Svačinová přestávka

Jsem pokladní v hypermarketu a od března máme nárok na přestávku na svačinu až po šesti hodinách. Většina zaměstnankyň ale pracuje právě na šestihodinový úvazek. Není to v rozporu se zákoníkem práce, kde se praví, že zaměstnavatel je povinen poskytnout volno na svačinu nejpozději do 4,5 hodiny od započetí práce?

K. Doležalová, Brno

Novela zákoníku práce, která je účinná právě od 1. března letošního roku, mění mimo jiné pravidlo pro poskytování přestávky v práci dle ustanovení §89 zákoníku práce.
Podle nového znění je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech nejdéle po šesti hodinách nepřetržitého výkonu práce v trvání nejméně 30 minut (dle dosavadní úpravy to bylo nejdéle po čtyřech a půl hodinách).
Toto posunutí doby, po niž je zaměstnavatel povinen přestávku poskytnout, by mělo umožnit, aby doba čerpání přestávky v práci více odpovídala jejímu účelu i potřebám zaměstnavatele a zaměstnanců. V případě dvanáctihodinových pracovních směn nebo v případě nařizování práce přesčas bezprostředně po skončení pracovní směny tak nebude nutné poskytovat zaměstnancům druhou přestávku v práci.

Na druhou stranu zaměstnavateli nic nebrání poskytnout přestávku zaměstnancům dříve. Pro přestávku v práci i nadále platí, že se jedná o dobu odpočinku zaměstnance, která se nezapočítává do pracovní doby a nenáleží za ni zaměstnanci mzda. Pokud pracovní směna zaměstnance nepřesáhne šest hodin, není zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci.
K vašemu dotazu lze tedy říci, že zaměstnavatel postupoval v souladu s nově účinnou právní úpravou. K tomu podotýkám, že povinnost zaměstnavatele poskytnout přestávku v práci mladistvému zaměstnanci (zaměstnanec mladší 18 let) zůstává nejpozději po čtyřech a půl hodinách nepřetržitého výkonu práce.