Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Také máte průměrné příjmy? Ukážeme vám, jak vaše peníze rozmnožit

Nemusíte být milionář, abyste si mohli vytvořit zajímavé, různorodé investiční portfolio, které vám vynese podstatně více než běžné bankovní produkty. Už i průměrný příjem skýtá celou řadu možností, kde vaše peníze rozmnožit.

Konzervativní složku každého investora by měly představovat zejména dluhopisy. | foto: Profimedia.cz

Minulý týden jsme se pokusili poradit těm, kdo mají skutečně malý příjem (více zde). Dnes se zaměříme na nejširší skupinu lidí, a to s příjmem průměrným.

Problémem je, že každý má jinou představu o průměrných příjmech. Pro někoho je průměrný příjem 25 000 hrubého, někomu nestačí ani 47 tisíc čistého měsíčně. Pokud je však člověk schopen dát stranou pár tisíc, v lepším případě má nějakou sumu  naspořenu (100 000, nebo více), má šanci si vytvořit zajímavé portfolio, které už může odpovídat jeho představám.

S rostoucími příjmy a množstvím peněz rostou samozřejmě možnosti, které mohou investoři pro splnění svých cílů využít. Do nějakých výstřelků, i když s vysokými potenciálními výnosy, se však stále není radno pouštět ve velkém. Každý investor by si měl ještě před samotným investováním uvědomit své možnosti a podle toho se zařídit. Rovněž důležité je vědět, že samotná investovaná suma nikdy nemůže být jediným faktorem, který rozhoduje o investici.

Peníze nejsou všechno
Nejdůležitějším faktorem stále zůstává akceptování, resp. neakceptování rizika a s tím spojené očekávané výnosy. Kdo chce vydělávat hodně (v rámci svých finančních možností), musí trochu zariskovat a nemalou část svého portfolia bude umisťovat do relativně rizikovějších nástrojů. Ten, kdo naopak hledí především na uchování hodnoty peněz, bude zase preferovat konzervativní investice.

Nelze zapomínat na investiční horizont a s tím související likviditu jednotlivých investičních nástrojů. Pokud totiž víte, že budete potřebovat finanční prostředky za rok, nebudete je všechny investovat do produktů, v nichž je uvážete na tři nebo pět let.

Konzervativní složku každého investora by měly představovat zejména dluhopisy a nástroje peněžního trhu, které jsou stále nejdostupnější ve formě podílových fondů. Jiné nástroje u nás nejsou běžně dostupné a konzervativní složka v cizí měně nemá smysl (pokud počítáme s tím, že pro většinu investorů u nás je referenční měnou koruna). Ty tak budou stále tvořit většinu portfolia opatrného investora. U dynamických investorů budou spíše doplňkovou složkou, s níž musí počítat každý investor.

popisekVyzkoušejte si investování do komodit
Můžete navíc vyhrát PORSCHE

Kromě fondů investujících do státních dluhopisů je možné poohlédnout se také po dluhopisech s vysokým výnosem (ty vydávají firmy s ratingem BB a horším) nebo dluhopisech rozvíjejících se zemí. Ty nabízejí zajímavější zhodnocení než státní dluhopisy. Nevýhodou ovšem je omezená nabídka fondů v domácí měně a pro někoho také vyšší riziko. U opatrných investorů mohou tyto nástroje nahradit část rizikové složky, u dynamických investorů pak mohou tvořit většinu konzervativní složky portfolia.

Bez rizika to nejde
Ale ani ten nejzarytější odpůrce rizika by neměl opomínat rizikovější nástroje ve formě akcií a různých strukturovaných produktů odvozených od akcií. Ty mu v případě příznivého vývoje mohou udělat radost v podobě dodatečného výnosu, který bude mnohem zajímavější než výnos konzervativní složky. Vzhledem k finančním možnostem investorů by výnosová složka určitě měla zabírat větší procento portfolia, než tomu bylo u „chudých“ investorů (a to platí i pro opatrné investory).

Na trhu je dostatek nástrojů odvozujících svůj výnos od akciových trhů, ať už jde o koše akcií nebo indexy, které poskytují dobrý poměr rizika a výnosů a jsou dostupné i v koruně (indexové akciové fondy, basket certifikáty, indexové certifikáty apod.). U opatrných investorů právě tyto produkty budou tvořit rizikovou složku portfolia. U dynamických investorů se pro ně samozřejmě také najde místo, ale neměly by představovat většinu

Někoho možná v této souvislosti napadnou i zajištěné fondy, ty ale díky své povaze přeci jen patří spíše do konzervativní složky, i když slibované výnosy vypadají zajímavě. Určitě je není třeba zatracovat, zejména když v poslední době na trh přicházejí velmi zajímavé produkty, které nabízejí možnost zprostředkovaně investovat například do komodit a podobně. Jejich největší nevýhoda ale stále spočívá v omezené likviditě, což tyto fondy odsouvá spíše do pozice doplňku portfolia. Nahradit je mohou tzv. chráněné fondy, které kombinují vlastnosti běžných fondů (okamžitá likvidita, zajímavý výnosový potenciál) a zajištěných fondů (omezení ztrát na minimum).

Přímé investice na akciových trzích jsou další možností, jak vylepšit výnosový potenciál investičního portfolia. Opatrní investoři na investování na burze mohou nejspíš zapomenout, maximálně mohou vyzkoušet investice v malých částkách na RM-Systému, který je právě pro drobné investory určen. Dynamický investor by se investování přímo do akcií neměl obávat. Přímo na pražské burze jsou dnes kromě akcií dostupné už i strukturované produkty v české koruně (indexové certifikáty, warranty, turbo certifikáty, futures), které mohou být zajímavým zpestřením. Vzhledem k jejich vyšší míře rizika je ale nutné omezit jejich množství na nezbytné minimum.

Stručná charakteristika jednotlivých skupin fondů 

Co očekávám

Čeho se musím vzdát

Jaký fond se hodí

Jistota výnosu, chci jistě vydělat, nechci riskovat pokles.

Výnos bude malý, jenom těsně nad inflací.

Fondy peněžního trhu

Chci neprodělat, mohu investovat na 2 roky a déle, mohu si dovolit několik měsíců nevydělávat nebo mírně prodělat. Asi překonáme termínované vklady v bankách.

Výnosy nebudou nijak obrovské. Pravděpodobně překonají inflaci, ale nepovedou k velkému rozmnožení majetku. Mohu mírně prodělat. (Např. za rok můžeme prodělat 3 %)

Fondy dluhopisové

Mohu investovat na 4 – 7 let. Za tuto dobu nesmím prodělat. Výnos bude (pravděpodobně) vyšší než u dluhopisů.

Musíme se vzdát likvidity. S prostředky nebudeme celou dobu nakládat.

Fondy zajištěné (garantované)

Nadprůměrné výnosy, které dokáží rozmnožit naše investované peníze, můžeme investovat na delší dobu než 3 – 5 let.

Vzdáváme se jistoty výnosu. Výnos může být zajímavý, ale krátkodobě můžeme prodělat. Musíme se připravit i na pokles investovaných prostředků. (Třeba i na pokles 5 – 10 %)

Fondy smíšené

Maximální výnos, který dokáže při dlouhodobé investici znásobit vložené prostředky. (Můžeme vydělat i dvojnásobek investované částky.)

Musíme se připravit na vysoké kolísání investovaných peněz. Musíme investici ponechat alespoň 7 a více let. Během investičního období můžeme dočasně přijít také o 30 – 50 % investované částky.

Fondy akciové

Zdroj: Investování pro začátečníky, Daniel Gladiš

V případě potřeby je možné se poohlédnout i po investicích v cizí měně. Tu je možné doporučit zejména dynamickým investorům a především v případě produktů s dlouhým horizontem a vyšším výnosovým potenciálem. Opatrní investoři by měli investice do cizoměnových produktů zvážit, i když ani u nich není tato možnost úplně vyloučena. Opodstatněnost těchto produktů tkví jednak v tom, že v cizí měně je u nich podstatně větší výběr než v koruně, a rovněž na jejich potenciální výnosy nemají výkyvy měnového kurzu až tak velký vliv.

Akcie, certifikáty (od garantovaných až po knock-out certifikáty), warranty, indexové akcie (ETF), ale i podílové fondy jsou prostřednictvím obchodníků s cennými papíry dostupné v nepřeberném množství, což ale pro někoho může znamenat i problém. V tom případě můžete navštívit stránky magazínu Zertifikate Journal, který slouží jako velmi dobrý pomocník při výběru strukturovaných produktů.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...