Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Statisíce do kapsy a státu ani korunu

Čím více vyděláme, tím více přispějeme do státní pokladny. Tuto úměru znají snad všichni daňoví poplatníci. Existuje ovšem určitá skupina příjmů, která i při neomezené výši osvobozuje poplatníka od daňových povinností. Dokážeme takové možnosti využít v plné parádě?
V podstatě každý den realizujeme nějaký nákup movité věci. Ve většině případů jde o spotřební zboží, které kupujeme z důvodu vlastní spotřeby. S takovým zbožím nemáme tedy žádné více či méně spekulativní účinky. Existuje však skupina věcí, které si pořizujeme z jiných důvodů. Co třeba nějaký pěkný kus starého nábytku či perský koberec. Takové věci nám mohou na jedné straně zkrášlit byt či dům a zpříjemnit doma strávené chvilky, avšak v určitých případech mohou přinést pro majitele v konečném důsledku velký zisk.
 

Co třeba taková nedělní návštěva galerie s obrazy, které nabízí vystavovatel k prodeji. Jeden z obrazů se návštěvníkovi zalíbí a dohodne se s autorem na nákupní ceně deset tisíc korun. Po několika letech obdivu na stěně svého obývacího pokoje se majitel rozhodne obraz prodat rodinnému příteli za skvělou cenu osmnácti tisíc korun. Dobrá cena pomyslí si prodejce, neboť jej před pár lety koupil za deset tisíc korun a obraz mu přinesl nominální zisk osm tisíc korun, což i při zohlednění míry inflace znamená slušný obchod.
 
Co ovšem s příjmem z prodeje z tohoto obrazu? Měl by ho dotyčný kupříkladu přiznat v daňovém přiznání nebo si může zmiňovaný příjem v klidu strčit do kapsy a nic nepřiznávat? K odpovědi na tuto otázku je třeba znát ještě několik dalších informací, a proto nepředbíhejme.
 
Prodej movitého majetku je až na výjimky osvobozen od daně z příjmu fyzických osob


Rozsáhlý paragraf 4 věnovaný příjmům osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob v odstavci c upravuje příjmy z movitého majetku. Tyto příjmy jsou z pohledu fyzických osob od daně osvobozeny s následujícími výjimkami:

Zajímají vás aktuální kurzy eura a dolaru? Navštivte naši specializovanou sekci ZDE


Nesmí se jednat o prodej motorových vozidel, letadel a lodí, pokud nebyly ve vlastnictví poplatníka déle než jeden rok. Jinými slovy musí poplatník dodržet příslušný roční časový test a potom bude příjem z prodeje těchto vymezených předmětů také osvobozen. Zatímco letadla či lodě drtivá většina z nás nevlastní, tak v případě automobilů se mnozí z nás mohou dostat do situace, kdy nesplní časový test. Pokud si někdo pořídí automobil, který třeba po osmi měsících prodá, pak je povinen realizovaný zisk s ohledem na nesplnění časového testu zdanit. Snahou zákonodárce je v takovém případě snaha o zabránění spekulativních nákupů poplatníkem.

 

Na ostatní movité věci se časový test nevztahuje a pokud si poplatník koupí kupříkladu výše zmiňovaný obraz a po týdnu ho prodá s realizací solidního zisku, pak je to z jeho pohledu čistý příjem. Nemusí tento příjem navíc ani uvádět ve svém daňovém přiznání.

 

Osvobození se zároveň nevztahuje na prodej movitého majetku, který byl poplatníkem zahrnut do podnikání. I v případě jeho vyřazení z podnikání musí poplatník čekat nejméně pět let, aby byl jeho prodej od daňových povinností osvobozen.
 

Hledáte informace o podílových fondech? Více zajímavých rad a článků  naleznete ZDE

Tato fakta můžou ve své podstatě svádět k domněnce, že občané smějí v podstatě obchodovat s čímkoli movitým, aniž by o tom museli vést účetnictví a platit z toho daně. Není to ovšem takto jednoduché. Pokud by jejich nákup a prodej splňoval základní znaky podnikání, mezi které patří především skutečnost, že se jedná o soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku, pak jsou povinni vést účetnictví a platit daně jako každý podnikatel. Je logické, že přesně vymezená hranice mezi příležitostným prodejem pár obrazů v roce a soustavnou činností neexistuje. Asi těžko může spekulant s obrazy podporovat prodej svých kousků reklamami v rádiu a hájit se před finančním úřadem tvrzením, že nejde o podnikání. V těchto případech však platí dvojnásob heslo: „Kde není žalobce, tam není soudce.“ Vhodně vedená strategie milovníka starožitností s čichem na příležitosti může vynést velice slušný zisk podpořený nulovými daněmi. Je ovšem třeba se důsledně držet ve výše uvedených mantinelech.
 
Vraťme se ještě zpět k našemu příležitostnému milovníkovi obrazů. V jeho případě si můžeme být jisti, že příjem z prodeje jeho obrazu žádné daňové povinnosti nepodléhá. Množina movitých věcí v sobě zahrnuje skutečně pestrou škálu předmětů, z nichž některé z nich mohou být alternativními investicemi se skvělým zhodnocením, které může na plné čáře porazit výnosnost obvyklých investičních nástrojů finančního či kapitálového trhu. Absence daňových povinností je navíc velmi sladkou třešničkou na dortu.
 
Máte zkušenosti se spekulativními nákupy movitých věcí, kupříkladu starožitností? Máte jasno v oblasti daní nebo se snažíte daňové povinnosti obejít? Těšíme se na vaše názory.

 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...