Miloš Němec s manželkou

Miloš Němec s manželkou | foto: Michal Šula, MF DNES

Štědrý den je klidný, stres přijde na Silvestra, říká zástupce velitele hasičů

  • 22
Hasič Miloš Němec pracuje na Štědrý den téměř každé tři roky. Bývalo mu to líto, ale zvykl si, stejně jako jeho rodina. Děti mají Vánoce dvakrát. Jednou 23. prosince a podruhé, když je táta ve službě, 24. prosince.

U pražských hasičů se dvaačtyřicetiletý Miloš Němec s kolegy střídá ve třech 24hodinových směnách, takže na něj vychází služba na Štědrý den prakticky každé tři roky. "Když byly děti malé, bývalo mi líto, že s nimi nejsem na Štědrý večer, ale jak vyrostly, už mě vánoční služby tolik nemrzí a zvykl jsem si," říká zástupce velitele směny C Hasičského záchranného sboru Hlavního města Prahy.

Jeho žena Lenka Němcová, se kterou má syny ve věku osm a sedmnáct let a která zrovna před  Vánocemi byla u pražského hasičského sboru na rekvalifikační praxi, však říká: "Děti naopak byly vždycky nadšené, když manžel byl na Štědrý večer ve službě, mohly se totiž ve škole chlubit, že mají Vánoce hned dvakrát."

Nejvíce stresu je na Silvestra

Když před devatenácti lety u hasičů Miloš Němec začínal, jezdíval k požárům způsobeným svíčkami anebo prskavkami na vánočních stromcích. "Ty požáry ale většinou nevznikaly na Štědrý den, častěji se totiž stromek vznítí od svíčky až po svátcích, kdy už je dřevo vyschlé," upřesňuje.

"Ale vánoční stromek jsem už hodně dlouho nehasil. Dnes už lidé více dbají na bezpečnost a mají elektrické osvětlení stromků. Naopak více jezdíme k požárům způsobeným svíčkami na adventních věncích. Lidé třeba na chvíli odběhnou k sousedům nebo na nákup a zapomenou, že doma mají zapálenou svíčku, od které pak věnec snadno chytne," dodává.

Jako zástupce velitele ovšem vyjíždí jen k mimořádným událostem. Na Štědrý den se spolu s velitelem vydá po všech deseti pražských požárních okrscích, aby kolegům, kteří jsou 24. prosince v práci, popřáli a poděkovali. Služba v tento den prý bývá klidnější než jindy. "Obvykle míváme tak 20 až 25 výjezdů, jsou to ale většinou jen drobné technické zásahy nebo autonehody," říká.

Vždy přitom nemusí jít o neštěstí. "Někdy také na místě zjistíme, že o žádný požár nejde a že se jen sousedovi spálila v troubě večeře. V zimě nás lidé například volají, abychom přijeli vysvobodit labuť, která uvázla v ledu na vodě. Když přijedeme a dostaneme se k labuti, údajně zamrzlá labuť se zvedne a uteče," vypráví o těch veselejších historkách.

Naopak největší stres hasiče čeká na Silvestra. Ten je podle Miloše Němce mnohem horší než Vánoce, kdy zpravidla mívají hasiči pohodu a ve zbrojnicích si smaží kapry. "Silvestr je nepříjemný hlavně kvůli pyrotechnice, od níž se leccos vznítí. Nečastěji kontejnery anebo velkoplošné reklamy na domech, které velmi dobře hoří," vysvětluje z čeho mívají hasiči největší obavy.

Když je doma, pomáhá

 Díky profesi hasiče rodina Miloše Němce mívá jednou za tři roky první Štědrý večer už 23. prosince, po něm – ovšem bez otce – slaví ještě jednou, tedy skutečně 24. "Nikdy mě nenapadlo přesouvat slavnostní večeři až o den později," doplňuje svého muže Lenka Němcová s tím, že příprava dvou štědrovečerních večeří jí nevadí.

"Když je manžel doma, tak mi s výzdobou a vařením pomáhá. Ráda se také o Vánocích podívám na pohádku, takže do práce pokaždé zapojím všechny členy rodiny," říká. Prý si sice musela na manželovu práci zvyknout, ale dnes jí nevadí, když je na Štědrý den v práci. "Není jediný, kdo 24. večer pracuje, je řada profesí, které musí být ve službě," připomíná.

jak to vidí lékař a specialista telefonní sítě

prof. MUDr. Richard Češka, CSc., VFN v Praze
Dříve jsem pracoval na Štědrý den prakticky pravidelně, k medicínskému zaměstnání to patří. Většinou jsme Vánoce slavili o den dříve. U nás v nemocnici je tradice štědrovečerních vizit, kdy dopoledne nebo odpoledne přicházejí i lékaři, kteří zrovna nemají službu, a přejí svým pacientům. Jinak je to ale den jako každý jiný. Co se týká pacientů, tak se setkáváme spíše s akutními případy. Na Štědrý den citlivěji reagují osamělí lidé, jsou hojnější deprese a pacienti se sebevražednými pokusy. Žlučníkové koliky a podobně většinou přicházejí až následující dny.

Jan Sláma, specialista dohledu sítě telefonní společnosti T-Mobile
Do služby se s kolegy, kteří nemají děti, hlásíme ze solidarity. Je lepší, když si štědrovečerní večeři přesunou dva dospělí, než když malým dětem musíte vysvětlovat, proč má rodina Štědrý den jindy než ostatní. Samozřejmě, je mi líto, že nejsem se svými blízkými. Ale kromě toho, že si do práce přineseme s kolegy cukroví, tak služba vypadá jako víkendová, zvlášť když je hodně práce. Nezáleží ani tak na počtu odeslaných SMS zpráv a telefonátů, ale na počasí. Síť je modernizovaná, ale stává se, že napadne sníh a naruší elektrické
vedení k našim vysílačům.