Stavební spoření a hypotéky rostou

  • 2
Na záměr vlády omezit výrazně podporu stavebního spoření reagují lidé masivním uzavíráním smluv, které jim po následujících pět let zajistí současnou podporu až 4500 korun ročně. Za letošní půlrok získaly stavební spořitelny podle ČTK 818 tisíc nových smluv.

To meziročně znamená čtvrtinový nárůst a pohyb trhu směřuje k novému rekordu.

Snaha lidí získat od státu při spoření co nejvíce totiž bourá "expertní odhady" představitelů spořitelen o kapacitě českého trhu. Loňský rekord 1,6 milionu nových smluv a celkový počet klientů převyšující pět milionů hodnotili šéfové spořitelen jako maximum a trh jako nasycený.

Letos už odhady hovoří o tom, že spořitelny uzavřou až dva miliony nových smluv a celkový počet klientů bude mezi 5,5 až 6 miliony klientů. Do náruče spořitelen přivádí klienty jednoduchá matematika.

Vláda chce od ledna příštího roku - pokud jí to schválí parlament - podporovat spoření částkou rovnající se 12 procentům z naspořených peněz, maximálně však 2400 korun.

Chcete vědět, která spořitelna vám půjčí, a která ne? Čtěte ZDE.

Klienty, kteří úspory použijí k bydlení, pak hodlá bonifikovat navíc šesti stovkami. Doba spoření se má prodloužit z pěti na šest let a příspěvek nevyplácet lidem mladším 15 let. V optimální variantě tak pět let spoření podle stávajících pravidel přinese lidem až o 4500 korun více než maximum za šest let spoření od příštího roku.

Hypotéky přidávají plyn
Zatímco zájem o stavební spoření roste v obavě před blížícím se omezením podpory, počet hypoték letos stoupá. A to bez ohledu na fakt, že k omezení došlo již v únoru, kdy příspěvek k úrokům z hypoték na nové byty klesl na nulu.

Největší hypoteční banky, Česká spořitelna, GE Capital Bank, Českomoravská hypoteční a Komerční banka, hlásí růsty o 20 až 70 procent. Letos poskytly tyto banky občanům již přes 12 tisíc hypoték, což je o tři tisíce více než loňský pololetní výsledek celého sektoru.

I u hypoték se od příštího roku chystají změny, ale opačné než u stavebního spoření. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje sjednotit úrokovou dotaci na nové i staré byty na dvě procenta. Vláda se návrhem zatím nezabývala.