Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední a malé podnikání má novou podporu

  10:00aktualizováno  10:00
Zákon o podpoře malého a středního podnikání, vstupující letos v platnost, zavádí nezbytný právní rámec pro poskytování dotací podle stejných pravidel jako ve státech Evropské unie.

Předpokládá, že na státní podporu budou mít nárok firmy do 250 zaměstnanců s obratem nepřesahujícím 1,45 miliardy korun. Nárok mají mít i ty firmy, jejichž celková aktiva nepřevyšují 980 milionů korun. Na území České republiky jsou od 1. ledna 2003 poskytovány malým a středním podnikatelům podpory z prostředků státního rozpočtu a programu Phare v programech Záruka, Kredit, Start, Trh, Kooperace, Vesnice, Regenerace a Special.

Jejich realizací je pověřena Českomoravská záruční a rozvojová banka. Podpory jsou dále poskytovány v programu Poradenství, který uskutečňuje Agentura pro rozvoj podnikání, v programu Design zabezpečovaném Design centrem ČR a v programu Marketing, jehož realizací je pověřena Česká agentura na podporu obchodu Czech Trade. Z uvedených programů jsou kromě přístupu malých a středních podniků k finančním prostředkům na realizaci investičně zaměřených projektů podporovány poradenské, informační, vzdělávací služby a podobně.

To platí také pro projekty malých a středních podnikatelů z oblasti výroby, obchodu a služeb, odpovídající schválenému seznamu ekonomických činností, splňující podmínky příslušných programů a doporučené na základě vyhodnocení k poskytnutí podpory. Pro podnikatele, které postihla v srpnu 2002 povodeň jsou poskytovány podpory na obnovu podnikání ze speciálních plánů ministerstva průmyslu a obchodu v programech Rekonstrukce (více na www.cmzrb.cz) a Obnova (více www.arp.cz), jejichž realizace byla zahájena již loni.

Stručná charakteristika programů platných od roku 2003

Program ZÁRUKA ­ umožňuje poskytovat malým a středním podnikům na území ČR záruky za bankovní úvěry a leasing, za kapitálový vstup a návrh do obchodní veřejné soutěže.

Program KREDIT ­ úvěrový program umožňuje poskytovat pro malé podniky s počtem zaměstnanců do 50 osob tři typy úvěrů.

Program START ­ úvěrový program s podmínkami pro začínající malé podnikatele a pro obchodní společnosti s jedním společníkem.

Program TRH ­ dotační program na podporu malých a středních podniků certifikovaných podle normy ČSN EN ISO 9001:2001 (EN ISO 9001:2000), podle normy ČSN EN ISO 14001 (ISO 14001) nebo programu EMAS a na získání této certifikace.

Program KOOPERACE ­ dotační program podpory spolupráce a vytváření sdružení a sítí malých a středních podnikatelů.

Program VESNICE ­ dotační program podpory drobného podnikání na území obcí do 2999 obyvatel. Program je určen podnikatelům s počtem méně než 10 zaměstnanců.

Program REGENERACE ­ dotační program podpory pro malé podnikatele s počtem méně než 50 zaměstnanců, kteří podnikají na území památkových rezervací a zón.

Program SPECIAL ­ doplňkový dotační program podporující vytváření nových pracovních míst pro občany se změněnou pracovní schopností včetně invalidů a pro občany společensky nepřizpůsobené.

Program MARKETING ­ dotační program zaměřený na proexportní služby pro malé a střední podniky.

Program PORADENSTVÍ ­ dotační program na podporu poradenských, informačních a vzdělávacích služeb pro malé a střední podniky.

Program DESIGN ­ dotační program na podporu začleňování designu do podnikatelské strategie malých a středních podniků s cílem zvyšování jejich konkurenční schopnosti.

Podrobnější informace na www.mpo.cz

 

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Petr Borkovec
Názor: ČNB zvedá prst oprávněně, Češi si berou hypotéku „na krev“

Půjčit si a pořídit vlastní bydlení je trend dnešní doby. Za vhodnou investici to považuje podle průzkumu 76 procent Čechů. A není divu. Již několik let jsou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.