Stavební spoření: kdo chce podporu, musí si pospíšit

Dvacet dní zbývá lidem, kteří chtějí uzavřít smlouvu o stavebním spoření, na to, aby ještě získali státní podporu za letošní rok. Tomu, kdo do konce roku jednorázově uloží osmnáct tisíc korun, připíše stavební spořitelna navíc čtyři a půl tisíce.

Na účtu u stavební spořitelny lze ročně rozmnožit vklady o tři až pět procent plus státní podporu až ve výši 4500 korun. Po pěti letech je možné peníze vyzvednout a použít na cokoli. Kdo uvažuje například o rekonstrukci nebo pořízení bydlení, může už po dvou letech požádat o úvěr ze stavebního spoření úročený pěti až šesti procenty ročně. Spořitelny mohou půjčit i dříve, ale za vyšší úrok. 

Podle finančních poradců zůstává stavební spoření stále jednou z nejvýhodnějších investic. I přesto, že většina stavebních spořitelen (kromě Raiffeisen a Hypo) přestala po pěti letech spoření zvýhodňovat vyšší úrokovou sazbou úspory klientů, kteří nežádají o půjčku, pohybuje se díky státní podpoře celkový výnos vysoko nad průměrem termínovaných účtů v bankách. Další výhodou je osvobození výnosů od daně a bezpečí uložených peněz. Záporem může být naopak pětiletý cyklus. Po tuto dobu totiž není možné obnos vybrat, aniž člověk ztratí veškeré výhody spoření. 

Tomu, kdo chce jen spořit, se vyplatí uložit nejvíce osmnáct tisíc korun ročně, tak totiž získá maximální státní podporu, při větších vkladech se už dále nezvyšuje. Zhodnocení investice se tak pohybuje mezi jedenácti až patnácti procenty ročně. 

Speciální příloha o stavebním vám vyřeší vaši situaci přímo na míru: sporeni.idnes.cz

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám v bankách není dnes pro laika, který se nechce svými úsporami zabývat, příliš výhodné investovat během roku jinde a vždy před koncem složit peníze na účet stavební spořitelny. Aby se tento dříve hodně používaný postup vyplatil, musel by najít instituci, která nabídne vyšší zhodnocení. Tou mohou být například některé dluhopisové fondy. Ale vývoj kurzu jejich podílových listů je třeba sledovat a „umět“ je včas prodat. Ukládání peněz jednou za rok se navíc nehodí pro ty, kteří uvažují o úvěru ze stavebního spoření. Kdo spoří pravidelně, má totiž větší šanci, že ho získá dříve.
 
Máte již sjednáno stavební spoření? Podle čeho se při výberu spořitelny řídíte?