Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební spoření pod lupou: dítě smíte zadlužit jen se souhlasem soudu

aktualizováno 
Každý druhý Čech, včetně malých dětí, je klientem stavební spořitelny. Peníze, které posíláte na účet svých dětí, ale nemůžete použít podle svého. Pokud je potřebujete na koupi bytu, musíte k soudu.
Dítě má právo rozhodovat o svém majetku.

Dítě má právo rozhodovat o svém majetku. | foto: Profimedia.cz

Peníze, které spoříte dítěti, jsou jeho, ne vaše

Situace: Rodiče uzavřeli svému nezletilému dítěti stavební spoření. To skončilo ještě v době nezletilosti dítěte. Rodiče se rozhodli smlouvu ukončit.

Otázka: Mohou rodiče volně nakládat s naspořenými penězi ze stavebního spoření svého dítěte?

Odpověď: NE
Rodiče mohou ukončit smlouvu o stavebním spoření svého nezletilého dítěte. Zatímco uzavřít smlouvu pro dítě může i jen jeden z nich, při jejím ukončení spořitelny vyžadují ověřené podpisy obou rodičů, resp. zákonných zástupců dítěte. To může být problém pro děti rozvedených rodičů, kdy se jeden zdráhá pod ukončení smlouvy podepsat. V takových případech nebo i tehdy, pokud je naspořená částka velmi vysoká, může stavební spořitelna vyžadovat pro ukončení spoření souhlas opatrovnického soudu.

Do 18 let dítěte mohou rodiče naspořené peníze použít pouze v jeho prospěch, protože jsou majetkem dítěte. Povinností rodičů - zákonných zástupců - je "spravovat jmění dítěte s péčí řádného hospodáře," uvádí § 37a Zákona o rodině. Dítěti můžete peníze uložit např. na spořicí účet, nebo je použít na financování jeho studia, máte ale i možnost využít je na řešení bytových potřeb celé rodiny.

Dle zkušeností zaměstnanců stavebních spořitelen si mnozí rodiče neuvědomují, že peníze nejsou jejich, i přesto, že je oni spořili ze svých příjmů.

peníze nezletilého dítěte

"Peníze na účtu stavebního spoření jsou majetkem nezletilých dětí. Není důležité, kdo je na účet ukládá, jde o opakující se darování."

Zdenka Blechová, mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny

K penězům na smlouvě plnoletého dítěte nemáte přístup

Situace: Rodiče uzavřeli smlouvu o stavebním spoření pro své dítě v době, kdy mu ještě nebylo 18 let. Vázací doba skončila a rodiče by peníze vybrat. Dítě už je ale zletilé.

Otázka: Mohou rodiče vybrat peníze ze stavebního spoření dítěte, které již dosáhlo 18 let?

Odpověď: NE
Peníze, které jste svému potomkovi spořili na stavebním spoření, jsou jeho majetkem. V době, kdy dosáhl dospělosti, s nimi již nakládat nemůžete.

Pokud by vám však dítě udělilo speciální plnou moc, mohli byste s penězi volně nakládat. Ve speciální plné moci je nutné uvést všechny potřebné informace. K čemu konkrétně se plná moc vztahuje, specifikaci jednotlivých kroků a postupů při vyřizování úvěru či k nakládání s naspořenými prostředky.

peníze zletilého dítěte

"U zletilých dětí nemohou rodiče nakládat se smlouvou stavebního spoření, ani si na smlouvu vzít úvěr."

Hana Vaněčková, mluvčí Modré Pyramidy

I nezletilé dítě může být dlužníkem

Situace: Rodiče uzavřeli svým nezletilým dětem stavební spoření. Naskytla se jim ale výhodná koupě bytu a k jejímu financování chtějí využít i peníze ze stavebního spoření dětí. A také úvěru ze stavebního spoření dětí, na který vznikl nárok.

Otázka: Mohou rodiče použít na financování potřeb rodiny i úvěr ze stavebních spoření svých nezletilých dětí?

Odpověď: ANO, ALE ...
V případě, že se rodiče rozhodnou na bytové účely čerpat i úvěry ze stavebních spoření svých nezletilých dětí, musí nejdříve požádat soud o ustanovení opatrovníka. Ten bude jednat v zájmu dítěte, podepíše za nezletilé dítě úvěrovou smlouvu apod.

Čerpáním úvěru se nezletilé dítě stává dlužníkem a rodiče spoludlužníky, kteří úvěr splácejí.

zadlužení nezletilého dítěte

"Při čerpání úvěru ze stavebního spoření nezletilého dítěte si je třeba uvědomit, že zde nejde o běžný právní úkon při správě jmění dítěte, ale o zadlužení dítěte, tj. o dlouhodobý finanční závazek."

Zdenka Blechová, mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny

Blízcí příbuzní si mohou úvěrem vypomoci navzájem

Situace: Rodiče mají uzavřené stavební spoření. Jejich dospělá dcera se chce osamostatnit a koupit si byt. Rodiče se rozhodli, že jí vypomohou i svým úvěrem ze stavebního spoření.

Otázka: Je možné, aby rodiče svému dítěti pomohli financovat koupi bytu úvěrem ze svého stavebního spoření?

Odpověď: ANO
Pokud budete chtít svému dítěti, sourozenci nebo naopak rodiči vypomoci svým úvěrem ze stavebního spoření nebo překlenovacím úvěrem, zákon o stavebním spoření vám to umožňuje. Blízcí příbuzní v řadě přímé si mohou navzájem financovat koupi nebo rekonstrukci nemovitosti ze svých úvěrů ze stavebního spoření.

Vyřizování úvěru v této situaci se v zásadě neliší od vyřizování úvěru na vlastní bytovou potřebu žadatele o úvěr. Kromě standardních dokumentů potřebných pro schválení úvěru musíte také prokázat příbuzenský vztah (např. rodný list, oddací list).

Pro stavební spořitelny není rozhodující, kdo bude úvěr splácet, jestli žadatelé o úvěr (v tomto případě rodiče) nebo blízký příbuzný, na jehož bytové potřeby úvěr poskytly (v tomto případě dcera).

Ovšem je důležité si uvědomit, že dlužníkem se stává jeden z rodičů a druhý je jeho spoludlužníkem. Pokud bude splátky na úvěrový účet posílat dcera a po čase bude mít se splácením problém, spořitelna bude dlužné splátky vymáhat po rodičích.

financování bytových potřeb blízkého příbuzného

"Zákon o stavebním spoření říká, že účastník stavebního spoření může svůj úvěr použít i na financování bytových potřeb osob blízkých, tedy příbuzných v řadě přímé, což jsou prarodiče, rodiče a děti, a dále sourozenci a manžel či manželka."

Helena Dušková, mluvčí Wűstenrot stavební spořitelny



Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.