Systém se školními psychology nepočítá

Mnozí ředitelé škol jsou přesvědčeni, že mít psychologa přímo ve své škole je v dnešní době nutnost. Odborníci v pedagogicko-psychologických poradnách totiž nemohou bezprostředně řešit všechny krize, které se ve škole projevují - ať už jde o šikanu či jinou agresi nebo drogy. Jen ti nejosvícenější a nejodvážnější ředitelé dokázali podstoupit téměř nelegální cestu a ve své škole školního psychologa mají. Školský systém totiž s jeho místem zatím nepočítá. Odhaduje se, že v téměř 5000 základních a 2400 středních a vyšších školách působí pouze 70-100 školních psychologů.

Školní psychologové stále čekají na takovou koncepci školského poradenského systému, který by s jejich službami počítal. Takovou koncepci připravuje Institut pedagogickopsychologického poradenství ČR z pověření ministerstva školství a tělovýchovy. Koncepce však tíživou ekonomickou situaci českých škol nevyřeší, a tak termín zásadních změn řešení je zatím v nedohlednu.

Strach ze školy

Zuzanu Kučerovou z 1. ročníku střední odborné školy v Praze 2 přivedla ke školní psycholožce učitelka. "Často jsem kvůli nervozitě před tabulí neřekla ani slovo. Teď chodím na různá cvičení k naší školní psycholožce, to mi pomáhá," svěřuje se Zuzana. "Co se naučím, už nezapomínám. Při zkoušení si zmáčknu pěst nebo zatlačím patu do země. Tak překonávám trému a neklepou se mi ruce." Studenty na školách trápí, že se neumějí učit. "Někdy se za jejich projevy skrývá strach ze známek, stres a úzkost, že nezvládnou učivo a zkoušení. Znám dívku, která selhala při zkoušce z češtiny. Vyšlo najevo, že jí matka neustále opakovala: Jakmile nebudeš mít úspěchy ve škole, dám tě do dětského domova," vysvětluje Jana Zapletalová, školní psycholožka Střední odborné školy U Vinohradského hřbitova v Praze 3. "Rodiče mnohdy ani nevědí, jak svým dětem, které mají vztahové a sexuální problémy, ubližují. Nesmělí chlapci doma místo povzbuzení slýchávají: To nezvládneš. Do toho se raději nehrň. O to víc se pak bojí a stahují do ústraní." Významné jsou preventivní protidrogové programy. "Studenti o ně mají zájem. Není to přednáška, nýbrž živá diskuse. Učí se ptát, vyrovnat se se svými odlišnostmi od ostatních," zdůrazňuje psycholožka. "Když lektorovi děti důvěřují, jsou otevřené a přijdou se poradit. Vedu je k toleranci a přizpůsobivosti, což je pro ně ve věku utváření osobnosti a životních hodnot obzvlášť složité."

Rodinné problémy

Za poruchami učení a ostatními potížemi se školou se ve velké míře skrývají rodinné problémy. "Při své práci odhalím spoustu případů týraných dětí," svěřuje školní psycholog Richard Braun ze Základní školy Libčická v Praze 8. "Děti se školním psychologům svěří, protože nemají nikoho jiného, komu by důvěřovaly. Odhalujeme různé experimenty s drogami, případy sexuálního zneužití i pedofilie. Při diagnostice tříd poznáme hvězdy a outsidery kolektivu i to, jak se kdo cítí. Daří se nám brzy podchytávat netolerantní chování či šikanu. Osvědčují se psychohry. Děti samy v nich označí viníka šikany. Jde nám také o to, aby si pěstovaly zdravé sebevědomí, aby dokázaly říct spolužákovi: Tohle mi nedělej." O konkrétním řešení problémů hovoří školní psycholog s rodiči i se studentem, a teprve když si to student přeje, podává zprávu třídnímu učiteli. Je vázán etickým kodexem. Proto o tom, co se od dětí dozví, říká učitelům jen velmi málo. Po dohodě s rodiči pak zájemce dochází na relaxační či hypnotická cvičení, ve vážnějším případě ho psycholog posílá ke specialistům. "Školní psycholog doporučil do mé péče pacienta, který trpěl školní fobií - měl strach chodit do školy. Teprve v rámci rodinné terapie vyšlo najevo, že se jedná o obtížnou separaci od matky," uvádí dětský psychiatr Jiří Koutek. "Běžně mi školní psychologové posílají pacienty psychomotoricky neklidné a s poruchami chování. Když se poruchy neodhalí včas, mohou přerůst ve vážné problémy, sníží úspěšnost dítěte a negativně ovlivní jeho budoucnost."

Práce ve třídách

Školní psycholog řeší problémy jednotlivců i třídních kolektivů. Pracuje s vedením školy i zvlášť s třídními profesory a s rodiči. Připravuje děti na to, aby jednou obstály v pracovních kolektivech. Aby si uvědomily své silné a slabé stránky a postavily se co nejlépe na vlastní nohy, než se ocitnou v pracovním procesu. Zdaleka se nezačíná zabývat žákem až ve chvíli, kdy má ve škole nějaký problém nebo když si s ním třídní neví rady. "Pozorováním dětí v různých situacích - při skupinové terapii, pomocí testů, dotazníků a arteterapií - zjišťuji už v prvních týdnech ve škole, kdo je introvert, kdo je agresivní, kdo studijní typ, jak je kdo schopen se přizpůsobit většině a dodržovat pravidla, spolupracovat, jaký má kdo "vstupní kanál". V prvním ročníku letos převažují děti s vizuální pamětí. Učitel se pro ně snaží používat ve výuce více schémat, map a vizuálních symbolů než tradičního výkladu," vysvětluje Jana Zapletalová.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...