Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Raymannové byli perníkáři, kteří ovládli textilní průmysl v celé Evropě

Byli největšími výrobci textilu v celé Evropě. Raymannovo stolní prádlo zdobilo také vídeňský císařský dvůr. Jesenický rod s podnikatelským duchem získal slávu i bohatství, ale nezůstalo po něm nic.

Druhý z rodu zakladatelů textilního průmyslu v Jeseníku Adolf Raymann | foto: Zemský archiv v Opavě

Ještě koncem 18. století nic nenasvědčovalo tomu, že rod Raymannů bude patřit k největším výrobcům textilu v Evropě. Původně totiž provozovali perníkářskou živnost a svíčkařství, a to už od roku 1615. Skvělé podnikatelské schopnosti prokazují i později. V roce 1741 jsou vedeni v úředních záznamech už také jako kramáři, prodejci pálenky a majitelé čtyř z celkem sedmi jesenických pekařství.

Tajemství slavných rodin

Jeseník byl koncem 18. století centrem slezského textilnictví. Poměry v rychle rostoucím oboru zcela změnil Josef Raymann, který se narodil v roce 1770. Původně po svém otci provozoval zděděnou perníkářskou živnost, pokračoval v rodinné tradici svíčkařství a obchodoval s medem. Přesto se později stal nejúspěšnějším výrobcem plátna široko daleko.

Vše změnil jeho sňatek s dcerou vídeňského velkoobchodníka nitěmi a přízí Adolfa Weise v roce 1791. Josef Raymann se rychle adaptoval na nový obor. Od roku 1799 už skupoval jako tzv. faktor podomácku ručně spřádanou lněnou přízi a dál ji prodával. 

V roce 1808 staví vlastní bělidlo. Svoji manufakturu později rozšířil o valchu, mandl a sušárny na přízi a plátno. Ale v té době plátno ještě nevyráběl, skupoval ho od drobných tkalců. Potom ho dál ve svých dílnách upravoval. „Je třeba říct, že v roce 1813 ještě zdaleka nebyl Raymannův podnik největším výrobcem lněného zboží ve městě,“ vysvětluje ředitelka jesenického archivu Bohumila Tinzová, která se historií rodu zabývá.

Profil: Raymannové

  • Josef Raymann (1770-1844) - zakladatel slavného rodu původně provozoval perníkářskou živnost. Později začal skupovat přízi a dál ji prodával. Vybudoval velkou textilní společnost.
  • Adolf Raymann (1799-1883) - syn Josefa Raymanna byl průkopníkem průmyslové revoluce na Jesenicku, jeho zásluhou firma zavedla strojní výrobu.
  • Adolf Raymann ml. (1822-1889) - vnuk zakladatele rodu pokračoval v zavádění strojní výroby a modernizaci podniku a rozšířil obchodní zastoupení i do Ameriky a Austrálie. Raymannové se v roce 1819 spojili s vídeňským obchodnickým rodem Regenhartů, kteří v roce 1889 převzali vedení firmy.

Za pár let však už Josef Raymann zvládal celý výrobní proces včetně výroby plátna. Pro další růst však potřeboval více peněz, než mu výroba generovala. Velkým mezníkem byl konec roku 1819, kdy se spojil s velkoobchodníkem Jakobem Regenhartem, který s bratrem Aloisem vlastnil velký obchodní dům ve Vídni. Regenhartové obchodovali s plátnem a bavlněnými tkaninami.

Vznikla tak nová společnost Josef Raymann et Companie a jejímu rozvoji už nestálo nic v cestě. Zaměřila se hlavně na damašek, proslulá byla také výrobou stolního prádla. Stala se dokonce dvorním dodavatelem stolního prádla na císařský dvůr. Z malé manufaktury tak rostl velký kolos.

Úspěšný podnikatel Josef Raymann se stal váženým měšťanem a vstoupil i do veřejného života. Od roku 1824 byl celých 10 let jesenickým starostou. Zemřel v roce 1844.

Jeho nejstarší syn Adolf Raymann, který se narodil v roce 1799, firmu dál rozšiřoval a má hlavní zásluhu na zavedení strojní velkovýroby. Právě on se zasloužil o spojení Raymannů s Regenharty, se kterými se seznámil na obchodních cestách.

S otcem měl víc společného než jen rodinné pouto a podnikání. Stejně jako on se výhodně oženil a sňatkem s dcerou obchodníka a nájemce sobotínských železáren Andrease Eisenbacha rozmnožil rodinný kapitál. Vstoupil i do veřejného života a v roce 1834 otce vystřídal ve funkci starosty Jeseníku, kterým byl až do roku 1850. Po jeho smrti převzal i vedení firmy. „Adolf Raymann starší se stal průkopníkem průmyslové revoluce v rakouské části Slezska,“ říká Bohumila Tinzová.

Tajemství slavných rodin

Jako první v monarchii začal v roce 1845 používat pro bělení příze parní stroj, o šest let později zprovoznil první slezskou strojní přádelnu lnu, v letech 1865 a 1868 dvě strojní tkalcovny. Skokový růst znamenalo převzetí v té době druhé největší lnářské společnosti v Jeseníku a Slezsku, podniku Augustin Küfferle.

Adolf Raymann zemřel v roce 1883. Jeho syn Adolf Raymann ml. pokračoval ve stopách svého otce. Zavedl řadu technických vylepšení a rozšířil obchodní zastoupení značky také mimo Evropu - do Austrálie, USA a dalších zemí. 

V roce 1870 už firma měla 1 500 zaměstnanců a byla největší textilkou v celém Slezsku. Po smrti Adolfa Raymanna ml. se vedení firmy dostalo zcela do rukou Regenhartů. Rod zakladatelů textilního průmyslu v Jeseníku totiž nemohl „nabídnout“ do vedení žádného muže. Regenhartům firma patřila do roku 1945, kdy byla znárodněna. Později se stala součástí lnářského gigantu Moravolen Šumperk, který měl celkem 17 závodů po celé severní Moravě. Podnik zanikl v roce 2004 v důsledku krize ve lnářství.

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...