Dítě má právo rozhodovat o svém majetku.

Dítě má právo rozhodovat o svém majetku. | foto: Profimedia.cz

Stavební spoření pod lupou: dítě smíte zadlužit jen se souhlasem soudu

  • 25
Každý druhý Čech, včetně malých dětí, je klientem stavební spořitelny. Peníze, které posíláte na účet svých dětí, ale nemůžete použít podle svého. Pokud je potřebujete na koupi bytu, musíte k soudu.

Peníze, které spoříte dítěti, jsou jeho, ne vaše

Situace: Rodiče uzavřeli svému nezletilému dítěti stavební spoření. To skončilo ještě v době nezletilosti dítěte. Rodiče se rozhodli smlouvu ukončit.

Otázka: Mohou rodiče volně nakládat s naspořenými penězi ze stavebního spoření svého dítěte?

Odpověď: NE
Rodiče mohou ukončit smlouvu o stavebním spoření svého nezletilého dítěte. Zatímco uzavřít smlouvu pro dítě může i jen jeden z nich, při jejím ukončení spořitelny vyžadují ověřené podpisy obou rodičů, resp. zákonných zástupců dítěte. To může být problém pro děti rozvedených rodičů, kdy se jeden zdráhá pod ukončení smlouvy podepsat. V takových případech nebo i tehdy, pokud je naspořená částka velmi vysoká, může stavební spořitelna vyžadovat pro ukončení spoření souhlas opatrovnického soudu.

Do 18 let dítěte mohou rodiče naspořené peníze použít pouze v jeho prospěch, protože jsou majetkem dítěte. Povinností rodičů - zákonných zástupců - je "spravovat jmění dítěte s péčí řádného hospodáře," uvádí § 37a Zákona o rodině. Dítěti můžete peníze uložit např. na spořicí účet, nebo je použít na financování jeho studia, máte ale i možnost využít je na řešení bytových potřeb celé rodiny.

Dle zkušeností zaměstnanců stavebních spořitelen si mnozí rodiče neuvědomují, že peníze nejsou jejich, i přesto, že je oni spořili ze svých příjmů.

peníze nezletilého dítěte

"Peníze na účtu stavebního spoření jsou majetkem nezletilých dětí. Není důležité, kdo je na účet ukládá, jde o opakující se darování."

Zdenka Blechová, mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny

K penězům na smlouvě plnoletého dítěte nemáte přístup

Situace: Rodiče uzavřeli smlouvu o stavebním spoření pro své dítě v době, kdy mu ještě nebylo 18 let. Vázací doba skončila a rodiče by peníze vybrat. Dítě už je ale zletilé.

Otázka: Mohou rodiče vybrat peníze ze stavebního spoření dítěte, které již dosáhlo 18 let?

Odpověď: NE
Peníze, které jste svému potomkovi spořili na stavebním spoření, jsou jeho majetkem. V době, kdy dosáhl dospělosti, s nimi již nakládat nemůžete.

Pokud by vám však dítě udělilo speciální plnou moc, mohli byste s penězi volně nakládat. Ve speciální plné moci je nutné uvést všechny potřebné informace. K čemu konkrétně se plná moc vztahuje, specifikaci jednotlivých kroků a postupů při vyřizování úvěru či k nakládání s naspořenými prostředky.

peníze zletilého dítěte

"U zletilých dětí nemohou rodiče nakládat se smlouvou stavebního spoření, ani si na smlouvu vzít úvěr."

Hana Vaněčková, mluvčí Modré Pyramidy

I nezletilé dítě může být dlužníkem

Situace: Rodiče uzavřeli svým nezletilým dětem stavební spoření. Naskytla se jim ale výhodná koupě bytu a k jejímu financování chtějí využít i peníze ze stavebního spoření dětí. A také úvěru ze stavebního spoření dětí, na který vznikl nárok.

Otázka: Mohou rodiče použít na financování potřeb rodiny i úvěr ze stavebních spoření svých nezletilých dětí?

Odpověď: ANO, ALE ...
V případě, že se rodiče rozhodnou na bytové účely čerpat i úvěry ze stavebních spoření svých nezletilých dětí, musí nejdříve požádat soud o ustanovení opatrovníka. Ten bude jednat v zájmu dítěte, podepíše za nezletilé dítě úvěrovou smlouvu apod.

Čerpáním úvěru se nezletilé dítě stává dlužníkem a rodiče spoludlužníky, kteří úvěr splácejí.

zadlužení nezletilého dítěte

"Při čerpání úvěru ze stavebního spoření nezletilého dítěte si je třeba uvědomit, že zde nejde o běžný právní úkon při správě jmění dítěte, ale o zadlužení dítěte, tj. o dlouhodobý finanční závazek."

Zdenka Blechová, mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny

Blízcí příbuzní si mohou úvěrem vypomoci navzájem

Situace: Rodiče mají uzavřené stavební spoření. Jejich dospělá dcera se chce osamostatnit a koupit si byt. Rodiče se rozhodli, že jí vypomohou i svým úvěrem ze stavebního spoření.

Otázka: Je možné, aby rodiče svému dítěti pomohli financovat koupi bytu úvěrem ze svého stavebního spoření?

Odpověď: ANO
Pokud budete chtít svému dítěti, sourozenci nebo naopak rodiči vypomoci svým úvěrem ze stavebního spoření nebo překlenovacím úvěrem, zákon o stavebním spoření vám to umožňuje. Blízcí příbuzní v řadě přímé si mohou navzájem financovat koupi nebo rekonstrukci nemovitosti ze svých úvěrů ze stavebního spoření.

Vyřizování úvěru v této situaci se v zásadě neliší od vyřizování úvěru na vlastní bytovou potřebu žadatele o úvěr. Kromě standardních dokumentů potřebných pro schválení úvěru musíte také prokázat příbuzenský vztah (např. rodný list, oddací list).

Pro stavební spořitelny není rozhodující, kdo bude úvěr splácet, jestli žadatelé o úvěr (v tomto případě rodiče) nebo blízký příbuzný, na jehož bytové potřeby úvěr poskytly (v tomto případě dcera).

Ovšem je důležité si uvědomit, že dlužníkem se stává jeden z rodičů a druhý je jeho spoludlužníkem. Pokud bude splátky na úvěrový účet posílat dcera a po čase bude mít se splácením problém, spořitelna bude dlužné splátky vymáhat po rodičích.

financování bytových potřeb blízkého příbuzného

"Zákon o stavebním spoření říká, že účastník stavebního spoření může svůj úvěr použít i na financování bytových potřeb osob blízkých, tedy příbuzných v řadě přímé, což jsou prarodiče, rodiče a děti, a dále sourozenci a manžel či manželka."

Helena Dušková, mluvčí Wűstenrot stavební spořitelny