Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Švarcsystém je od ledna nelegální, hrozí za něj vysoké pokuty

Pracujete u firmy jako ostatní zaměstnanci, řídíte se pokyny šéfa, každý měsíc berete peníze, ale sociální a zdravotní pojištění si platíte sami. To je typický příklad takzvaného švarcsystému. Navenek jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), fakticky ovšem vaše práce odpovídá pracovněprávnímu vztahu.
Inspektoři vyrážejí do terénu rozdávat pokuty za nelegální zaměstnávání, zaměří se především na stavebnictví, restaurační a ubytovací služby či maloobchod. Ilustrační snímek

Inspektoři vyrážejí do terénu rozdávat pokuty za nelegální zaměstnávání, zaměří se především na stavebnictví, restaurační a ubytovací služby či maloobchod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tak přesně vy si teď musíte dát pozor. Doposud byl švarcsystém na pracovním trhu v šedé zóně, nebyl ani výslovně zakázán, ani povolen. Teď je to jinak. Švarcsystém je totiž od ledna kvůli novele zákona o zaměstnanosti nelegální. A hrozí za něj vysoká pokuta, až 100 tisíc korun pro pracovníka a pro firmu od 250 tisíc až do 10 milionů korun.

Rozděluje společnost na dva tábory

Švarcsystém je v tuzemsku oblíbený, využívají ho stovky tisíc lidí. "Důvodem je úspora nákladů. Firmy i pracovníci tím šetří na vysokých odvodech do státní pokladny, které by jinak byli povinni platit ze mzdy," píše se v materiálu advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners k novele zákona o zaměstnanosti.

Podle advokátů této kanceláře téma dlouhodobě rozděluje společnost na dva tábory. Odpůrci švarcsystému poukazují na ztráty pro státní pokladnu (za rok zhruba pět miliard korun) a na nízkou ochranu pracovníků. Ti mají totiž ve smluvním vztahu postavení podnikatele, a tím pádem nemají žádné zastání v pracovněprávních předpisech. Nemají ani žádné zaměstnanecké výhody, například nedostávají benefity a nečerpají dovolenou.

Méně sociálních jistot však podle zastánců tohoto způsobu zaměstnávání vyvažuje větší motivace k práci a větší flexibilita pracovního vztahu. Další výhodou také je, že díky švarcsystému má mnoho lidí práci. Bez ní by byli nezaměstnaní a stát by jim musel vyplácet sociální dávky.

Inspektoři v únoru vyrazí do terénu

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo, že letos se na nelegální práci zvláště zaměří. Výrazně tak posílilo počet inspektorů, kteří od února vyrazí do terénu na kontroly.

Definice

Nelegální práce - výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah.

Závislá práce - práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů a zaměstnanec ji vykonává osobně, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě. A musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu.

"Celkem to bude 400 zaměstnanců Státního úřadu inspekce práce. Z nich bude 350 inspektorů, kteří budou kontroly fyzicky provádět, a 50 zaměstnanců, kteří to vše budou organizovat. V každém okrese bude dva až šest inspektorů. Budou také poskytovat poradenství pracovníkům i zaměstnavatelům," říká Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora, podle něhož je letos v plánu celkem 200 tisíc kontrol.

A jak inspektoři nezákonnou práci odhalí? "Prokazování nelegálního zaměstnávání vždy záleží na konkrétní situaci. Hodnotí se uzavřené smlouvy, posuzuje se nadřízenost a podřízenost zaměstnance, výkon práce a podobně," vysvětluje Jiří Macíček.

Inspektoři se zaměří především na oblasti, ve kterých nelegální práce "kvete". Je to například stavebnictví, restaurační a ubytovací služby a maloobchod. "V roce 2012 navíc počítáme minimálně s šesti mimořádnými kontrolami, které budou probíhat najednou na celém území České republiky a do nichž se zapojí všichni inspektoři," upozorňuje Jiří Macíček.

Zátah na nelegální práci je součástí projektu, na který se čerpají peníze z evropského sociálního fondu. Ze zhruba 800 milionů korun se zaplatí i 180 mobilních kanceláří, jež budou inspektoři ke své kontrolní činnosti využívat. Jsou to osobní automobily vybavené GPS, notebookem s dálkovým připojením k internetu, skenerem a tiskárnou. "Tato zařízení umožní inspektorům ověřit si v průběhu kontroly důležité informace, třeba zda je zaměstnanec přihlášen k sociálnímu pojištění nebo jestli je člověk nacházející se na pracovišti v evidenci úřadu práce," vysvětluje Macíček. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele mobilních kanceláří.

Místo švarcsystému dohoda nebo práce na dobu určitou

Zavedení postihu za švarcsystém bude mít dopad na mnoho českých firem, které tento druh práce kvůli vyšší flexibilitě a finanční výhodnosti využívají. "Podle mě teď budou podniky věnovat větší pozornost tomu, jak mají nastavené smluvní vztahy se svými dodavateli," říká Jan Procházka, advokát z kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal, který v letošním roce očekává větší zájem klientů o revizi smluvních vztahů a rovněž o právní pomoc při případné kontrole.

"Dá se také předpokládat, že některé firmy přehodnotí vzhledem k hrozícím pokutám svoji stávající praxi a od švarcsystému zcela upustí," dodává Jan Procházka. V takovém případě budou muset se svými pracovníky uzavřít pracovní poměr na dobu určitou či dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti.

Možná někteří využijí i dočasně přidělených agenturních zaměstnanců. "Dopad změn na pracovní trh se dá momentálně těžko odhadnout. Zřejmě ubude samostatné výdělečné činnosti a bude se více zaměstnávat na pracovní smlouvy," dodává Jan Procházka.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...