Stěhuji se, mám placené volno

  • 24
Ženíte se? Jdete k lékaři? Volno by se vám hodilo. Neplýtvejte dovolenou. Na volný den máte nárok a ještě k tomu dostanete mzdu.

Pokud se stěhujete v rámci téhož města, máte nárok na jeden den volna. Jestliže jste se rozhodli stěhovat do jiného, pak na dva dny. Náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku však dostanete pouze v případě, že jde o stěhování v zájmu zaměstnavatele (třeba při stěhování do místa výkonu práce zaměstnance).

Když musíte k lékaři

Pokud jdete k lékaři, zaměstnavatel vám musí poskytnout pracovní volno, ale jen na nezbytně nutnou dobu. To znamená čas strávený ve zdravotnickém zařízení, na cestě k lékaři i zpět. Náhradu mzdy pak dostanete v případě, že jste se opravdu nemohli nechat vyšetřit mimo pracovní dobu.

Pokud je zaměstnanci poskytnuto volno například pro darování krve, náleží mu za ně také náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. „V případě, že k odběru nedojde, je zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno jen na prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci - například na cestu tam a zpět,“ podotýká advokát Aleš Růžička. Zaměstnanec přitom musí tuto takzvanou překážku v práci a dobu jejího trvání prokázat dokladem vydaným příslušným zdravotnickým zařízením. Zaměstnavatel dále poskytne pracovní volno s náhradou mzdy při narození dítěte pro převoz manželky či družky do porodnice a zpět.

Svatba na dva dny

NENECHTE SI UJÍT
PDA
PDA banking – banka v kapse
Lidé si zvykají na ovládání účtu na dálku a pohodlí s ním spojené. Tradiční kanály elektronického bankovnictví všichni dobře známe. Co ale lze podnikat s PDA?
Dr. Uzel
Řídit tým je těžší než řídit autobus
Když byl ve svých dvaatřiceti Tomáš Roubiček jmenován na nejvyšší pozici v akciové společnosti ČSAD Semily, stal se nejmladším generálním ředitelem této dopravní firmy. Co radí pro dobrou kariéru?
V čínských bistrech „Bobíka“ nevaří
Pamatujete si na kontroverzní reklamu, v níž v čínské restauraci uvařili i psa Bobíka? Hrozí to i vám? Víte, co jíte v čínských restauracích? Otestovali jsme z avás.

Když se žení zaměstnanec či vdává zaměstnankyně, má právo na volno s náhradou mzdy v rozsahu dvou dnů - jeden z nich však musí být dnem svatebního obřadu. Koná-li se například v sobotu, což bývá obvyklé, vzniká zaměstnanci nárok pouze na jeden den pracovního volna. Záleží přitom na něm, zda si ho vybere den před, nebo den po obřadu. Při svatbě dítěte vzniká jeho rodičům nárok na jeden volný den s náhradou mzdy, aby se mohli zúčastnit svatebního obřadu. Naopak při svatbě rodiče se poskytuje volno ve stejném rozsahu, avšak bez náhrady mzdy. Jelikož v případě svatby jde o překážku v práci, musí zaměstnanec o poskytnutí pracovního volna požádat včas a doložit potřebné podklady (například svatební oznámení, kopie oddacího listu).

Úmrtí příbuzných a známých

V případě úmrtí manžela, druha nebo dítěte přísluší zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy v rozsahu dvou dnů a další den k účasti na pohřbu. V případě pohřbu rodiče nebo sourozence zaměstnance, rodiče či sourozence jeho manžela nebo i švagra vzniká nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v rozsahu jednoho dne. Případně dalšího dne, pokud zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

„Pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku se zaměstnanci poskytne na nezbytně nutnou dobu k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka či prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, pokud s ním žila v době úmrtí v domácnosti,“ dodává právník Libor Hůla.

V případě pohřbu spoluzaměstnance náleží jeho kolegům pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku na dobu nezbytně nutnou. Avšak jen těm, kteří se se zaměstnavatelem zúčastní pohřbu a určí je on sám nebo po dohodě s odbory. Pokud chce zaměstnanec dostat volno v souvislosti se smrtí jiné osoby, záleží na uvážení zaměstnavatele, zda mu to dovolí. Volno je přitom neplacené.

Kdy vám volno neproplatí?

  • Pokud se stěhujete, a ne v zájmu zaměstnavatele. Jdete-li na svatbu svému rodiči.
  • Cesta do porodnice -pokud zaměstnanec převoz své ženy tam a zpět pouze zajišťoval.
  • Pohřeb prarodiče, jestliže s vámi v době úmrtí nežil ve společné domácnosti. A při všech ostatních osobních důvodech, když zaměstnavatel svolí k poskytnutí pracovního volna.

Kdy máte nárok na placené volno:

  • Stěhování v zájmu zaměstnavatele.
  • Návštěva lékaře, pokud jste se nemohli nechat vyšetřit mimo pracovní dobu.
  • Vlastní svatba či svatba vašeho dítěte.
  • Cesta do porodnice - pokud zaměstnanec osobně převáží svou ženu tam a po porodu zpět.
  • Vedení dětských táborů.
  • Pomoc v obecném zájmu při živelních pohromách.
  • Pohřeb manžela, druha, dítěte, rodiče.

Pomluvy jsou jako jed, otravují dobré vztahy. Jak se bránit pomluvám? Čtěte ZDE.