Stavební spoření bude dál zlatý důl

  • 42
Dotace na stavební spoření se sice mají přiškrcovat, stále však zbývají tři měsíce pro frontální útok na státní podporu. Do konce roku má šanci každý, kdo chce naskočit do rozjetého vlaku a odvážet si ze státního rozpočtu větší podporu.

Zůstává otevřeno několik možností, jak si na mnoho let dopředu zajistit vyšší, neseškrtané dotace i podle stávajících podmínek. Těch může kdokoli využít ještě dlouho poté, co začne v lednu platit nový, zpřísněný zákon.¨

Nájezd na spořitelny
Sami politici svým chováním potvrzují, že každému stojí za to se nad nabízenou příležitostí zamyslet. Ministr financí spolu se spořitelnami předpovídá příliv nových klientů a poslanci se netají tím, že po odhlasování přísnějších pravidel se budou snažit ještě rychle využít těch starých.

"Do konce roku budu muset uzavřít smlouvu na co nejvyšší částku," říká sociální demokrat Jan Mládek, který měl schvalování nového zákona ve sněmovně na starosti. Spořitelny cítí kořist. Podle tajemníka jejich asociace Jana Pátka letos padne rekord a nových smluv bude "minimálně 1,5 milionu".

Spoření bez stavění
Největší příležitost pro klienty spočívá v tom, že smlouvy uzavřené ještě letos budou po celou dobu své platnosti klíčem k současné, vyšší podpoře. Ta ročně činí až 4500 korun, zatímco na smlouvy podepsané po 1. lednu bude stát ročně připlácet nejvýše tři tisíce.

V parlamentu padl záměr dát podporu jen těm, kdo peníze využijí na bydlení. Na přívlastek "stavební" tak lze klidně zapomenout, neboť spořitelny se hodí hlavně k dlouhodobému zhodnocování peněz. Zvláště poté, co přišly o někdejší výsadní postavení při poskytování úvěrů.

Se spořitelnou si lze nyní připravit půdu k tomu, aby člověk šetřil se současnou podporou až 4500 korun třeba deset let. Pětiletý cyklus, o kterém se v souvislosti se stavebním spořením často mluví, je totiž jen minimální dobou spoření.

Dilema řady lidí však spočívá v tom, že dnes už jednu smlouvu mají (platných smluv je přes pět milionů) a podpora se na více smluv nedává. Vodítkem v takovém případě je, kolik už člověk naspořil a kolik zbývá k takzvané cílové částce definované v každé smlouvě.

O nové smlouvě se vyplatí přemýšlet i těm, kdo jednu smlouvu mají, ale brzy jim skončí pětiletá doba spoření. Státní podporu je možné převést na novou smlouvu. Kdo už spoří a chce dnešních podmínek využít, může zvážit zvýšení cílové částky.

Spořitelny nedovolují lidem dál spořit, jakmile této částky jednou dosáhnou. Kdo si tedy částku zvýší, může za současných podmínek ukládat peníze o několik let déle. Spořitelny sice chtějí jako minimální měsíční vklad půl procenta z cílové částky, ale mnohdy přimhouří oko.

Obvykle však cílová částka dává prostor k delšímu než pětiletému spoření, protože spořitelny v minulosti hojně doporučovaly nechat si v cílové částce prostor také pro úvěr, který však klient čerpat nemusí.

PROČ UZAVŘÍT SMLOUVU LETOS
Měsíční úložka 1000 Kč po dobu šesti let
(72 tisíc vlastní vklad)
Dnes Po Novém roce
23 700 Kč st. podpora
3900 Kč úroky
prům. roční výnos 10,2 %
12 800 Kč st. podpora
3500 Kč úroky
prům. roční výnos 6,5 %
Měsíční úložka 1500 Kč po dobu šesti let
(108 tisíc vlastní vklad)
Dnes Po Novém roce
27 600 Kč. st. podpora
8000 Kč úroky
prům. roční výnos 9%
17 900 Kč st. podpora
7500 Kč úroky
prům. roční výnos 6,7 %