Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti jazyků mohou vyučovat i v zahraničí

  9:28aktualizováno  9:28
P r a h a - "Každému studentovi jazyků bych asistentský pobyt určitě doporučila. Zlepší si tak nejen svoji jazykovou vybavenost, ale pozná také zblízka zemi, jejíž jazyk studuje," říká Jana Chérová, absolventka angličtiny na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodla se vyplnit přihlášku k asistentskému pobytu pro školu ve Velké Británii, aniž by doufala, že bude mít úspěch. "Zaslala jsem své podklady na národní kancelář Socrata do Prahy a tím jsem na vše téměř zapomněla. Po několika měsících mne kontaktovali, že bych mohla odejt do Velké Británie. Neváhala jsem a zkusila to," vypráví Chérová.
UČÍ SE NEJEN ČEŠTINA
Na škole v Británii měla učit zájemce český jazyk, ale postupně si zkusila stoupnout před třídy jedenácti až šestnáctiletých anglických žáků i v jiných předmětech. Ty se svou skladbou značně liší od těch, které se musí učit čeští žáci stejného věku.

Chérovou překvapilo zejména to, jaký význam byl příkladán takzvaným hodinám kariéry, v nichž se žáci věnovali přípravě na povolání. V nižších ročnících se učili sestavovat strukturovaný životopis a správnému jednání při přijímacím pohovoru do zaměstnání.

Navíc na školním internetu mohli získávat informace o firmách, podnicích a univerzitách. Ve vyšších ročnících pak byla součástí předmětu praxe. "Jak učitelé, tak i žáci přikládali předmětu velkou váhu. S něčím takovým jsem se v České republice nesetkala," poznamenává Chérová, která vyučovala například ještě angličtinu, sociologii a zeměpis.

"Asistentského pobytu se mohou zúčastnit všichni budoucí učitelé jazyků, kteří studují jazyk na pedagogických či filozofických fakultách. Stačí, když se spojí s námi, s národní kanceláří programu Socrates v Praze a zašlou nám všechny potřebné podklady," informuje Vendula Linhartová z pražské kanceláře Socrata.

Pokud bude mít některá škola v zemích Evropské unie o české studenty zájem, budou okamžitě kontaktováni. Podle Chérové by studenti neměli mít velká přání, protože tím zhoršují svoji situaci při výběru.

Pokud budou chtít absolvovat asistenstký pobyt pouze v určité části země, či v určitém městě a na vybraném typu školy, nebudou mít takové šance jako ti, kteří se spokojí pouze s určitou zemí a ostatní kritéria pro ně nebudou tak důležitá.

PRAXE JE K NEDOCENĚNÍ
Během asistentského pobytu si studenti zlepší své jazykové znalosti a utvrdí se v cizí řeči. Podle Chérové jsou jazykové znalosti většiny českých studentů učitelství velmi dobré a v porovnání s některými jinými zahraničními studenty dokoce vynikající. Nároky a požadavky na české studenty jsou ovšem velmi vysoké.

Už přijímací řízení není jednoduché a také znalosti uchazečů o studium cizích jazyků se stále zlepšují. Je tedy z čeho vybírat. Přesto studenty může v cizině zaskočit silné nářečí. S tím se setkala také Chérová, která občas měla potíže porozumět některým slovům, neboť přijela do oblasti, kde se má podle Angličanů hovořit "nejhorší" angličtinou.

"Hned jsem poznala, že oblast okolo Sunderlandu, kde jsem pobyt strávila, byla i v minulosti chudým krajem a o jazykové reformy se zde lidé zajímali pouze vlažně. Proto zde uchovali zvláštní formu starší angličtiny s pozdějšími vlivy moderního jazyka," sděluje dívka, která měla možnost poznat také způsob práce v anglickém školství a tamní vyučovací metody.

Informace o programu SOCRATES OFFICE

U Lužického semináře 13 118 01 Praha 1 Telefon: 02/57 32 10 71, 90 05 50 52 Fax: 02/53 81 87 e-mail: socrates@csvs.cz htttp://www.csvs.cz/socrates
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.