ničivé povodně, které postihly takřka celou Evropu, spekulace o možném útoku USA na Irák,… Dalo se na finančních trzích vydělat i v měsíci, který je poznamenán neštěstím, škodami a ztrátami?

Jako každý měsíc vám představíme investice, které skončily s kladným výnosem i ty, které skončily v "červených číslech". Měsíc srpen bychom mohli rozdělit na dvě části. Relativně příznivé období před záplavami a krušné období po katastrofálních záplavách. Vývoj investičních instrumentů na burze, devizové trhy, zahraniční obchod, státní rozpočet (respektive jeho letošní deficit a rozpočet na další rok) a celková očekávání, to vše bylo a je silně ovlivněno záplavami, které se přes Českou republiku převalily v polovině srpna.

Vývoj na akciových trzích za celý měsíc bychom mohli shrnout jako mírně pozitivní, zahraniční trhy odrážely hlavně vývoj na trzích v USA, kde působilo několik protichůdných faktorů. Převážná většina manažerů velkých společností se zaručila za účetnictví svých firem, tak jak to požadovala americká komise pro cenné papíry, poklesly údaje o spotřebitelské důvěře, naopak vzrostly ukazatele hodnotící průmyslovou aktivitu a vzrostlo množství akcií vlastněných manažery firem, v USA rostou hlasy pro útok na Irák. Akcie technologií většinou tlačily indexy směrem dolů (např.: snížení výhledu na další čtvrtletí počítačové společnosti Intel), naopak rostly akcie "staré ekonomiky" automobilky a letecké společnosti.  

Index Změna (v %)
S&P 500 3,55
DJIA 1,84
Nasdaq Composite 2,72
FTSE 100 4,52
DAX 2,95
Nikkei 225 -1,78
Zdroj: Fincentrum

Nejhorší pokles zaznamenala Verizon Communications, provider komunikačních služeb, která za první pololetí vykázala ztrátu 2,11 mld. dolarů a doplácí na odklon klientů k bezdrátové technologii. Naproti tomu Pharmacia Corp, farmaceutická firma, která těží ze zájmu o tento obor, vykazuje dobré výsledky pro akcionáře: P/E je rovno 29,65, ROE 15,77, dluh/vlastní kapitál 0,27. Za posledních 52 týdnů má 36,6 % nárůst oproti indexu S&P 500.

Index Hodnota  1.8.2002 Hodnota  30.08.2002 Změna (%)
PX-50 452,1 451,4 -0,15
PX-D 1164,5 1154,1 -0,89
Zdroj: BCPP

Český trh oproti tomu nedosahoval tak pozitivních výsledků (jako v červenci) a to především následkem povodní, i když se zprvu očekával mnohem větší pokles. V polovině měsíce se prakticky neobchodovalo, jak kvůli burze, tak kvůli evakuaci sídel obchodníků. Nejhůře dopadl Unipetrol, škody z povodní se odhadují na 2 mld. Kč. Unipetrol už požádal vládu o pomoc při řešení následků škod po povodních. Oproti jedenácti procentnímu poklesu Unipetrolu je téměř třiceti procentní růst akcií Živnostenské banky. Nesmíme zapomenout na Český Telecom, o němž vláda rozhodla, že bude prodán konsorciu Deutsche Bank a TeleDanmark za 1,82 mld. EUR.

Největší investiční extrémy za měsíc

Oblast investování Nejlepší změna (v %) Nejhorší změna v (%)
Domácí akcie (bez SPADu) Živnostenská banka 29,9 Česká pojišťovna -6,8
SPAD České Radiokomunikace 2,1 Unipetrol -11,2
Zahraniční akcie Pharmacia Corp 9,48 Verizon Communications -28,32
Zdroj: Fincentrum

Kolektivní investování

Další informace o domácích a zahraničních fondech naleznete ZDE

U fondů je situace obdobná jako u akcií. Mírný pozitivní růst, zastavení prodejů a odkupů v době záplav a stagnace po záplavách. Nicméně pozitivní vývoj na zahraničních trzích pomohl i fondům. Z fondů bych vyzdvihl jen Capital Invest Gold Stock, který se v naší tabulce objevil na prvním místě třikrát za poslední čtyři měsíce. Důvodem je jeho orientace na společnosti spojené s těžbou nerostů a především zlata, jež v "neklidných" dobách získávají investory, kteří v nich vidí bezpečnou investici. Dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu prospívá například snížení sazeb centrální banky (3,00 % 2T repo sazba je na úrovni nižší než obdobná refinanční sazba u ECB). Více v Fondy: z extrému do extrému a Fondy se vracejí do vyjetých kolejí

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový ČSOB evropský akciový 4,87 OPF AKRO Eurotech -4,97 2,21
Smíšený ISČS - SPOROMIX 5 3,08 NEWTON IS, FOND PLUS -0,56 0,73
Dluhopisový NEWTON konzervativní 3,33 ČSOB nadační 0,19 0,83
Peněžního trhu OPF AKRO OBLIGACE 0,63 ČSOB český peněžní trh 0,05 0,24
Zdroj: UNIS ČR

Zahraniční fondy s registrací od KCP

 Typ fondu

Nejlepší 

Nejhorší

Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový CI GOLD STOCK - DIVID. 24,71 PARVEST HOLLAND -15,43 1,94
Smíšený ABN AMRO FUNDS-MODEL FUND 6 10,42 PARVEST HORIZON 30 EURO -8,65 1,17
Dluhopisový JB EMERGING BOND (EURO) 7,74 EUR. HIGH YIELD BOND - DIVIDENDOVÝ -10,73 0,89
Peněžního trhu KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,75 HSBC GIF US DOLLAR RESERVE -0,20 0,19
Zdroj: AKAT ČR

Nejistota posiluje kurzy komodit

Cena ropy, kterou v současné době ovlivňují tři faktory – těžba států organizace OPEC, těžba ropy v Rusku a nejistota ohledně vývoje na Blízkém a Středním východě (Izrael, útok na Irák) – byla v srpnu posilována obavami z válečného konfliktu, útoku USA na Irák, což by jistě znamenalo destabilizaci, neboť by jistě vyvstaly solidární tendence v ostatních islámských státech na Středním východě. Kurz ropy je v důsledku těchto očekávání na vzestupu, za srpen vzrostla cena o 5,08 %, z 25,79 $/barel na 27,10 $/barel (Brent, Severní moře). Tomuto vývoji odpovídal i kurz zlata a platiny, které si připsaly 2,65 % (z 304,65 na 312,75 dolarů za troyskou unci), resp. 6,57 % (z 531,60 na 566,50 dolarů za troyskou unci). Drahé kovy se za nejistoty stávají jistou kotvou, ke které se investoři obracejí.

Česká koruna na horské dráze

Po poklesu kurzu koruny na začátku měsíce, jež bylo důsledkem snížení sazeb ČNB a záporným úrokovým diferenciálem mezi ČR a eurozónou, koruna po zbytek měsíce postupně mírně posilovala s malou přestávkou v době povodní, kdy byla 15. srpna na svém minimu, a skončila na 30,450 CZK/EUR což je o 0,43 % více než na začátku měsíce. I v případě devizového trhu se musíme vrátit k povodním. Během povodní (13. a 14. srpna) se na trhu prakticky neobchodovalo, avšak nízká likvidita trhu nijak neuškodila. Jelikož i ČNB po povodních neupravila své predikce růstu HDP a inflace v ČR, ani obchodníci a spekulanti nebyli odrazeni. Ti naopak s vidinou přílivu finanční pomoci, náhrad pro české pojišťovny od zahraničních zajišťoven a privatizačních peněz dále pomáhali koruně při apreciaci. Jelikož navíc dále posiloval kurz eura k dolaru, kurz CZK/USD v srpnu měl stejnou tendenci k posilování. Koruna si za srpen vůči dolaru celkově polepšila o 0,36 % (z původních 31,074 na 30,962 korun za dolar). Obdobně koruna posílila i vůči britské libře o 0,81 %.

Investování v srpnu bylo nejvíce poznamenáno povodněmi, bez nich bychom mohli očekávat pomalý pozitivní růst akciových titulů i celé ekonomiky, nyní však musíme počítat s dočasným snížením růstu HDP a se sníženým zájmem o investiční instrumenty s tím, že zájem bude o úvěry, hypotéky a další produkty podporující stavební výstavbu a spotřebitelskou poptávku.

Jaký je váš názor na situaci na českých a zahraničních trzích? Jak změnily  srpnové povodně vaše investiční záměry? Jaký bude dopad povodní na český kapitálový trh? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.