Stavební spoření pro děti zřejmě zůstane

  • 20
Uzavírat narychlo smlouvy o stavebním spoření pro děti nakonec nejspíš nebude nutné. Ačkoli vláda původně navrhovala, aby mohli od příštího roku získávat státní podporu jen lidé starší patnácti let, mezi poslanci převládl jiný názor. Věkovou bariéru chtějí odstranit.

S návrhem odstranit omezení vládního návrhu přišel před sněmovnu Radko Martínek (ČSSD) z výboru pro veřejnou správu.

"Je potřebné podpořit rodiny v tom, aby se dlouhodobě staraly o budoucnost svých dětí. A pokud si vezmeme průměrnou úložku, je zcela zřejmé, že pokud spořitel má dospět k nějaké rozumné částce, pak musí absolvovat ne jeden cyklus, ale minimálně dva," uvedl.

Stavební spoření má navíc podle něj tu výhodu, že spořitelé mají na úvěr právní nárok. Tím je přístupné i těm, kteří nemohou dosáhnout například na hypotéku.

Více informací o stavebním spoření
ZÍSKÁTE ZDE

Tato změna našla oporu i u členů rozpočtového výboru. "Výbor doporučuje schválení zákona ve znění vládního návrhu, doplněný o pozměňovací návrhy týkající se upřesnění o tom, kdo je osoba, která má nárok na stavební spoření," konstatoval poslanec Jan Mládek (ČSSD).

Méně jasná zatím zůstává výše státní podpory u stavebního spoření. Ta by se měla v každém případě snížit. Kabinet navrhuje maximální roční příspěvek 2400 korun, někteří lidovci a sociální demokraté z výboru pro veřejnou správu navrhují až tři tisíce.

V současné době může maximální státní podpora dosáhnout 4500 korun ročně.

Vláda se výslovně postavila jen za zrušení věkové hranice. "Já jsem ochoten akceptovat ty děti do patnácti let. S jinými návrhy, které mají dopad na úspory nesouhlasím. Na jiné téma dohoda neexistuje," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

,