Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Švarcsystém je od ledna nelegální, hrozí za něj vysoké pokuty

Pracujete u firmy jako ostatní zaměstnanci, řídíte se pokyny šéfa, každý měsíc berete peníze, ale sociální a zdravotní pojištění si platíte sami. To je typický příklad takzvaného švarcsystému. Navenek jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), fakticky ovšem vaše práce odpovídá pracovněprávnímu vztahu.
Inspektoři vyrážejí do terénu rozdávat pokuty za nelegální zaměstnávání, zaměří se především na stavebnictví, restaurační a ubytovací služby či maloobchod. Ilustrační snímek

Inspektoři vyrážejí do terénu rozdávat pokuty za nelegální zaměstnávání, zaměří se především na stavebnictví, restaurační a ubytovací služby či maloobchod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tak přesně vy si teď musíte dát pozor. Doposud byl švarcsystém na pracovním trhu v šedé zóně, nebyl ani výslovně zakázán, ani povolen. Teď je to jinak. Švarcsystém je totiž od ledna kvůli novele zákona o zaměstnanosti nelegální. A hrozí za něj vysoká pokuta, až 100 tisíc korun pro pracovníka a pro firmu od 250 tisíc až do 10 milionů korun.

Rozděluje společnost na dva tábory

Švarcsystém je v tuzemsku oblíbený, využívají ho stovky tisíc lidí. "Důvodem je úspora nákladů. Firmy i pracovníci tím šetří na vysokých odvodech do státní pokladny, které by jinak byli povinni platit ze mzdy," píše se v materiálu advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners k novele zákona o zaměstnanosti.

Podle advokátů této kanceláře téma dlouhodobě rozděluje společnost na dva tábory. Odpůrci švarcsystému poukazují na ztráty pro státní pokladnu (za rok zhruba pět miliard korun) a na nízkou ochranu pracovníků. Ti mají totiž ve smluvním vztahu postavení podnikatele, a tím pádem nemají žádné zastání v pracovněprávních předpisech. Nemají ani žádné zaměstnanecké výhody, například nedostávají benefity a nečerpají dovolenou.

Méně sociálních jistot však podle zastánců tohoto způsobu zaměstnávání vyvažuje větší motivace k práci a větší flexibilita pracovního vztahu. Další výhodou také je, že díky švarcsystému má mnoho lidí práci. Bez ní by byli nezaměstnaní a stát by jim musel vyplácet sociální dávky.

Inspektoři v únoru vyrazí do terénu

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo, že letos se na nelegální práci zvláště zaměří. Výrazně tak posílilo počet inspektorů, kteří od února vyrazí do terénu na kontroly.

Definice

Nelegální práce - výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah.

Závislá práce - práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů a zaměstnanec ji vykonává osobně, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě. A musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu.

"Celkem to bude 400 zaměstnanců Státního úřadu inspekce práce. Z nich bude 350 inspektorů, kteří budou kontroly fyzicky provádět, a 50 zaměstnanců, kteří to vše budou organizovat. V každém okrese bude dva až šest inspektorů. Budou také poskytovat poradenství pracovníkům i zaměstnavatelům," říká Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora, podle něhož je letos v plánu celkem 200 tisíc kontrol.

A jak inspektoři nezákonnou práci odhalí? "Prokazování nelegálního zaměstnávání vždy záleží na konkrétní situaci. Hodnotí se uzavřené smlouvy, posuzuje se nadřízenost a podřízenost zaměstnance, výkon práce a podobně," vysvětluje Jiří Macíček.

Inspektoři se zaměří především na oblasti, ve kterých nelegální práce "kvete". Je to například stavebnictví, restaurační a ubytovací služby a maloobchod. "V roce 2012 navíc počítáme minimálně s šesti mimořádnými kontrolami, které budou probíhat najednou na celém území České republiky a do nichž se zapojí všichni inspektoři," upozorňuje Jiří Macíček.

Zátah na nelegální práci je součástí projektu, na který se čerpají peníze z evropského sociálního fondu. Ze zhruba 800 milionů korun se zaplatí i 180 mobilních kanceláří, jež budou inspektoři ke své kontrolní činnosti využívat. Jsou to osobní automobily vybavené GPS, notebookem s dálkovým připojením k internetu, skenerem a tiskárnou. "Tato zařízení umožní inspektorům ověřit si v průběhu kontroly důležité informace, třeba zda je zaměstnanec přihlášen k sociálnímu pojištění nebo jestli je člověk nacházející se na pracovišti v evidenci úřadu práce," vysvětluje Macíček. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele mobilních kanceláří.

Místo švarcsystému dohoda nebo práce na dobu určitou

Zavedení postihu za švarcsystém bude mít dopad na mnoho českých firem, které tento druh práce kvůli vyšší flexibilitě a finanční výhodnosti využívají. "Podle mě teď budou podniky věnovat větší pozornost tomu, jak mají nastavené smluvní vztahy se svými dodavateli," říká Jan Procházka, advokát z kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal, který v letošním roce očekává větší zájem klientů o revizi smluvních vztahů a rovněž o právní pomoc při případné kontrole.

"Dá se také předpokládat, že některé firmy přehodnotí vzhledem k hrozícím pokutám svoji stávající praxi a od švarcsystému zcela upustí," dodává Jan Procházka. V takovém případě budou muset se svými pracovníky uzavřít pracovní poměr na dobu určitou či dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti.

Možná někteří využijí i dočasně přidělených agenturních zaměstnanců. "Dopad změn na pracovní trh se dá momentálně těžko odhadnout. Zřejmě ubude samostatné výdělečné činnosti a bude se více zaměstnávat na pracovní smlouvy," dodává Jan Procházka.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...