Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Summit ovlivnil i fondy

  13:30aktualizováno  13:30
Pražský summit NATO ovlivnil i některé investiční společnosti. Z obav z výtržností v centru města, kde sídlí, raději přerušily činnost. Ve čtvrtek a v pátek sice nebyly vyhlašovány kurzy, obchodování s podílovými listy ale bylo zachováno. Nejen NATO ale ovlivnilo fondy v uplynulém týdnu. Jaké zajímavosti se ještě udály?

Nová karta k podílovým fondům

Investiční společnost ŽB - Trust a Živnostenská banka v uvedly na trh novou mezinárodní platební kartu VISA Sporokonto. Jedná se o produkt, který v sobě spojuje funkci platební karty, úvěru a otevřeného podílového fondu peněžního trhu.

Platební karta VISA Sporokonto patří do kategorie charge karet. Její princip spočívá v tom, že Živnostenská banka poskytuje na platby či výběr hotovosti zdarma bezúročný úvěr až do výše jedné třetiny hodnoty investice podílníka ve fondu Živnobanka – Sporokonto, maximálně však do 50 000 Kč. Úvěr je vždy na konci měsíce automaticky splacen odkupem podílových listů fondu. S podobnou nabídkou se lze setkat i u společnosti ISČS, která nabízí nyní již dva druhy platebních karet k fondu Sporoinvest. Více o platebních kartách spojených s investováním do podílových fondů se můžete dozvědět z tohoto článku.

Přerušení vyhlašování kurzů

Ve dnech 21. - 22. listopadu 2002 se uskutečnil v Praze summit NATO. V průběhu summitu nebylo možné zajistit, aby se mohli zaměstnanci bezpečně dopravit do zaměstnání. Sídlo společnosti leží v centru Prahy v místech, kdy se daly očekávat značné dopravní. Hodnota podílových listů všech otevřených podílových fondů 1.IN platná pro obchodní den 21. listopadu byla platná také pro dva následující obchodní dny, a to 22. listopadu a 25. listopadu. Vydávání a zpětné odkupování podílových listů otevřených podílových fondů nebylo přerušeno. Ke stejnému kroku přistoupila i společnost ČP Invest.

Obchodování podle UNISu

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Obchodování v tomto týdnu nebylo na rozdíl od vyhlašování kurzů fondů postiženo summitem NATO. Vysoké záporné čisté prodeje ČSOB Výnosového plně nahradil příliv prostředků do IKS Dividendového. Tento poměrně nový fond je také určen institucionálním investorům a výnosy jsou též investorům vypláceny týdně ve formě dividend. Velikostí zatím s ČSOB Výnosovým soupeřit nemůže. Spravuje 732 mil. Kč, což je oproti 6,6 mld. Kč jeho konkurenta zatím velmi málo. Celkové čisté prodeje členů Unie investičních společností tak opět skončily v kladných číslech. Tentokrát se jednalo o 237 mil. Kč. K mírnému snížení čistých prodejů došlo u ISČS Sporoinvestu. Ten po dlouhé době nedosáhl na dvousetmilionovou hranici. Zda se bude jednat o dlouhodobější záležitost v důsledku zavedení vstupního poplatku v předchozím týdnu, se ukáže teprve delším časovém horizontu. Vstupní poplatek nezasáhl nijak negativně další fond z rodiny ISČS – Sporobond. V posledních týdnech konstantně zvyšuje čisté prodeje až na současných 140 mil. a pomalu tak začíná dýchat na záda Sporoinvestu. Na dalších místech pořadí podle čistých prodejů se pravidelně umísťují fondy společností IKS a ŽB Trust. Od tandemu ISČS si ale zatím udržují uctivý odstup.

Jak jsme již naznačili v minulém komentáři, razantní snížení úrokových sazeb na Slovensku mělo pozitivní dopad na výkonnost dluhopisových fondů IKS Plus bondového a ISČS Trendbondu. S odstupem se stali nejúspěšnějšími dluhopisovými fondy uplynulého týdne. Podařený týden zažily i ostatní kategorie fondů. Z pozitivního vývoje na akciových trzích profitovaly jak akciové fondy, tak i smíšené a fondy fondů. Ztráty z poslední doby to však nahradit nemohlo. Akciové fondy se za poslední půlrok pohybují ve ztrátě od 10% (ISČS Sporotrend) do 41% (Akro Eurotech). Obdobná situace je u fondů fondů. Zde se ztráty pohybují od 20% do 26%.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

 368 mil.

ČSOB Výnosový

- 450 mil.

ISČS Sporoinvest

178 mil.

ISČS Výnosový

- 124 mil.

ISČS Sporobond

140 mil.

1.IN Středoevropský

- 27 mil.

Akciové fondy

ISČS Eurotrend

4,68%

Akro Svět

- 1,22%

ČSOB Světový akciový

4,11%

1. IN Akciový

1,67%

IKS Světových indexů

3,60%

Akro Mezinárodní akciový

2,41%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

1,41%

1.IN Dluhopisový

- 0,02%

ISČS Trendbond

0,68%

Živnobanka-OF

0,11%

ISČS Bondinvest

0,28%

ČSOB Český dluhopisový

0,11%

Fondy peněžního trhu

Živnobanka Sporokonto

0,11%

ČSOB Výnosový

- 0,4%

J&T Perspektiva – P

0,09%

Akro Obligace

- 0,15%

ČSOB Český peněžní trh

0,08%

IKS Peněžní trh

0,04%

Fondy fondů

IKS Fond fondů

3,57%

 

 

ISČS Globaltrend

1,77%

 

 

1. IN Fond fondů

0,79%

 

 

Smíšené fondy

Akro Mezinárodní balancovaný

3,09%

1. IN Výnosový

- 0,04%

ISČS Sporomix 5

2,73%

J&T COOP Prosperita

- 0,0%

Pioneer trust

2,13%

J&T Perspektiva-S

0,04%

Zdroj:UNIS ČR

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Petr Borkovec
Názor: ČNB zvedá prst oprávněně, Češi si berou hypotéku „na krev“

Půjčit si a pořídit vlastní bydlení je trend dnešní doby. Za vhodnou investici to považuje podle průzkumu 76 procent Čechů. A není divu. Již několik let jsou...  celý článek

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.