Tati, půjč mi pár tisíc

Půjčit si v bance či u jiné instituce vyžaduje chvíli času a někdy i pár formalit, jako je potvrzení o příjmu, zajištění úvěru ručitelem či zástavou a podobně. „Proč jste si neřekli mně?“ zeptá se občas někdo z příbuzných, když se dozví, že svou novou knihovnu jste si vzali na splátky, „rád bych vám půjčil a bylo by to levnější.“ Půjčky v příbuzenstvu však mají určitá úskalí.

Podmínky půjčky sepište...

Nepříjemné zkušenosti s dluhem má paní Petra z Pardubic. „Přišel za mnou kamarád, že by potřeboval půjčit osm tisíc korun, které do šesti týdnů vrátí. Moc mne prosil, abych o tom neříkala jeho ženě. Půjčila jsem mu, i když i pro mne je osm tisíc nezanedbatelné množství peněz,“ vzpomíná.

Jenže týdny uplynuly a nic. Paradoxně se cítila trapně, když si o své peníze šla říct. Téměř po třech měsících a mnohých telefonických upomínkách dostala zpět dva tisíce. A po dalším čtvrtroce zbytek. „To však až ve chvíli, kdy jsem pohrozila,
že si o peníze půjdu říct kamarádově manželce,“ říká paní Petra. Byla trpělivá tak dlouhou dobu jen proto, že nechtěla pokazit přátelské vztahy dvou rodin.

... není to složité

Náležitosti smlouvy:

o co jde, tedy „smlouva o půjčce“

■ kdo jsou účastníci smlouvy – jméno, rodné číslo, bydliště

■ kdo komu půjčil a kolik, jakým způsobem (smlouva může potvrzovat přijetí peněz, je-li to uvedeno)

■ kdy je půjčka splatná, jakým způsobem a případně s jakým úrokem

■ co se stane, když dlužník včas nezaplatí

■ kdy a kde je smlouva sepsána

■ jména a podpisy účastníků smlouvy

„Smlouva o půjčce je jednoduchý text, který většina lidí zvládne sepsat sama. Má jen několik náležitostí, podrobnosti upravuje občanský zákoník, číslo zákona je 40/1964,“ vysvětluje advokátka Veronika Olivová. Kdo se necítí, může sepsat smlouvu s právníkem, musí však počítat s tím, že mu za službu zaplatí.

Kolik, to záleží na domluvě, protože se ceny advokátských služeb hodně liší. Je lepší předem porovnat, kolik kde klient zaplatí. Pro obě strany je dobré vyjasnit si předem podmínky, za kterých bude půjčka splacena. „Nejlépe je, když takové vyjasnění je písemné nebo alespoň před svědky,“ radí pražský advokát Vojtěch Tříska, „dlužník i věřitel se tak vyhnou situaci, kdy si každý z nich vyloží ústní domluvu jinak.“ A rozdílným výkladem mohou být poškozeni paradoxně oba – věřitel proto, že mu dlužník nevrací peníze v termínu – dlužník, protože po něm věřitel najednou chce úroky ve výši, o které původně nebyla řeč.

Dlužník půjčku neplatí. Co teď?

Pokud je dlužník v prodlení, nezbývá než začít jednat. „Věřitel nic nezkazí, když zvolí k upomínce písemnou formu,“ doporučuje Vojtěch Tříska. Když se ani tak nic neděje, je načase uvažovat o soudu. Věřitel musí počítat se soudním poplatkem ve výši čtyř procent dlužné částky, minimálně však s 600 korunami. „Pokud má věřitel úspěch, soud uzná i jeho náklady na poplatky i na advokáta, ty však jen do výše podle sazebníku,“ dodává právník. V případě nízkého dluhu se tak nevyplatí vybrat si toho nejrenomovanějšího advokáta v okolí – odměna za jeho služby je pravděpodobně vyšší než ta sazebníková.